YMM Raporuyla KDV İade Alacağı Hk.

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar MErhaba,

İndirimli orana tabi bir işletme, her yıl KDV iade alacağını YMM raporuyla almaktadır... Dilekçe takip eden yılın ancak mart ayında hesaplama tablosuyla birlikte verilebilmekte..r. Satıcıların değişik illerde olması, incelemelerin uzun sürmesine veya raporun uzamasına sebep olabiliyor.... Dolayısıyla, şirketin vergi borçlarına karşın, mahsup işlemine dilekçenin verildiği mart ayında başlanabilir mi? 84 nolu KDV G.T. ve diğer tebliğleri inceledim pek açık bir ifade bulamadım... ancak şöyle bir açıklama buldum : "Söz konusu Tebliğin “I/1.1.2. Mahsup Talebi” başlıklı bölümünde ise: “Mahsup talebinin geçerlik kazanabilmesi için talebin bir dilekçe ile yapılması şarttır. İade alacağının sonraki dönemlerde muaccel hale gelecek vergi borçlarına mahsubunun da talep edilmesi mümkündür. Ancak bu borçlar muaccel hale geldikçe mahsup talebinin, muaccel hale gelen her borç için ayrı dilekçe verilmek suretiyle yenilenmesi gerekir. "
Gerçi bu sıkıntı 99 nolu KDv tebliğle giderildi..Artık, yılı içinde 3 aylık dönemde mahsup işlemi getirildi...Konu hakkında bilgi sahibi dostların görüşlerini almak isterim....

Kolay gelsin......

99 Nolu KDV Tebliği

1.3. 1.3. Mahsuben İade Tutarının Hesaplanması

Yılı içinde mahsuben iade edilecek KDV tutarlarının hesaplanmasına ilgili yılın Ocak döneminden itibaren başlanacaktır. Hesaplama 74 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (1.2.) ve 76 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (3) numaralı bölümlerindeki açıklamalara uygun olarak aylar itibariyle ve kümülatif olarak gerçekleştirilecektir. 3 aylık vergilendirme dönemine tabi olup indirimli oran kapsamında işlemleri bulunan mükelleflerde hesaplamaya takvim yılının ilk 3 aylık dönemi (Ocak-Şubat-Mart) ile başlanacak ve izleyen üçer aylık dönemler itibariyle devam edilecektir