Yönetim Kurulu Üyesinin sigortalılığı

DİNLESOR

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar
5510 sayılı kanuna göre A.Ş. nin sadece yönetim kurulu üyeleri 4/b ye girmek zorunda. 2000 yılından itibaren çalıştığı A.Ş. de sigortalı ( 4.a lı ) olan şahıs 2004 yılında aynı şirketten hisse alarak 5 ortağından biri olmuş daha sonra da 2007 yılında çalıştığı bu şirkette yönetim kurulu üyesi olmuştur. 4.a sigortalılığı aynı şirkette kesintisiz devam etmektedir. 5510 un yürürlüğe girmesiyle bu kişinin durumunda yapılacak başka bir işlem var mıdır bu şekilde 4.a ya devam etmesi sorun yaratır mı? Teşekkür ederim.

Ynt: Yönetim Kurulu Üyesinin sigortalılığı

4a kesintiye uğramadıkça devam eder. Ancak bir gün bile kesilirse 4b olmak zorunda.

Ynt: Yönetim Kurulu Üyesinin sigortalılığı

Merhaba; Aşağıda belirteceğim bilgiler üzerine durumunuzu değerlendiriniz

iyi Çalışmalar

Toprak Mali Müşavirlik
SMMM İbrahim iNANOĞLU

A.Ş. lerde sadece Kurucu ortaklara geçici madde ile 6 aylık bir bildirim istisna tanınmıştır onun haricinde SGK işlemler Yönetmeliği başlığında aşağıda da belirttiği gibi yönetim kurulu üyeleri 4/b Kapsamına girer

Sigortalılığın başlangıcı ve bildirim yükümlülüğü
MADDE 11

(4) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan;

2) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları, yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihte başlar ve bu tarih şirket yetkililerince,

onbeş gün içinde, Kuruma bildirilmek zorundadır.

1479 sayılı Kanuna ilişkin geçiş hükümleri
GEÇİCİ MADDE 7
(9) Kanunun yürürlük tarihinden önce 1479 sayılı Kanun kapsamında sigortalı sayılıp, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (b) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında sigortalı sayılmayan anonim şirketlerin kurucu ortaklarından, Kanunun yürürlük tarihinden sonra sigortalılıklarını devam ettirmek isteyenlerin, Kanunun yürürlük tarihinden itibaren 6 ay içinde yazılı talepte bulunmaları hâlinde, sigortalılıkları aynen devam ettirilir. Bu süre içinde talepte bulunmayanların sigortalılıkları ise Kanunun yürürlük tarihi itibarıyla sona erer.