zirve

Yurt dışına kesilen faturalar

Üyelik
2 May 2012
Mesajlar
1
Türkiyede kar amacı gütmeyen bilgi güvenliği hakkında teknik bir dizi konferans günü düzenliyoruz. Amerikan bir firmayla sponsorluk anlaşması yaptık ve 1500 dolarlık sponsor oldular. Şİmdi onlara fatura yollamamız lazım fakat fatura dolar üzerinden mi kesilicek yoksa türklirası üzerinden mi? Eğer türk lirası üzerinden ise dövizin tl değerini fatura kesim tarihinde ki dolar değerine göre mi çevirmemiz lazım? Ayrıca bu kesilen faturada kdv yada herhangi bir vergi ödenir mi? İlgilenenler için şimdiden teşekkürler.
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: Yurt dışına kesilen faturalar

Öncelikle kar amacı gütmediğinizi söylemişsiniz, ancak fatura kesebildiğinize göre belli ki bir şirketiniz var ve şirketler kar elde etme amacıyla kurulur. Diğer taraftan ABD'de mukim şirkete USD cinsinden fatura kesip, faturada TCMB döviz alış kuru üzerinden TL karşılığına da göstermeniz gerekiyor. Ayrıca hizmet Türkiyede ifa edilip, hizmetten de Türkiyede faydalanıldığından KDV Kanunu madde 6/b'ye göre %18 oranında KDV de hesaplamanız gereklidir.
 
Üst