YMM lere muafiyet tanındı

Ynt: YMM lere muafiyet tanındı

İsmmm bir gün sonra uyandı da internet sitesinden duyuru yayınlamış.Günaydın...

Protesto ediyormuş...
Takipçisi olacaklarmış...

Kanun çıkmış bitmiş, takipçisi olsan ne olacakk :)
Dalga geçiyorlar...

arkadaşım ismi ben verdim evet doğrudur ama bir adam bir odada 30 yıldır başkanlık yapabilirmi
dediğim gibi adamlar ordan emekli olacaklar ya,panellere gidince umut dağıtmaktan başka bişey yapmazsan
insanlarda mal değil anlar,biz niye ismmoda seçim yapıyoruz 30 yıldır zati başkan belli ölene kadar orda böyle bişey varmı dünyada,ben açıkcası yahya arıkan ve kadrosunun artık gitmesi gerektiğini düşünüyorum orası çiftlik olmuş
çıkar ilişkilerinin diyarı olmuş kanıtmı istiyorsunuz o zaman şu soruyu cevaplayın bir adam 30 yıldır bir odanın başkanı nasıl olur,bunun adı dikdatörlük değilde nedir.

şunu belirteyim siyasi görüşümden kaynaklanan nedenlerden dolayı bu yazıyı yazmıyorum,aksine siyasi görüşüm
kendisi ile uyuşmaktadır bile.

yahu gerçekten utanmadan birde siteye yazı yazmışlar neyi takip edeceksin yahya iş bitti geçmiş olsun dağın arka yakası diyordun geçeceğiz diyordun sağolasın dağın arka yakasına ymm leri geçirdiler biz gene dağın diğer tarafında kaldık nisbi sistemdeki gibi hadi şimdide çık cumhurbaşkanının yanına anlat derdimizi iptal ettir şu işi başkan diyelim adam diyelim ama nerde arada bu yasayla sende kurtardın kendini ya neyse

stonhand ' Alıntı:
yahu gerçekten utanmadan birde siteye yazı yazmışlar neyi takip edeceksin yahya iş bitti geçmiş olsun dağın arka yakası diyordun geçeceğiz diyordun sağolasın dağın arka yakasına ymm leri geçirdiler biz gene dağın diğer tarafında kaldık nisbi sistemdeki gibi hadi şimdide çık cumhurbaşkanının yanına anlat derdimizi iptal ettir şu işi başkan diyelim adam diyelim ama nerde arada bu yasayla sende kurtardın kendini ya neyse

Bunlar daha geçen gün çalıştık, uğraştık, lobi yaptık çabaladık, hakkımızı aldık modunda sms atıyorlardı...
Bu mudur hakkımız?
???

ZİNDAN ' Alıntı:
Forum Kurallarından;
- Forum?da kaba, hakaret içeren, yanlış, tehdit içeren, dil, din, ırk, diğer kullanıcıların kişilik haklarını ihlal edici, cinsel öğeler içeren, TC yasalarını çiğneyen mesajlar yazmak kesinlikle yasaktır. Bu başlıkları açan kullanıcılar uyarılarak, açtığı konu silinecektir. Bu kuralın 2. bir ihlali söz konusu olursa moderatörler tarafından üyelik iptali yapılacaktır.

Eleştiri pek ala yapılabilir.

Ben Smmm' yim, İsmmmo' ya üyeyim, aidat veriyorum.Oda niye var, meslek birliğini sağlamak, düzenlemek, haklarımızı korumak vs.vs...
Ben odayı eleştirmeyeceğim de kimi eleştireceğim.
Benim hakkımı savunmasını bilmiyorsa yapmasınlar bu işi, siyaset uğruna, koltuk sevdasına (25 yıl), birileri ile savaşıyorlar.Arada biz meslek mensupları ayaklar altında eziliyoruz.

Aklıma bazen hükümet sırf Yahya Arıkanı devirmek için bu iş yüklerini çıkararak üyelerinin gözünde değer kaybettirmeye çalışıyor bile olabilir diye düşünmeden edemiyorum.

Bu böyle gitmezz...

katılıyorum ..istanbul odasında bana görede yönetimin değişim zaman ı gelmiştir..odamınızın meslek mensuplarının lehine gerçekten birşeyler yaptığını görmedim.....anca yapacaz edecez vs havada laflar...umut dağıtmaktan başka birşey yapmıyorlar..maliyenin gözünde bana göre değeri sfır...böyle olmasaydı angaryalarımız katlanarak artmazdı :)

Bugün sabah erkenden haberi aldığımda açıkçası şok omladım değil. şok etkisi yaratan YMM lerden ziyade bakanlık bürokratının bu yetkiyi almasıydı........

Öğleden sonra konuyu İstanbul oda sekreteri İhsan beyle görüştüm, Oda olarak kanun tasarısından onaylanmadan önce haberdar olduklarını ve smmm odaları nezdinde girişimde bulunacaklarını ilettiler.

Ayrıca SPK lisanlı SMMM lerin ise KGM tarafından sadece YTTK (mevzuat) olarak sınava alınarak kısmi muafiyet sağlanacağı noktasında çalışmalar olduğu öğrenilmiştir.

Sınav sorun değil hakkıyla SMMM olanlar için ağır gelen adaletsizlik.

İyi akşamlar.............

ZİNDAN ' Alıntı:
İsmmm bir gün sonra uyandı da internet sitesinden duyuru yayınlamış.Günaydın...

Protesto ediyormuş...
Takipçisi olacaklarmış...

Kanun çıkmış bitmiş, takipçisi olsan ne olacakk :)
Dalga geçiyorlar...

Yine yazıyorum, insan helede Mali Müşavir (üniverside mezunu insan) birazcık geleceği görebilen insan olmalı, meslek yasamızda, ymm imtiyazları varken, maliye bakanlığına bağlı iken , maliyede denetcilik yapanlara özel YMM sınavı ile YMM ünvanı verilir iken sesini çıkarmayan, vur patlasın çal oynasın oda yemeklerinde oynayan, SMMM lere ne diyeyim bilemiyorum ki.

Etkili olmak için kalabalık olmak gerekmiyor, akıllı, geleceği gören ve zamanında adımları atan olmak gerekiyor.

Golü yedikten sonra hakeme iptal et demenin ne manası var. Zamanında savunma yapmak gerekiyor.
( lafım ismmmo internet sitesindeki yazısınadır)

Aynı durum hukukçular icin arabuluculuk kanunda vardı ilk tasarıda sınav vardı .baro öyle bir baskı yaptiki en son durumda sadece 5 Yil kıdemli olanlara çevrildi metin
Tamam denetimi ymm ler yapsın ama bundan sonrada bizim müşterilerimize gelip size smmm ye gerek yok beyannameleriniz biz size verdirttiririz demesinler
Saygilarimla

Bundan sonra olacak olan zaten belli bize tornacı muhittin ymm lere memleketteki bütün ltd ve aş ler ilkin limiti yüksek tutarlar sonra limiti 5 milyon tl civarına çektimmi memlekette elinde letd yada aş olan 1 tane smmm kalmaz. Ymm lerinde yapacakları zaten belli sen bu vatandaşa para vereceğine al sana paket servis al şifreni hem beyannameni gönderelim hemde babalar gibi bağımsız denetimini yapalım sittin sene incelenmezsin smmm yse bizde alası var diyecekler ki zaten diyorlar şimdi adamların eline öyle bir güç verdilerki bize resmen bırak git işletme defteri tut demeye getirdiler ama işte lanet olsun böyle düzene diyorum. Mecliste smmm yokmu diye konuşuluyor meclisteki smmm leri bir inceleyin bakalım alayının ya ablası ya dayısı ya hanımı yani bir yakını ymm ve denetim şirketleri var yani meclisteki smmm meslekdaşlarda nasıl birlik ymm leri koruyor kolluyorsa onlarda ayınısını yapıyor olan gene bize gene bize bundan sonra bize resmen ymm elemanı ol dediler ama müstahakmı müstahak başımızda bu oda yönetimleri olduğu sürece adamlar kıbrıslarda seminer ayağına keyif çattığı sürece daha fazlası bize müstahak mümkünse ellerinden ne geliyorlarsa ardlarına koymasınlarda bari kafamız basar limon satmaya başlarız en azından orda angarya yok

sanayi bakanı elemanları smmm den üstün demek ki denetim yapma konusunda "hayaldi gerçek oldu"

"Hayaldi gerçek oldu!" hayal ile yaşayan muhasebeciler bir hayalden daha uyandı.

Nurettin Canikli - Giresun
Mehmet Doğan Kubat-İstanbul
Mustafa Elitaş-Kayseri
Emrullah İşler-Ankara
Osman Aşkın Bak-İstanbul
M. Kerim Yıldız - Ağrı
Sıtkı Güvenç-Kahramanmaraş

Bu milletvekillerini verdikleri önergeyle, bu haksızlığa neden olduklarından dolayı kınıyorum.

Ayrıca, sayın Nurettin Canikli'nin YMM olması ve denetim işlerini yapacak bir şirketinin olması manidardır. Değerli

meslektaşlarımın bilgisine sunarım.

merhaba
denetim ve muhasebe ayrı ayrı değilmidir, denetim yapan şirketin müşavirliğini yapamaycaktır diye biliyorum. ymm gelsin bağımsız denetimini yapsın gitsin, hem tasdik, hem denetim hepsini yapamaz sanırım, o kadar karamsar olmayalım. yanlışmı düşünüyorum

şimdi bunun sınırlarının olması lazım, denetim nedir mali tabloların gkg muh standarlarına mevzuata uygun olması. bu kurum neden kuruldu ticari hayatı kontrol altına almak için, türkiyede el atılmadık yer kalmadı yargı, asker, devlet sıra ticari hayata geldi. şimdi bizler oda başkanlarına şuna buna kızacağımıza hem denetimin hem tasdik yapılmasının sadece ymmlere verilemsin önüne geçilemsini, bağımsız denetimin tamtasdiği kapsamsı ama sınırlanmasını, müşavirlerin mali tablolar byannameler muahsebe süeceindeki etkinliğinin azaltılmaması için çalışmalıyız.

Meslekte Birlik Grubu web sayfasından alıntıdır.

TK'da Verilen Bağımsız Denetim Hakkının Gaspı

6102 sayılı TTK? da değişiklik yapan tasarının, mecliste görüşülmesi sırasında verilen önerge ile, YMM ler ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığında teftiş yetkisi olanların ?bağımsız denetçi? olarak yetkilendirilmeleri adil olmayan, akıl ve mantığın kabul edemeyeceği bir durumdur. TBMM de kabul edilen bu hükmün Cumhurbaşkanlığı?ndan geri dönmesi için her türlü yönteme başvurulacağını, maddenin kabul edilerek yürürlüğe girmesi halinde, bütün meslek mensuplarının dava açmasını teşvik ederek hakkımızı savunacağımızı, bahsi geçen önergeyi meclise sunan milletvekillerini ve önergeyi destekleyerek onaylanmasını sağlayanları muhasebe meslek camiası olarak, kınadığımızı belirtmek isteriz.

Geçtiğimiz hafta meclis gündemine getirilen TTK değişiklik tasarısı ile 400. maddede değişiklik planlanmış, maddede yer alan YMM ve SMMM ifadeleri çıkarılmak istenmişti. Meslekte Birlik Grubu olarak bu konuya şiddetle itiraz etmiş ve görüşlerimizi meslek kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu girişimimiz geniş çevrelerden destek bulmuş ve 400.maddedeki YMM, SMMM ifadeleri korunmuştu.

26 Haziran gecesi değişiklik tasarısı mecliste görüşülürken AKP Milletvekilleri
Nurettin Canikli- Yeminli Mali Müşavir-Giresun
Mehmet Doğan Kubat- Avukat- İstanbul
Mustafa Elitaş- Sanayici- Kayseri
Prof.Dr.Emrullah İşler- Arap Dili ve Edebiyatı- Ankara
Dr. Osman Aşkın Bak ? Makine Mühendisi- İstanbul
Opr.Dr. Mehmet Kerim Yıldız ? Doktor ? Ağrı
Sıtkı Güvenç ? Diş Hekimi ? Kahramanmaraş
tarafından sunulan önerge ile YMM ler ile Ticaret ve Sanayi Bakanlığında teftiş yetkisi olanların ?bağımsız denetçi? olarak yetkilendirilmeleri genel kurulda kabul edilmiştir.

Sayın önerge sahiplerine sormak istiyoruz: Bir gecede 71.869 Mali Müşavirin hakkını gasp ettikten sonra rahat uyuyabiliyor musunuz? Dahası önerge gerekçesindeki ifadelerinizde, YMM?lerin bir çok konuda sınav şartını yerine getirdikleri ve bu nedenle sınav şartından muaf tutulmaları şeklindeki gerekçenizde ya bir bilgi eksikliği içindesiniz, ya da birilerinin işine geldiği için bu bilgiyi atlayarak genel kurulu eksik bilgilendirdiniz.

3568 sayılı yasa gereği Mali müşavir olacak kişilerde bir staj başlatma sınavını kazandıktan ve 3 yıl staj yaptıktan sonra Muhasebe Denetimi, Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik Meslek Hukuku, Vergi Mevzuatı ve Uygulaması, Hukuk, Maliyet Muhasebesi, Finansal Muhasebe ve Mali Tablolar Analizi olmak üzere 7 alanda sınavları geçmek suretiyle Mali Müşavirlik ruhsatı alabilmektedirler. Oysa sayın önerge sahipleri bu konuda bilgi sahibi olmalıdırlar, çünkü bu ruhsatları biz fırından almadık. Eğer şartları eşit oluşturmazsanız hakkı ve adaleti tesis edemezsiniz. Bu nedenle yapılan bu düzenleme ile 71.869 kişinin hakkının gasp edildiği ve hakkına girildiğini düşünüyoruz. Ayrıca 3568 sayılı yasa ile getirilen ve dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir sınıflı meslek yapısını devam ettirme gayreti içinde ve statükonun devamından yana olan bu önerge sahiplerini tüm meslek camiamız adına kınıyoruz.

İstanbul Meslekte Birlik olarak yasadan doğan haklarınızın korunması adına her türlü gayretin içinde olacağımızı bilmenizi, meslektaşlarımızın çıkarları adına hiçbir ayrım gözetmeksizin her türlü gayretin içinde olacağımızı, atacağımız adımlarda yanımızda olmanızı rica eder iyi çalışmalar dileriz.

Meslekte Birlik Grubu

Yine aynı siteden Cumhurbaşkanlığı makamına gönderilen dilekçenin örneği .Alıntı......

Cumhurbaşkanlığı'na Müracaat

T.C.
CUMHURBAŞKANLIĞI?NA

ANKARA
27.06.2012

Konu: Türk Ticaret Kanunu İle Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü Ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair 6335 sayılı Kanun hk.

TBMM de kabul edilen ve onaylanmak üzere makamınıza devdi edilen ?Türk Ticaret Kanunu İle Türk Ticaret Kanununun Yürürlüğü Ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair 6335 sayılı Kanun? nun 37.maddesi (4) fıkrası aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.
"(4) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle, 1.6.1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre yeminli mali müşavirlik hakkını kazanmış olan meslek mensupları ile mülga 3143 sayılı Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre ticaret şirketleri nezdinde denetim yetkisine en az on yıldır sahip olanlar, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca öngörülen eğitimi tamamlamış olmaları halinde sınav veya başkaca bir şart aranmaksızın bağımsız denetçi olarak yetkilendirilir."
AŞAĞIDA GÖSTERDİĞİMİZ GEREKÇELERLE (37. maddenin 4.fıkrasının) REDDEDİLEREK MECLİSE GERİ GÖNDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.
1- TÜRMOB? a bağlı 71.869 Serbest Muhasebeci Mali Müşavir? (SMMM) bu düzenleme ile hak kaybına uğramış ve vicdanları yaralanmıştır,
2- 3568 sayılı meslek kanununa göre SMMM unvanı taşıyanlar denetim yetkisine haizdir ve esas iş ve uğraşıları hesaptır, denetimdir,
3- Avrupa Birliği uygulamasında da olduğu gibi hesap denetimi ancak, hesap işiyle iştigal eden, hesaptan anlayan yani muhasebe alanında uzmanlığı olan ve lisans eğitimini tamamlayanlar arasından seçilir, SMMM unvanına sahip olan meslek mensupları muhasebe ve denetim alanında uzmanlıkları kanıtlanmış meslek mensuplarıdır,
4- 6102 sayılı TTK da değişiklik yapan 6335 sayılı kanunun 19.maddesinin 1. fıkrasında; ?(1) Denetçi, bağımsız denetim yapmak üzere, 1.6.1989 tarihli ve 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre ruhsat almış yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir unvanını taşıyan ve Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilen kişiler ve/veya ortakları bu kişilerden oluşan sermaye şirketi olabilir? Bu fıkrada temel şart; 3568 sayılı kanuna göre yetki almış olmak ve Kamu Gözetimi Kurumu tarafından yetkilendirilmektir. 4. fıkra kanun maddesinin özüne aykırıdır.
5- 660 sayılı KHK ile kurulan Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun kuruluş amacı şöyledir: ? Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin amacı; uluslararası standartlarla uyumlu Türkiye Muhasebe Standartlarını oluşturmak ve yayımlamak, bağımsız denetimde uygulama birliğini, gerekli güveni ve kaliteyi sağlamak, denetim standartlarını belirlemek, bağımsız denetçi ve bağımsız denetim kuruluşlarını yetkilendirmek ve bunların faaliyetlerini denetlemek ve bağımsız denetim alanında kamu gözetimi yapmak yetkisini haiz Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunun kuruluş, teşkilat, görev, yetki ve sorumluluklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.?
Görüleceği üzere, ülkemizde henüz oluşturulacak denetim müessesesini evrensel bir geçerliliğe
haiz olması bakımından özel bir kurum oluşturulmuş, denetçinin seçilmesine dair yetki de ilgili
kuruma bırakılmıştır.
6- Hali hazırda SPK ya tabi işletmelerde bağımsız denetim SMMM ve YMM unvanına sahip kişilerce denetlenmektedir, fıkra gerekçesinde gösterilen ?geçiş dönemi? ifadesi yanıltıcı ve art niyetlidir.
7- YMM unvanına sahip olan 4.000 civarında meslek mensubunun sadece 1000 kadarı sınava girmek suretiyle belge almıştır, geri kalan kişilerin sınavla alınmış bir lisansları bulunmamaktadır, sadece kamu bürokrasisinden gelen güçleri vardır. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı personelinin muhasebeyle, hesapla, denetimle hiçbir işleri olmamıştır, sadece ? ilgili bakanlık? olmaktan kaynaklanan güçlerini kişisel çıkarları için kullanmışlardır.
8- Yangından mal kaçırırcasına hazırlanan ve mecliste kabul edilen bu düzenleme ile sayıca az bir gurubun, çoğunluğun hak ve hukukunu hiçe sayarak menfaat elde etmesi, hukukun genel prensiplerine uymadığı gibi ahlaki normlardan da yoksundur.

İSTANBUL MALİ MÜŞAVİRLER VE MUHASEBECİLER DERNEĞİ
MESLEKTE BİRLİK GRUBU

üstad bekleyip görelim..

aday21 ' Alıntı:
şimdi bunun sınırlarının olması lazım, denetim nedir mali tabloların gkg muh standarlarına mevzuata uygun olması. bu kurum neden kuruldu ticari hayatı kontrol altına almak için, türkiyede el atılmadık yer kalmadı yargı, asker, devlet sıra ticari hayata geldi. şimdi bizler oda başkanlarına şuna buna kızacağımıza hem denetimin hem tasdik yapılmasının sadece ymmlere verilemsin önüne geçilemsini, bağımsız denetimin tamtasdiği kapsamsı ama sınırlanmasını, müşavirlerin mali tablolar byannameler muahsebe süeceindeki etkinliğinin azaltılmaması için çalışmalıyız.

Yahu neyin önüne geçeceksiniz daha bundan 3 ay önce TTK eğitimlerde ymm ler tam tastik yaptığı müşterisine bağımsız denetim yapabilir tam tastik vergi denetimidir bağımsız denetimle karıştırmayın demişlerdi ki adamlar bunuda yasaya bir güzel uydurmuş durumda. Biz ozaman veryansın ettik ama işte sevgili meslekdaşlarımız pek umursamadılar ymm ve smmm bağımsız denetimde eşittir efendim ymm mesleği yeni ttk ile yok olmaya mahkumdur dediler ama tabiki şimdi o lafları diyenleri bulamazsınız puf oldular gittiler bu saatten sonrada neyi nasıl sınırlayacaksınız atı alan üsküdarı geçti gitti bile