Yoklama Memuru Ne İster ?

arkadaşar kadınlar ne ister gibi bişi oldu ama,

bir işletme kurduk adreste kimse yok aslında arşiv olarak kullanıyoruz orayı. yoklama memuru gelince ne isteyecek, ne soracak bize bilmiyorum yardımcı olusanız sevinirim. hazırlık yapmamıza gerek varmı ?

Ynt: Yoklama memuru ne ister ?

mrb.
kadınlar ne ister sorusu gibi olmuş hakkaten sorunuzda kastettiğiniz yeni bir mükellefiyet açtırmak mı?
eğer öyleyse zaten işe başlama evraklarını vergi dairesine vermişsinizdir.
yeni bir işe başlama ve sadece arşiv olarak kullanma burasınıda anlamadım.
yoklama memuru;
işyerinin kime ait olduğunu
kira ise bedelini
işçi çalıştırıp çalıştırmadığınızı
ve tabiki ne iş yaptığınızı soracaktır.

Ynt: Yoklama Memuru Ne İster ?

rimess'e ek olarak;işyeriniz için tasdik ettirdiğiniz resmi defterin tarih,yevmiye no ve hangi noterden yapıldığını sorar.

ben şu arşiv olayını anlatamadım galiba
başka bir şirketin arşivini işyeri adresi olarak gösterdim dolayısıyla yoklama memuru gelince buda ne burda işyeri olmaz dermi yoksa iki sandalye bir masa atsam derdimi anlatabilimiyim.bunu için özel bir yer tutmadık.

İki sandelye bir masa atarsın, bu arşivlik dosyalar vss..de eski kiracıdan kalma, alcam dedi ama hala almadı dersin.

Bilgi olarak ta yukardakilere ek olarak muhasebeci bilgilerini isteyecektir.

Kolay gelsin.

muhasebecilerde çare tükenmez.her zaman bir çıkış yolu buluruz biz. :)

Arşivin içinde iki sandalye bir masa ile yoklama memurunu ikna edemezsiniz. Beni ikna edemediğiniz gibi....

Cemil arkadaşım aslında burdan yazmak istemiyordum bunu ama, senin cevabın üzerine yazma ihtiyacı hissettim.

Sizleri bilmemde ben her açılışta müşterilere yoklama memuru geldiği zaman muhakkak yol masrafınız, yemek masrafınız olsun diye memura (rüşvet olarak değil) 40,00- yada 50,00-ytl verin diyorum.Memura 50,00-ytl verdikten sonra ne istersen onu yazdırırsın yoklama fişine.

Birkeresinde bomboş binanın içinde 10 larca masa sandalye bilgisayar yazdırmıştık.
Çalışan işçileri yazdırmayız mesela, "abi açılışı yaptık hemen ssk açılışını da yapıyoruz deriz bu hafta içinde" birşey demezler.
Ortağından ayrılan müşteri oldu, yeni şirket kurduk.şubenin biri ona olduğu gibi kaldı içindeki milyarlarca mal ile.Ona bile sesini çıkarmamışken.Eski bir arşivemi ses çıkaracak.
Ayrıca normal olanda memurun boş dükkanda gördüğü masa sandalyenin bile faturasını görmesi lazım.nerden aldın bunları demesi lazım.Bunları bile sormuyorlar.

Ki kaldıki bir girişimci şirket kuracak istihdam sağlıyacak, ve o memur buna karşı çıkacak öylemi, o işyerini açmıyacak öylemi.Hiç sanmam.Açılışlarda hiç bir zaman zorlama çıkarmazlar.

Ben değil arşiv, kütüphane olsa yine yazdırmazdım.

Not: buse_bayman arkadaşımda eğer yoklamaya gelen memurun tutumunu buraya yazarsa sevinirim, merak ettim.Bakalım ne olacak. :)

Kolay gelsin.

Sevgili Zindan
Ne yani yoklama memuru 40-50 liraya orada görmediği, ancak vatmış gibi gördüğü, hayal ettiği ofisimi yazacak?
Muhasebecilik bu kadar ucuz olmamalı, bizler gerçek muhasebecilik yapmalıyız.
Forumda okuyorum bazı muhasebeciler liste fiyatlarının % 25 ine hatta daha azına defter tutuyorlar, muhasebeciliği ayaklar altına alıyorlar.
Lütfen onlardan olmayalım..
Kolay gelsin

Cemil arkadaşım;

Evet bomboş işyeri için tutanağa; 2 ad.masa, 2 ad.büro tipi koltuk, 2 ad. evrak dolabı, 2 ad.bilgisayar, 1 ad.klima yazdı.

Memur yoklamaya bunları yazdı diye benim yaptığım muhasebecilik ucuz mu oluyor şimdi.?
İşverenin yoklamaya gelen memura para vermesi ile bizim muhasebeciliğimizin ucuz yada gerçek olması arasındaki bağlantıyıda kuramadım.Biz yol gösteriyoruz, işinin hızlı ve sorunsuz yapılması için bunu yapmalısın diyoruz.Tercih ona kalıyor.

Asıl mesleği ucuzlaştıran, ayaklar altına alan seninde dediğin gibi 20-30 ytlye defter tutanlardır.O konuda sana katılıyorum.

Kolay gelsin.

arkadaşlar şimdi bir tepkide bana vereceksiniz.fakat,yoklama memuruna para verilmesine karşıyım.niye veriyim niye verdiriyim kardeşim?
yoklamayı tutmak ,o adamın asli görevidir.ne sorunu çıkartacak mükellef problemli değilse.
mükellef problemli ise ,ona lafım yok.yapılan yasal değildir.olmayan şeyleri var gibi yazmak yasal mı?
ayrıcada işe başlamayı verdiğin tarihden itibaren en geç 2 gün içinde yoklamaya geliniyor.ne gerek var paraya.

Aslında sadece yoklama memuruna verilen paraya değil, vergi dairelerinde ki her türlü parasal olaya karşıyız.Memurun işi yetkileri sınırında o işi yapmaksa, mükellefin görevide yine kanunlar çerçevesinde vergisini ödemektir.

Herkes kendi işini rüşvetsiz ve gerektirdiği gibi yapsa bircok sorun kendiliğinden çözülür.

zaten o yüzden fiilen var olduğu halde yokmuş gibi kaçak çalışan bir çok işyeri var.

Sayın ZİNDAN;
Cesur ve gerçekçi açıklamalarınız için teşekkür ederim.Bazen forumda yazılanları okuyunca ''Allah Allah diyorum ben acaba bu forumda yaşayanlardan farklı bir ülkede mi yaşıyorum.''
Karşı olmak farklı bir şeydir gerçekler başka şeylerdir:)

Aslında verdiğim cevap doğru bir cevap değildi.Bu forumda birbirimize hep doğruyu göstermeli, doğruyu anlatmalı, doğrudan yana olmalıyız.Ancak işlerimizde her zaman doğruyu yapmayabiliyoruz, sistemden kaynaklanan nedenlerden dolayı.Tıpkı karşımızda muhatap aldıklarımızın hepsinin yanlış yapmadığı gibi.Yanlışa doğruyla cevap veripte mağdur olmaktansa doğruya doğru cevap vererek çalışmayı tercih ederiz muhakkakki hepimiz.

Teeşekkürler.
Kolay gelsin.

Evet Can çıkmayınca huy çıkmazdır. Yoklamam Memurları ne ister
Çok basit Alacaksın bir çay bahçesien götüreceksin cep harçlığını vereceksin Bak Bülbül kesilirler Çünkü böyle alışmışlar. o parayı Hak kabul ediyorlar Nasıl biz müşteriden Helal yolla kazanıyor isek onlarda bunu kendilerince içine sindiriyor. Bizde Maalesef buna Göz yumuyoruz Yummak zorunda kalıyoruz. Bu çarkın dişlileri arasında kalmışız SSK BAĞKUR MALİYE hapsi aynı yönde dönüyor ?
Bizde diyardan gitmek erine Deveyi güdüyoruz Saygılar

hatta o deveyi iyi güdenler şehrin göbeğinde veya vergi idaresinin dipbinde kayıt dışı çalışabiliyorlar. :(