fonradar

Yolcu taşımacılığı yapan mükellef ek olarak yeni bir faaliyete başlarsa

yolcu taşımacılığı yapan mükellef mevcut işine ek olarak farklı vergi dairesi sınırları içinde perakende ticaret (alım-satım) yapmak istediğinde nasıl bir yol izlenmeli.

-eski vergi dairesine şube açılışı dilekçesi mi vermeli, sonradanda merkezi yeni yer yaptık diye yeni bir dilekçe mi yazmalı.
-vergi dairesini yeni adresine taşımak zorunlumu (işyeri olduğu için) yoksa isteğe mi bağlı çünkü önceki iş adresi ikametgah adresi

Ynt: Yolcu taşımacılığı yapan mükellef ek olarak yeni bir faaliyete başlarsa

öncelikli olan işyeridir o yüzden işyerinin bulunduğu yerdeki vergi dairesi merkez olur

Selamlar
Sayın ZARAR haklı olabilir ama ben açıkcası böyle bir zorunluluğa şahit olmadım.
Olmadığımı varsayarsam şunları söyleyebilirim.
1- Öncelikle şubenin bulunduğu vergi dairesine şube açılışı ile ilgili dilekçe verilir.
2- Merkez vergi dairesine bildirmenize gerek yok derler ama siz usulende olsa merkezede bilkgi verebilirsiniz.Ekine de şube için verdiğiniz dilekçeyi ekleyebilirsiniz.
3- Gerekli yoklama ve açılıştan sonra şubenizin ticari belgelerini (önce şube adres altına merkez adres yazılmak suretiyle) bastırabilirsiniz ve yazarkasa işlemini yapabilirsiniz.
4- Şube için ayrı bir defter tasdik etmenize gerek yoktur.Hesap kodları açılarak bu ayırımı yapabilirsiniz.

Saygılar

cevaplar için teşekkür ederim.