fonradar

Yüklenilen kdv listesindeki toplu gider kdv tutarı

merihs12

Katkı Sunan Üye
Mal ihracatı yapan bir mükellefimize ait yüklenilen kdv listesini hazırladım.En alt satırda da muhtelif giderleri ,genel yön gid,paz sat. dağtım giderlerinin toplamını tek kalemde yazabiliyormuşuz.Bu toplu gider kdv si için bir limit var mı ,neye göre hesaplanır? Eğer hesaplamak için verilere ihtiyaç varsa onu da söleyebilrim...teşekkürler

Ynt: yüklenilen kdv listesindeki toplu gider kdv tutarı

giderlerin toplamını tek satırda yazamazsınız. yalnızca gider fişlerini(yazarkasa) toplayıp tek satırda girebilisiniz. faturaların tamamını ayrı ayrı girmelisiniz.
Yazarkasa fişlerinin kdv si liste toplam kdv nin % 5 ini geçemez. zaten sistem uyarı verecektir.

Ynt: Yüklenilen kdv listesindeki toplu gider kdv tutarı

merhaba kolay gelsin yaptıgınız giderlerin toplam ciro içinde ihracata rakamına göre oran belirleyip

yurt içi %80
yurtdışı %20

gider faturaların %20 yüklenir yüklenimde tek kalemde geçer vergi dairesine bir tabloda detayı gösterir veririniz ben şahsen 2010 dan beri öyle aldım sıkıntı yok

saygılarımla

smmm furkan yaşar

Ynt: Yüklenilen kdv listesindeki toplu gider kdv tutarı

sn.furkan yaşar,
yüklenilen kdv listesi internet üzerinden veriliyor. Bu listede bütün faturaların ayrı ayrı gösterilmesi gerekir. İnternet vergi dairesinde tabloların nasıl doldurulacağına dair açıklama yapılmış, lütfen inceleyiniz. Gider faturalarını ve kdv sini tabloda gösterirsin, yüklenilen kdv kısmına da (örneğinizde olduğu gibi) %20 kdv yi ayrıca gösterirsiniz.