Yönetim Kurulu Üyesi'ne İkramiye Ödenmesi

tktvlkn

Katkı Sunan Üye
Değerli dostlar,

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım vardır.

Genel Kurul'da .... TL aylık ödenmesi kararlaştırılan ve şirket ortağı olmayan bir YK üyesi var. Tabi bu YK üyesi ile birlikte bu durumda bir kaç YK üyesi daha var.

Şirketin dönem performansı sebebiyle personele 3 maaş ikramiye ödenecek. Ancak Yönetim Kurulu kararında, personele yapılacak ödemeye ilaveten söz konusu YK üyelerinden bir tanesi için performansından ötürü 3 maaşı tutarında ikramiye ödenmesi kararlaştırıldı.

Sorum şudur ki; bu YK üyesine yapılacak ödeme KKEG' midir yoksa vergi matrahının tespitinde Kurum kazancından indirim konusu yapılabilir mi?

Not: Genel Kurulda kararlaştırılan ücreti gider yazılmaktadır.

Teşekkür ederim.

Değerli dostlar,

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım vardır.

Genel Kurul'da .... TL aylık ödenmesi kararlaştırılan ve şirket ortağı olmayan bir YK üyesi var. Tabi bu YK üyesi ile birlikte bu durumda bir kaç YK üyesi daha var.

Şirketin dönem performansı sebebiyle personele 3 maaş ikramiye ödenecek. Ancak Yönetim Kurulu kararında, personele yapılacak ödemeye ilaveten söz konusu YK üyelerinden bir tanesi için performansından ötürü 3 maaşı tutarında ikramiye ödenmesi kararlaştırıldı.

Sorum şudur ki; bu YK üyesine yapılacak ödeme KKEG' midir yoksa vergi matrahının tespitinde Kurum kazancından indirim konusu yapılabilir mi?

Not: Genel Kurulda kararlaştırılan ücreti gider yazılmaktadır.

Teşekkür ederim.
Buna genel kurul karar verdiyse. Kardan yapılan dağıtım şeklindedir. Gerekli vergi kesintisi yapılarak ödenir. KKEG değildir.

Buna genel kurul karar verdiyse. Kardan yapılan dağıtım şeklindedir. Gerekli vergi kesintisi yapılarak ödenir. KKEG değildir.

Nizam Bey, yalnız aylık alınan ücrete evet Genel Kurul karar verdi.

Fakat bu ikramiye olarak ödenecek ücret Yönetim Kurulu Kararı'na istinaden ödenecek. O nedenle, cevabınız hala geçerli midir?

Bu yönetim kurulu üyesi çalışanmıdır. Yani şirket bordrosuna dahil mi . Kesintileri 4a lı oalark mı ödeniyor ? Yoksa 4b mi? Çalışan satatüsünde ise Yönetim Kurulu bunu ödeyebilir. değilse ancak genel kurul kararı ile ödenirse yasal olur.

Bu yönetim kurulu üyesi çalışanmıdır. Yani şirket bordrosuna dahil mi . Kesintileri 4a lı oalark mı ödeniyor ? Yoksa 4b mi? Çalışan satatüsünde ise Yönetim Kurulu bunu ödeyebilir. değilse ancak genel kurul kararı ile ödenirse yasal olur.

Şöyle ki; her ay bordrosu var ancak SGK'ya tabi değil, yani çalışma izni yok, oturma izni vardır.

Sonuç olarak, bu şekilde ise KKEG mi olur diyorsunuz?

Tabi bu arada bir ayrıntıyı atladığımı fark ettim :)

Bu YK üyeleri yabancı uyrukludur.

Yabancı uyruklu olması bu konumda pek etkilemez. Yönetim kurulu üyeleri hizmet akdi ile değil vekalet akdi ile çalışırlar. AŞ lerde yönetim kuruluna verilecek hakkı huzur, ikramiye, prim kar payı gibi ödemeler ancak genel kurul tarafından belirlenebilir. KKEG olmalıdır.

Tabi şu da yapılabilir. Yönetim kurulunun aldığı bu karar en kısa zamanda genel kurula sunularak onay alınırsa sorun kalmaz. Yani diyelim ki 2013 yılı için verilen ikramiye 2014 yılı içersinde genel kurul kararı alınarak kardan pay şeklinde yapılabilir.

Son düzenleme: