Yönetim gideri muhasebe kaydı hk.

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan orhansvl
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
firmamız un imalatı üzerine faaliyet göstermektedir idari binaya perde yaptırdık faturasını hangi hesaba atmam gerek 770 mi 770 se nasıl alt hesaba atmalıyım

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız. Forum Kurallarını okuyunuz.

Ynt: Yönetim gideri muhasebe kaydı hk.

770 olmalı.Diğer çeşitli giderler gibi bir başlık adı altında giderleştirilebilir.

toplam bedel deyince aklıma geldi 3,500 demirbaşmı oluyo perde

Amortisman oranlarını düzenleyen tebliğlerin eklerini incelemenizi tavsiye ederim.

Perde 5 yıl faydalı ömür ile 0,20 oranında itfa edilir. Perdenin niteliğine ve işyerinin sizin mülkiyetiniz olup olmamasına göre özel maliyet olarak da değerlendirilebilir.

Özel maliyet olamaz diye düşünüyorum.Sonuçta işyerinden ayrılındığı zaman, söküp götürülebilir, gerektiğinde çıkarılıp atılabilir, bir ayrılır parçadır.Bina ile bütünleşmediği için (Ör:Pimapen, boya, dış cephe gibi) demirbaş olmalı diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

ZİNDAN ' Alıntı:
Özel maliyet olamaz diye düşünüyorum.Sonuçta işyerinden ayrılındığı zaman, söküp götürülebilir, gerektiğinde çıkarılıp atılabilir, bir ayrılır parçadır.Bina ile bütünleşmediği için (Ör:Pimapen, boya, dış cephe gibi) demirbaş olmalı diye düşünüyorum.

Kolay gelsin.

perdenin niteliğine bakılması lazım derken aynı çekinceyi kastettim. alelade perde ise elbette özel maliyet niteliğinde olamaz.

Özel maliyet olması için demirbaşın bedeline bedel katar nitelikte olması lazımdır.
iyi günler

yanlış yazmışım kusura bakmayın
binanın ya da dairenin bedeline bedel katar nitelikte olup ayrılmaz bir parçası olması gereklidir.
en güzel örnek asma kat..hep vardır ya muhasebe kitaplarında verilen örnek :)

Kiralanan binaya yapılan perde özel maliyet değildir. Doğrudan masrafa atılır. Binayı terk ederken perdeyi söker götürür veya atarsınız.

Yerlere parke kaplasaydınız, yada banyoya seramik özel maliyet olabilirdi.

Kesinlikle özel maliyet olmaz kdv siz tutara göre ya demirbaş olacak yada gider kaydedilecek