YMM odaları Denetim eğitimine başlamış.. ya SMMM Odaları ???

İlhan Tekiner

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar..

İstanbul YMM odası denetim eğitimlerine başlamış..
KGDK başkanının açıklamalarını bende okudum.. Sanki YMMlere denetim işinde öncelik verilecek gibi ve bu işte önde gidiyor gibi..
SMMM odaları uyuyor mu?

SMMM Odalarında hiçbir hareket, gelişme yok bu konuda..

nereye yürüyoruz, uçuruma gidiyoruz..

Ynt: YMM odaları Denetim eğitimine başlamış.. ya SMMM Odaları ???

İlhan Tekiner ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar..

İstanbul YMM odası denetim eğitimlerine başlamış..
KGDK başkanının açıklamalarını bende okudum.. Sanki YMMlere denetim işinde öncelik verilecek gibi ve bu işte önde gidiyor gibi..
SMMM odaları uyuyor mu?

SMMM Odalarında hiçbir hareket, gelişme yok bu konuda..

nereye yürüyoruz, uçuruma gidiyoruz..

Değerli Meslektaşım,

Kimseye öncelik verildiği ayrıcalık yapıldığı yok.

Kanun ayen beyan ortada. Kimse karnından konuşmasın. Biraz hukuk, biraz dayanak lütfen. Bıktık bu söylemlerden.

Ayrıca TÜRMOB o oda (SMMM) yada bu oda(YMM) diye bir ayrım yapmıyor. Tüm üyelerine TTK ve KOBİ TFRS eğitimi veriyor. YMM üyelere zorunluluk yok, isterlerse SMMM odalarına bilgi verip onların eğitimlerine katılabiliyorlar. Bu eğitimler akabinde isteyen Denetim eğitimine başvuru yapıp eğitime başlayacak. Bu işler TÜRMOB 'un bir görevi de değildir. Her meslektaş mesleği ile ilgili yapması gerekenleri kendisi yapmak zorundadır. TÜRMOB bir nebzeye kadar kadar bir farkındalık yaratıp bazı işlere ön ayak olmuş, İstanbul YMM Odası bireysel olarak kendi üyelerine Denetim Eğitimi veriyormuş(sizden duydum), gayet normal bir şey. Diğer odalarda zamanı gelince (TTK ve KOBİ TFRS Eğitimlerinden sonra tahminen Temmuz gibi başlayacaklar) bu eğitimlere başlayacak. Ayrıca şunu çok açık ve net olarak söyleyebilirim, KOBİ TFRS 'ye ve muhasebeye hakim olmadan isterseniz sabah akşam Denetim eğitimi alın, kocaman bir HİÇ ile baş başa kalırsınız. KOBİ TFRS 'yi tam anlamı ile öğrenmeden, muhasebenin temellerine sahip olmadan bu iş olmaz. Denetim eğitimi dediğinizin %60-%70 'i esasen KOBİ TFRS eğitimidir. Zaten SMMM Odalarında bu ilk aşama yapılıyor. Ege Odaları bitti bile. Sıra diğer odalarda. Onların çoğunda da TTK başladı ve bitti. Çoğunda da KOBİ TFRS başladı ve bazı odalarda da önümüzdeki hafta sonu başlayacak.

Hep devlet hep devlet. Fıkrası dahi var. 3 şahıs, Hapishanedir. Çıkmak için gardiyana rüşvet teklif ederler. birincisi hemen öder, ikincisi pazarlık eder ve yarısını öder, üçüncüsü ise ben niye vereceğim devlet versin der.

Biraz zihniyetleri değiştirelim.

Bu arada TÜRMOB devlet değil demeyin bana. Neticeye bakalım, teşbihte hata olmaz.

bizlere denetim eğitimi vereceklerine, şu KOBİ TFRS ile YTTK yı 2 haftalık günde 8 saat süren eğitimlerle değilde geniş yelpazede öğretseler daha iyi olmaz mıydı..

ayrıca kusura bakmayın, ama sizin tuzunuz kuru sevgili meslektaşım.
Siz bazı eğitimcilerin yanında olduğunuz sürece zaten öğrensenizde öğrenmesenizde bu işi götürür, çevreye de böyle mavi boncuk ile bu durumu izah edersiniz..
Ancak yeni meslek mensubu olmuş meslektaşlarımızın yol haritası hakkında; bu söylemleriniz dışında; herhangi bir fikriniz var mı? acaba

sayın taxtotax bu ne sağduyu bu ne hoşgörü sanırsınız 'türmob' dediğimiz oluşum mühendisler

odası da sevabına mali müşavirlerle de ilgileniyor.türmobun ve tüm odaların kuruluş amaçlarından

biride meslektaşlara gerektiğinde eğitim,seminer,kurs vb.düzenlemek.siz şimdi öyle bir

konuşuyosunuzki kendimi kuruma karşı çok borçlu hissettim...korkacak birşey yok yeri geldiğinde

güzel işleri takdir ettiğimiz kadar eleştiri yapmaktanta çekinmeyelim.

Arkadaşlar,

Dönem dönem aynı konularda saplanıp kalıyoruz ve konuları tekrar tekrar tartışıyoruz.

Eğitim sadece ''temel'' bilgileri içeriyor sonrasında bizlerin (+ yeni meslek mensubunun) çalışması gerekiyor.

saygılarımla;

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için Türkiye
Finansal Raporlama Standardı
(KOBİ TFRS)
Bölüm 1
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler
Bu Standardın amaçlanan kapsamı
1.1 KOBİ TFRS?nin, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) tarafından
kullanılması amaçlanmaktadır. Bu bölüm, KOBİ?lerin özelliklerini tanımlar.
Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımlanması
1.2 KOBİ?ler;
(a) Kamuya hesap verme yükümlülüğü* bulunmayan ve
(b) Dış kullanıcılar için genel amaçlı finansal tablo yayımlayan işletmelerdir.
İşletme yönetiminde yer almayan işletme sahipleri, mevcut veya
potansiyel borç verenler ve kredi derecelendirme kuruluşları, dış
kullanıcılara örnek olarak gösterilebilir.
1.3 Bir işletmenin aşağıdaki hâllerde kamuya hesap verme yükümlülüğünün
bulunduğu kabul edilir:
(a) Borçlanma araçlarının veya özkaynağa dayalı finansal araçların kamuya
açık bir piyasada (yerel ve bölgesel piyasalar da dâhil olmak üzere, yerli
veya yabancı bir sermaye piyasasında veya tezgâh üstü piyasada) işlem
görmesi veya bu tür bir piyasada işlem görmek üzere söz konusu araçların
ihraç edilme aşamasında bulunulması ya da
(b) Esas faaliyet konularından birinin, varlıkları güvenilir kişi sıfatıyla geniş
bir kitle adına muhafaza etmek olması (bankalar, yatırım bankaları,
yatırım fonları, kredi birlikleri, sigorta şirketleri, emeklilik şirketleri,
bireysel emeklilik fonları, faktöring şirketleri, finansal kiralama şirketleri,
aracı kuruluşlar ve benzeri finans kuruluşlarında olduğu gibi).
1.4 Bazı işletmeler, müşterileri, alıcıları veya işletmenin yönetimine dâhil olmayan
üyeleri tarafından kendilerine finansal kaynaklar emanet edilmiş olması ve bu
kaynakları yönetmekte olmaları nedeniyle, güvenilir kişi sıfatıyla geniş bir kitle
adına bazı varlıkları muhafaza etmek durumunda olabilirler. Ancak, söz konusu
varlıkları esas faaliyetleriyle ilişkili olarak edinmekle birlikte, bu işlemlerin esas
*Terimler sözlüğünde tanımlanan terimler, her bir bölümde ilk kullanımlarında koyu yazılmışlardır.
faaliyet konusunu teşkil etmediği işletmelerin kamuya hesap verme
yükümlülüklerinin bulunduğu kabul edilemez (örneğin, gayrimenkul veya
seyahat acentelerinde, okullarda, yardım kuruluşlarında, nominal bir üyelik
depozitosu talep eden kooperatif işletmelerinde, kamu hizmeti sunan işletmeler
gibi mal ve hizmetlerin satışından önce avans alan satıcılarda olabileceği gibi).
1.5 Kamuya hesap verme yükümlülüğü bulunan işletmeler bu Standardı
uygulayamaz. Yasal düzenlemelerin kamuya hesap verme yükümlülüğü bulunan
işletmeler açısından bu Standardın uygulanmasını zorunlu kıldığı veya buna izin
verdiği durumlarda dâhi, söz konusu işletmelerin bu Standarda uygun olarak
düzenledikleri finansal tablolar, KOBİ TFRS?ye uygun olarak düzenlenmiş
kabul edilmez.
1.6 Ana ortaklığı TMS/TFRS'leri kullanmakta olan veya TMS/TFRS'leri kullanan
konsolide bir grubun parçası olan bir bağlı ortaklık, kamuya hesap verme
yükümlülüğü bulunmaması koşuluyla, kendi finansal tablolarında bu Standardı
uygulayabilir. Ancak finansal tablolarının KOBİ TFRS?yle uyumlu olduğunun
belirtildiği durumlarda, bu Standardın tüm hükümlerine uymak durumundadır.

Özellikle alıntıladım ki Kobi TFRS'nin uygulanılacağı şirketlerin bilinmesi bakımından.Hiçbir şey okumadan burada yazı yazıp yorum yapan arkadaşlarımız özellikle kırmızılaştırılan Kapsamı konusunda bilgilensinler ki ne olduğunu da anlayabilsinler.
Birazcık olsun okuyalım sevgili meslekdaşlar.

gokhanuy ' Alıntı:
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için Türkiye
Finansal Raporlama Standardı
(KOBİ TFRS)
Bölüm 1
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler
Bu Standardın amaçlanan kapsamı
1.1 KOBİ TFRS?nin, küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) tarafından
kullanılması amaçlanmaktadır. Bu bölüm, KOBİ?lerin özelliklerini tanımlar.
Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanımlanması
1.2 KOBİ?ler;
(a) Kamuya hesap verme yükümlülüğü* bulunmayan ve
(b) Dış kullanıcılar için genel amaçlı finansal tablo yayımlayan işletmelerdir.
İşletme yönetiminde yer almayan işletme sahipleri, mevcut veya
potansiyel borç verenler ve kredi derecelendirme kuruluşları, dış
kullanıcılara örnek olarak gösterilebilir.
1.3 Bir işletmenin aşağıdaki hâllerde kamuya hesap verme yükümlülüğünün
bulunduğu kabul edilir:
(a) Borçlanma araçlarının veya özkaynağa dayalı finansal araçların kamuya
açık bir piyasada (yerel ve bölgesel piyasalar da dâhil olmak üzere, yerli
veya yabancı bir sermaye piyasasında veya tezgâh üstü piyasada) işlem
görmesi veya bu tür bir piyasada işlem görmek üzere söz konusu araçların
ihraç edilme aşamasında bulunulması ya da
(b) Esas faaliyet konularından birinin, varlıkları güvenilir kişi sıfatıyla geniş
bir kitle adına muhafaza etmek olması (bankalar, yatırım bankaları,
yatırım fonları, kredi birlikleri, sigorta şirketleri, emeklilik şirketleri,
bireysel emeklilik fonları, faktöring şirketleri, finansal kiralama şirketleri,
aracı kuruluşlar ve benzeri finans kuruluşlarında olduğu gibi).
1.4 Bazı işletmeler, müşterileri, alıcıları veya işletmenin yönetimine dâhil olmayan
üyeleri tarafından kendilerine finansal kaynaklar emanet edilmiş olması ve bu
kaynakları yönetmekte olmaları nedeniyle, güvenilir kişi sıfatıyla geniş bir kitle
adına bazı varlıkları muhafaza etmek durumunda olabilirler. Ancak, söz konusu
varlıkları esas faaliyetleriyle ilişkili olarak edinmekle birlikte, bu işlemlerin esas
*Terimler sözlüğünde tanımlanan terimler, her bir bölümde ilk kullanımlarında koyu yazılmışlardır.
faaliyet konusunu teşkil etmediği işletmelerin kamuya hesap verme
yükümlülüklerinin bulunduğu kabul edilemez (örneğin, gayrimenkul veya
seyahat acentelerinde, okullarda, yardım kuruluşlarında, nominal bir üyelik
depozitosu talep eden kooperatif işletmelerinde, kamu hizmeti sunan işletmeler
gibi mal ve hizmetlerin satışından önce avans alan satıcılarda olabileceği gibi).
1.5 Kamuya hesap verme yükümlülüğü bulunan işletmeler bu Standardı
uygulayamaz. Yasal düzenlemelerin kamuya hesap verme yükümlülüğü bulunan
işletmeler açısından bu Standardın uygulanmasını zorunlu kıldığı veya buna izin
verdiği durumlarda dâhi, söz konusu işletmelerin bu Standarda uygun olarak
düzenledikleri finansal tablolar, KOBİ TFRS?ye uygun olarak düzenlenmiş
kabul edilmez.
1.6 Ana ortaklığı TMS/TFRS'leri kullanmakta olan veya TMS/TFRS'leri kullanan
konsolide bir grubun parçası olan bir bağlı ortaklık, kamuya hesap verme
yükümlülüğü bulunmaması koşuluyla, kendi finansal tablolarında bu Standardı
uygulayabilir. Ancak finansal tablolarının KOBİ TFRS?yle uyumlu olduğunun
belirtildiği durumlarda, bu Standardın tüm hükümlerine uymak durumundadır.

Özellikle alıntıladım ki Kobi TFRS'nin uygulanılacağı şirketlerin bilinmesi bakımından.Hiçbir şey okumadan burada yazı yazıp yorum yapan arkadaşlarımız özellikle kırmızılaştırılan Kapsamı konusunda bilgilensinler ki ne olduğunu da anlayabilsinler.
Birazcık olsun okuyalım sevgili meslekdaşlar.

+1 katılıyorum

İlhan Tekiner ' Alıntı:
bizlere denetim eğitimi vereceklerine, şu KOBİ TFRS ile YTTK yı 2 haftalık günde 8 saat süren eğitimlerle değilde geniş yelpazede öğretseler daha iyi olmaz mıydı..

Siz bazı eğitimcilerin yanında olduğunuz sürece zaten öğrensenizde öğrenmesenizde bu işi götürür, çevreye de böyle mavi boncuk ile bu durumu izah edersiniz..
Ancak yeni meslek mensubu olmuş meslektaşlarımızın yol haritası hakkında; bu söylemleriniz dışında; herhangi bir fikriniz var mı? acaba

Üstadım,

KOBİ TFRS icin süre gercekten az ama TTK için 7-8 saat normal. Meslek mensubu TTK 'ya kendisi rahatlıkla çalışabilir. TFRS tek basına olacak is değil. 14 saatte TFRS nin ABC si bile zor öğrenilir. 72 yada 128 saat arasi normal. Odalar bu maliyeti bedava taşır mı? yada taşıyabilir mi? Üç beş büyük oda hariç zor. Burada ayrıca bu kadar ciddi egitim odaların boynuna borç mudur? Devlet pek çok konuda teşvik, destek veriyor. İnsallah bu konudaki egitimlere de(ilgili sivil toplum krgutlerinin ucretsiz egitimleri) tesvik verir. Bu konuda sadece meslek mensubunun yetişmesi de yetmez, ofis personeli ve şirketlerin personelinin de egitimi var. Sorular ve sorunlar çok.

Tuzu kuru meselesine gelince,
Kısmetli oldugum gercek(şansa inanmam) ama çok çalışıyorum, tavsiye ederim.

TAXTOTAX ' Alıntı:
İlhan Tekiner ' Alıntı:

Üstadım,

KOBİ TFRS icin süre gercekten az ama TTK için 7-8 saat normal. Meslek mensubu TTK 'ya kendisi rahatlıkla çalışabilir. TFRS tek basına olacak is değil. 14 saatte TFRS nin ABC si bile zor öğrenilir. 72 yada 128 saat arasi normal. Odalar bu maliyeti bedava taşır mı? yada taşıyabilir mi? Üç beş büyük oda hariç zor. Burada ayrıca bu kadar ciddi egitim odaların boynuna borç mudur? Devlet pek çok konuda teşvik, destek veriyor. İnsallah bu konudaki egitimlere de(ilgili sivil toplum krgutlerinin ucretsiz egitimleri) tesvik verir. Bu konuda sadece meslek mensubunun yetişmesi de yetmez, ofis personeli ve şirketlerin personelinin de egitimi var. Sorular ve sorunlar çok.

Çok çalışmanızın sebebi kısmetli olmanız mı yoksa çok çalışmanızdan dolayı mı kısmetlisiniz ben pek anlayamadım.
Tek bir şeye inanırım.
"Laf yalansız,mal haramsız üremez"
Bu kadar ciddi bir eğitimin odaların üzerine yıkıldığını ima etmişsiniz.Meselenin ekonomik boyutunu birkaç odanın kaldırabileceğini diğerlerinin kaldıramayacağını söylüyorsunuz.
7 saatte ttk 1535 maddesini eğitim olarak verebilen odalar,40 saatte de tfrs verir hiç merak etmeyin.60 saatte de doktor yetiştirebilirler ama sağlık bakanlığından onay almaları gerekiyor :)
Mesele hem siyasi, hemde rantiye meselesidir taxtotax
TTK yenidir ancak finansal tablolar,rasyolar,yorumlar,finansal analiz teknikleri hala ders olarak okutuluyor ise TFRS'ler TTK'dan çok daha anlaşılır haldedir.
Elbette bu dersleri test ile çözemezsiniz.

TFRS'nin kapsama alanını bile belirleyemeyen üst yönetim,sanki bütün şirketler bu alanın içinde imiş gibi bir tavır sergiliyorlar ki ondan dolayı bu maddeyi alıntılayarak foruma koydum.
Bu ülkede ilk önce kooperatifler kanununu ticaret kanununa entegre etmek gerekiyor.En çok suistimalin gerçekleştiği sistem budur.Kobi TRFS'nin uygulanması şart olanlar sıralamasına da kooperatifleri eklenmesi gerekiyor.Dogrusu budur.
Önce bir kanunun çıkış sebebini ve uygulamanın neyi amaçladığını ya da çok kullanılan tabiri ile ruhunu yakalamak gerekiyor.
Hala bu ruh yakalanmış değil.
Ondan dolayıdır ki bir türlü netleşme olamamaktadır.

gokhanuy ' Alıntı:
TAXTOTAX ' Alıntı:
İlhan Tekiner ' Alıntı:

Üstadım,

Çok çalışmanızın sebebi kısmetli olmanız mı yoksa çok çalışmanızdan dolayı mı kısmetlisiniz ben pek anlayamadım.
Tek bir şeye inanırım.
"Laf yalansız,mal haramsız üremez"
Bu kadar ciddi bir eğitimin odaların üzerine yıkıldığını ima etmişsiniz.Meselenin ekonomik boyutunu birkaç odanın kaldırabileceğini diğerlerinin kaldıramayacağını söylüyorsunuz.
7 saatte ttk 1535 maddesini eğitim olarak verebilen odalar,40 saatte de tfrs verir hiç merak etmeyin.60 saatte de doktor yetiştirebilirler ama sağlık bakanlığından onay almaları gerekiyor :)
Mesele hem siyasi, hemde rantiye meselesidir taxtotax
TTK yenidir ancak finansal tablolar,rasyolar,yorumlar,finansal analiz teknikleri hala ders olarak okutuluyor ise TFRS'ler TTK'dan çok daha anlaşılır haldedir.
Elbette bu dersleri test ile çözemezsiniz.

TFRS'nin kapsama alanını bile belirleyemeyen üst yönetim,sanki bütün şirketler bu alanın içinde imiş gibi bir tavır sergiliyorlar ki ondan dolayı bu maddeyi alıntılayarak foruma koydum.
Bu ülkede ilk önce kooperatifler kanununu ticaret kanununa entegre etmek gerekiyor.En çok suistimalin gerçekleştiği sistem budur.Kobi TRFS'nin uygulanması şart olanlar sıralamasına da kooperatifleri eklenmesi gerekiyor.Dogrusu budur.
Önce bir kanunun çıkış sebebini ve uygulamanın neyi amaçladığını ya da çok kullanılan tabiri ile ruhunu yakalamak gerekiyor.
Hala bu ruh yakalanmış değil.
Ondan dolayıdır ki bir türlü netleşme olamamaktadır.

1.)
Elhamdülillah
Laflarım yalansız, Mallarım haramsızdır. Aksini iddia eden ispatla mükelleftir. İspat edemeyen...

2.)
Meslektaşları KOBİ TFRS sadece Bağımsız Denetime tabi işletmeler (LTD. AŞ. KOmandit ki bunlardan KOBİ Tanımına uyan büyükkeri kastediyorsunuz.) tarafından uygulanacağını, bürolarda ki sizin tabirinizle %90 olan küçük işletmelerin KOBİ TFRS ye ihtiyacı olmadığını iddia ediyorsunuz ki bence en meslektaşa en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz.

Şöyle ki,
- Yeni TDHP = KOBİ TFRS hükümleri (%99) şeklinde söylemek yanlış olmayacaktır.
- Muhasebe ve Müşavirliğini yaptığınız işletmenin yarın Bağımsız Denetime girmeyeceğinin garantisi mi var ki bu işi savsaklatacak beyanları çok biliyor gibi sürekli savunuyorsunuz?
- Size yeni gelen müşterinizin Bağımsız Denetime tabi olmadığının ve eskiden beri uygulamadığının (yani bizler bu tür firmalara hizmet vermeyecek miyiz) garantisi mi var.

Uzatmak istemiyorum.

Her zaman; Gereksiz sorunun lüzumsuz cevabı olmaz derim.

ismmmo üyelerine bağımsız denetim web eğitimi için sms bilgilendirmesi yapmıştır.

bilgilerinize,

gelen sms de ne bilgisi vardı acaba ne zaman başlancak ne kadar sürcek , bire bir eğitim ne zaman olcak.

bir de gönderdikleri şifreyle sisteme giriş yapabilseydim ???

merhaba,

arkadaşlar türmobun bu eğitm portalına giriş yapabilen var mı?

eğitim dökümanları güncellenmiştir duyurusu var ama bir türlü sisteme giremiyorum.
bu konuda bilgisi olan var mı?

Öncelikle günaydın,

sisteme girişi yaparken:

TEE-xxxxxxxxxxx(tc kimlik no) şeklinde giriş yapacaksınız...

TEE-12345678912 gibi....

iyi eğitimler geçirmeniz dileğiyle,

deeper_blue ' Alıntı:
Öncelikle günaydın,

sisteme girişi yaparken:

TEE-xxxxxxxxxxx(tc kimlik no) şeklinde giriş yapacaksınız...

TEE-12345678912 gibi....

iyi eğitimler geçirmeniz dileğiyle,

tamam şimdi oldu, teşekkür ederim...

Taxtotax demiş ki;

1.)
Elhamdülillah
Laflarım yalansız, Mallarım haramsızdır. Aksini iddia eden ispatla mükelleftir. İspat edemeyen...

2.)
Meslektaşları KOBİ TFRS sadece Bağımsız Denetime tabi işletmeler (LTD. AŞ. KOmandit ki bunlardan KOBİ Tanımına uyan büyükkeri kastediyorsunuz.) tarafından uygulanacağını, bürolarda ki sizin tabirinizle %90 olan küçük işletmelerin KOBİ TFRS ye ihtiyacı olmadığını iddia ediyorsunuz ki bence en meslektaşa en büyük kötülüğü siz yapıyorsunuz.

Şöyle ki,
- Yeni TDHP = KOBİ TFRS hükümleri (%99) şeklinde söylemek yanlış olmayacaktır.
- Muhasebe ve Müşavirliğini yaptığınız işletmenin yarın Bağımsız Denetime girmeyeceğinin garantisi mi var ki bu işi savsaklatacak beyanları çok biliyor gibi sürekli savunuyorsunuz?
- Size yeni gelen müşterinizin Bağımsız Denetime tabi olmadığının ve eskiden beri uygulamadığının (yani bizler bu tür firmalara hizmet vermeyecek miyiz) garantisi mi var.

Uzatmak istemiyorum.

Her zaman; Gereksiz sorunun lüzumsuz cevabı olmaz derim.

1-Laflarınız yalansız da olabilir mallarınız da haramsız olabilir.Ben neye inandığımı yazdım.Sizin neye inandığınızı yazdığınız gibi.Alındı iseniz ???
2-Çok çalıştığınızdan bahsederek gerçekleri çarpıtma hakkına nereden sahip oluyorsunuz.? TTK'yı ve kobi TFRS yi ,yanında deloitte 'nin konuları fevkalade açıklayan 2010 cep kitapçığını incelediğinizde ne olduğunu anlamak için fazla eğitime de gerek yoktur.
2-Kobi tanımına uyan büyüklüklerden de bahsetmedim.Şirketlerin içeriği ile alakalı bir meseledir.Mesela bu tanıma mükemmel uyan ve kesinlikle genelleştirilecek olan yapı kooperatifleridir.Birden çok ortağı olan,özkaynağı ortaklardan oluşan,güvensizlik prensibine göre çalışan bir sisteme sahiptir.Herşeyden öte muhalefet vardır.
Kırmızı renkte KOBİ/TFRS nin kapsama alanını özellikle alıntıladım ki sizin gibi kişilerin yada meslektaş'ların oluşturulmaya çalışılan yanlışta yer almaması için.
Korku piyasası üretmek etik değildir.
3-TTK'nın denetim konusundaki ana teması,şirketlerin ticari işlemlerinin gerçekle örtüşüp örtüşmediğine ilişkin raporlama faaliyetidir.Bu işlemin Ticaret Bakanlığından Maliye bakanlığına geçmesinin sebebi ise vergi gelirlerine olabilecek etkilerin minumuma indirilebilmesi içindir.Vergi, kamu gelirlidir.Bağımsız denetim tam anlamı ile oturtulduğunda vergi incelemeleri de ortadan kalkacaktır.Raporlar esas teşkil edecektir.

Okumak güzel şeydir Taxtotax,Turmob, konuya derinliğine sahip olmuş olsa idi,1533'ncü maddede yer alan gecici maddelerde yetki ve sorumluluğun kendisinde olduğunu bagımsız denetleme kurulunu kendisinin belirleyeceği ve Maliye bakanlığı'nın oluru ile kurulacağını da bilecekti.Konuyu Türkiye genelinde kamuya taşımakta gündem oluşturmakta gecikince elbette Maliye bakanlığı,boşluğu doldurmakta gecikmedi.Güvensizlik yaratan Turmob'un bu güvensizliğinin nedenlerini düşünmek gerekir.Kaldı ki Bağımsız denetim eğitimleri konusunda bile KGK'nın referansı bile açıklanamıyor.Özellikle kaçınılıyor.
Komplo teorilerini kabus teorilerine döndürmenin kimseye faydası olmaz.
Son olarak,sorunun gereksizi olmaz,verilemiyen cevabı olur derim. :)

arkadaşlar TTK tüzük taslakları yayınlanmış denetim ile ilgili tüzükte
denetim elemanı;Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi, Müfettişi ve Müfettiş Yardımcısını,
diye bir ibare var.

6102 kanun 210 madde ye dayanılarak çıkartılan kamu denetimine ilişkin usul ve esasları düzenliyor. aynı kanunun 400 maddesinde ise İŞLEM DENETÇİLERİ ifadesinde ymm ve smmm işaret ediyor.

Esas muğlak kalan kısım kamu denetimin de işlem denetçisinin raporuna yer vermeyip, işlem denetçisinin yapacağı işlemleri kamu denetçisine devretmiş gibi görünüyor (hatta denetim teknikleri bile ayrıntılı anlatılmış durumda). kaldı ki denetçinin denetimi KGMK da olduğunu düşünürsek iş biraz daha karmaşıklaşıyor.

Kısacası kanun ile tüzük arasında tezat var gibi geldi bana....

ek olarak işlem denetçisine tüzükte madde 9 rastlıyoruz...

MADDE 9-...............muvazaalı iş ve faaliyetlerde bulunduğunun Bakanlık denetim
elemanlarınca tespit edilmesi halinde bu şirketler aleyhine Bakanlıkça fesih davası
açılabilmesi için inceleme raporu düzenleneceği, 4 üncü fıkrasının (a) bendinde; ilgililerin
(kurucuların, yönetim organı üyelerinin, tasfiye memurlarının, işlem denetçilerinin,
denetçilerin, yöneticilerin ve Kanunda sayılan diğer kişilerin) hukuki sorumluluğunu
gerektiren durumların tespit edilmesi halinde, bu hususların şeffaflık ve hesap verme ilkeleri
çerçevesinde genel kurul gündemine alınarak ortakların bilgisine sunulması, (b) bendinde de
diğer bakanlık, kurul, kurum ve kuruluşların görev alanına giren ve bunlar tarafından tedbir
alınmasını veya denetim yapılmasını gerektiren durumların tespit edilmesi halinde ise yapılan
tespitlerin idarenin bütünlüğü çerçevesinde yetkili birimlere bildirilmesi amacıyla teftiş veya
inceleme raporlarında belirtileceği hüküm altına alınmıştır