YMM Sınavına Girebilmek İçin

batlı

Katkı Sunan Üye
ymm sınavlarına girebilmek için 10 yıllık sürecin bir an evvel başlaması için ruhsat alım işlemlerini tüm tamamladım. %50 beyan ve taahhüt belgesi ile giriş aidatını ve yıllık aidatı indirimli olarak ödedim. kaşe talep formu düzenlemedim. bunun için 135 lira talep ettiler. belgemi 2 ay sonra tören ile alabileceğimi belirttiler. tesmer'i telefonla aradım 10 yıllık süre için bir firmada ssk lı olarak gözükmek yeterli, şirket muhasebe müdürlüğü için karar almaktan bahsetmedi.kaşe alma konusunda ise bizim söyleyibileceğim bir şey yok odanız gerekli görüyorsa alırsınız dedi. kaşe konusunda odanın verdiği cevap bana çelişkili geldi.
3-4 ay kadar evvel belgesini alan bir arkadaşıma da "her ihtimale karşı siz gene de karar'ı aldırın, bu konu hakkında hala tereddütlerimiz var" şeklinde ismmmo dan ve tesmer den bir yanıt gelmiş. şimdi bütün bu anlattıklarıma istinaden;

1- muhasebe müdürlürlüğü için karar almamıza gerek kalmadığı şeklindeki verdikleri bilgiye itimat edebilirmiyiz? sonra 10 yılımız yanmasın.
2- kaşeyi almamın bağımlı mali müşavirlik yapmamla bir alakası var mıdır yani gerçekten gereklimidir? kaşe almam ile bağımlı mali müşavir olduğuma dair bir kayıt mı yapmaktadır ismmmo. eğer gereği yok ise boş yere para ödemek istemiyorum.

Ynt: YMM Sınavına Girebilmek İçin

arkadaşlar. bu konu hakkında fikri ya da tavsiyesi olan birisi yok mu?

Canım ciğerim; hem kaşe alma hemde aidatı 1/2 öde sonra da bir sakıncası varmı de ?
Sen resmen ben bu işi yapmıyorum diye odaya bildiride (tahütte) bulunmuş......
Karar gerekmiyor ama sen bu şekilde yym süresinde de saydıramazsın ?

peki ne yapmak gerekiyor sevgili üstadım :)

Karar kalktı yani ticaret sicilden müdürlük tescili istenmiyor ....
Bağımlı çalışman yeterli sadece ....
Nasıl ispatlıcan bağımlı çalıştını ....
1- Su firmanın fiilen muhasebesinden sorumluyum diye başvuru yapıp kaşeni alacan....
2- sonra beyan ettiğin firmada ssk gözükecek....
3-beyanname de imazalamana gerek yok....

ben bu konuyla ilgili olarak ismmmo ile görüştüm kaşe almana kullanmana gerek yok karar da kalktı sadece 10 yıl ssk lı olarak çalıman yeterli dediler, ben de bağımlı çalışıyorum kaşe de almadım,aidatı da %50 ödedim,1-2 yıl bağımlı çalışıp sonra büro açmayı düşünüyorum dedim büro yada bağımlı farketmez 10 yılı doldur yeterli dediler bilginiz olsun isterseniz odanızı arayıp bilgi alabilirsiniz.

bazı uyanıklar var.... %50 aidat ödeyen ymm sürecinden faydalanamaz.... bunu nasıl düşününemiyorlar.....
bide kaşe de almamış..... e sen düpe düz ben bu işi yapmıyorum diye bağırmışsın....
10 yıl sonra bide ymm sınavuna mı gircen... bak sen ..........

nevins isimli arkadaş sizleri yanıtlmasın....................

odayla görüşüp bilgi alabilirsiniz %50 aidatı yeni ruhsat alanlar ve şuan için büro açmayanlar ödüyor zaten ,uyanıklıkla alakası yok sizinde böyle bi durumunuz varsa sizde öyle yapın bu bi paylaşım sitesi bende odayla görüşüp bilgi aldıktan sonra öğrendiklerimi yazdım,

ayrıca 262,5 aidatın kalanı+135 tl verip kaşeyi almak zor bişey değil ,zaten sınavdı ruhsattı dünyanın parasını ödedik bunlar yanında hiçbişey

arkadaşlar ymm sürecinin işleybilmesi için bir firmada sigortalı olarak çalışmak yeterli dendi fakat 5768 sayılı yasada hala birici derece imza yetkisine haizdir ibareli vekaletin veya ykk nın olması gerekitiği yazmaktadır.