Yurt Dışına Sağlanan Hizmet İle İlgili KDV Bilgilendirmesi

Merhaba Değerli Üstadlar,

Nisan ayında şirket açmayı düşünüyorum lakin şöyle bir soru aklımda oluştu;

Ben Türkiye sınırları içerisinde Vergi Mükellefi bir Şirket olarak yabancı ülkedeki bir firmaya yine yabancı ülke yada ülkelerde yararlanabileceği bir hizmet (Reklam Hizmeti) sağlamaktayım.

Bu durumda, karşı tarafa ödemenin hesabıma geçmesinden önce fatura kesmem gerekiyor bildiğim kadarıyla. Bu kesilen fatura KDV dahil mi kesilmeli KDV hariç mi ve ek olarak bu hizmet başta da belirttiğim gibi herşeyi ile yurtdışında faydanılan bir hizmet, bu durumda KDV 0 mı oluyor ?

İkinci sorum da şu şekilde, bu verilen hizmet için yıl sonunda ne kadar bir vergi ödemem gerekiyor yada gerekiyor mu ?

Kanun ve işleyiş konusunda hiç bir bilgim yok. Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.

Saygılarımla.

Öncelikle hayırlı olsun.
Size önerim öncelikle bu tip konuları iyi bilen bir meslektaşdan profosyonel yardım almanızdır. Çünkü bunlar özellikli konular her meslektaş ilgilenmiyor.

Cevaplara gelince Sıralama şöyle
Önce hizmet verilecek, hemen faturası kesilecek, faturada KDV olmayacak (hizmet ihracı istinası), Faturanın bedeli yurt dışından banka hesabınız döviz olarak gelecek.

Yıl sonuna kadar vergi meselesi ne gelince bu değişkendir . Yıl içinde kestiğiniz faturalar toplanacak, ödemiş olduğunuz satın alma faturaları bundan düşecek bir vergi matrahı ortaya çıkacak bu matrah üzerinden tutara göre oransal değişen bir vergi ödeyeceksiniz.

Burada hizmet ihracı konusunda reklam hizmetinin detaylarına çok dikkat etmelisiniz. Mesela söz konusu reklam Türkiye de yayın yapan bir dergi ya da TV veyahutta benzeri kitle iletişim araçlarında yer alacaksa faydalanmayı Türkiye de kabul etmeniz gerekir ki bu durumda KDV istisnasından yararlanılamaz. Bu bakımdan yapılacaksa aranızdaki sözleşmede bunun detaylarını belirtebilirsiniz. İdarenin, katılmamakla beraber, yurtdışında yayın yapan bir TV kanalına verilen reklamın söz konusu kanalın Türkiye de uydu üzerinden izlenebildiği için faydalanmanın Türkiye de olacağına dair bile görüşü mevcut.

Burada hizmet ihracı konusunda reklam hizmetinin detaylarına çok dikkat etmelisiniz. Mesela söz konusu reklam Türkiye de yayın yapan bir dergi ya da TV veyahutta benzeri kitle iletişim araçlarında yer alacaksa faydalanmayı Türkiye de kabul etmeniz gerekir ki bu durumda KDV istisnasından yararlanılamaz. Bu bakımdan yapılacaksa aranızdaki sözleşmede bunun detaylarını belirtebilirsiniz. İdarenin, katılmamakla beraber, yurtdışında yayın yapan bir TV kanalına verilen reklamın söz konusu kanalın Türkiye de uydu üzerinden izlenebildiği için faydalanmanın Türkiye de olacağına dair bile görüşü mevcut.

Evet katılıyorum.