Yönetim Kurulu Başkanının Şirket Kredi Kartı Kullanması Hk.

Değerli arkadaşlar,
Şirketin yön.krl.başkanının yaptığı seyahat ve konaklama masrafını, şirket yapılan harcama bedeli kadar yön.krl.bşk.na ödeme yapıyor.Şirket adına kredi çıkartılıp yn.krl.bşk. bu masrafları kredi kartıyla karşılaması uygun olur mu?Şirkete ait Kredi kartı yönetim kurulu kararıyla başkana kullandırılabilir mi?

kullandırılabilir.Yetki yönetim kurulu başkanında değilmidir? Değilse karar alarak ona kredi kartı kullanması için yetki verilebilir. Ancak özel harcamalarına da kullanırsa durumlar karışabilir.Bence en uygunu yapılan harcamaların bedelini ona ödemek.

Yönetim Kuurulu başkanı eğer şirket kartına sahipse, elbette şirket için yapmış olduğu belgeli giderleri masrafa alıp, kredi kartının izlendiği 300.xx hesap alacaklandırılır.
Ancak şahış bu karttan özel harcamalar da yapıyorsa, o zaman c/h da borçlanır ve gidere yazılmaz. Alacak tarafda değişen birşey yoktur.

Ynt: Yönetim Kurulu Başkanının Şirket Kredi Kartı Kullanması Hk.

Peki yönetim kurulu başkanı kendi kredi kartını şirket giderleri için kullanabilir mi?

Evet elbette kullanır. Ancak burda durum muhasebeleştirme açısından farklı olur.
331 veya 131 hesaplar alacaklanır. Kredi kartı ile ilgili bir kayıt
yapılmaz.

peki yönetim kurulu başkanı şirketin kendi parası varken kendi kredi kartını kullanması ve bundan haksız kazanç sağlaması yasal açıdan sorun teşkil etmeyecekmidir?

zarha ' Alıntı:
peki yönetim kurulu başkanı şirketin kendi parası varken kendi kredi kartını kullanması ve bundan haksız kazanç sağlaması yasal açıdan sorun teşkil etmeyecekmidir?

Merhaba,
Neden sorun teşkil etsin. Ne güzel bir uygulama tüm harcamalar kayıt altına girmiş oluyor. Maliyenin amacıda bu değilmi? Sayın Güroy'un dediği gibi işlemleri TDHP uygulamalrına uygun olarak kaydetmeniz halinde herhangi bir sorun olmayacaktır.