fonradar

Yurt Dışında Yaşarken Vergi Yükümlülüğü

Merhabalar, yurt dışında yaşıyorum ve online üzerinden kazandiğim bir miktarı TR'de ki hesabıma aktarıyordum. Daha once yaptığım araştırmalar sonucunda TR'de vergi ödeme zorunluluğumun olmadığı şeklindeki aptalca bir fikre kapıldım.
Dün TR'de ailemin evine vergi dairesinden mektup gelmiş. Neyse; aradım, Ankaradan vergi yükümlüsü olmanız gerektiğine ancak olmadığınıza dair bilgi geldi, yakında elimizdeki kazancıniza dair rakamlar da gelecek daha sonra arayın dediler.

Bu hep aklımın bir köşeinde olduğu için gelen kazancın %50'sini biriktiriyordum zaten. Ödeme sorun değil, memur 2013 ten bu yana olan gelirlerinizi hesaplayın öyle arayın dedi. Anladığım kadarıyla ellerinde belli bir rakam var. Büyük olasılıkla benim tahmin ettiğim rakam.

Srorularım şunlar:

1-) Ben bu geliri elde ederken yurt dışınaki hesabımdan tonla para harcadım, yatırım yaptım. Bunları TR'de gider olrak göstermem gerektiğini düşünüyorum. Gider olarak gostermek mumkun mu?
2-) Bana gelen gelir sadece bir firmadan geliyor. Memur KDV vs dedi. Ben TR'de claişmadım, satış yapmadım KDV odmem gerktığını düşünmüyorum. Haklı mıyım?
3-) Sizce ben elimdeki rakamı mı söylemelyim yoksa onlarin söylemesini mi istemeliyim?
4-) Şu an TR'ye gitme şansım yok, e-devlet şifrem ve online banka jesabım da var. Gitmeden bildirim yapıp ödeme yapmamda sorun olur mu?
5-) Uzlaşma vs ile borcu azlatmak mümkün olur mu?

Bu işde bazı bilgi eksiklikleri var görünüyor.
1-Yurt dışında kazandığınız nasıl bir gelir? Yani ücret mi? Serbest meslek mi?
2-Bu geliriniz yaşadığınız ülke tarafından vergilendi mi?
3-TR ye gönderdiğiniz paralar şahsi mİ?

Bu işde bazı bilgi eksiklikleri var görünüyor.

Serbest meslek ama gelir paylasimi seklinde. Is TR'de yapilmiyor.

Hayir, direk TR'ye yatiyor

Hayir, sirket tarafindan odeniyor

O zaman vergileneceksiniz çare yok. 5 yıllık geçmişe dönük vergi ziyaı + gecikme zammı +usulsuzlük cezası ödeyeceksiniz.
BAya yüklü çıkar

Evet onu biliyorum. Vergi dairesi eger simdi basvurursam cezasiz olacagini soyledi. Ancak benim asil sormak istedigimgiderler. Ben kazanci saglarken bircok yatirim yaptim bir cok ulkede. TR'den odenmedi bunlar. Bu odemelrin belgeleri var. O konuda nasil bir tutum alirlar acaba?

onları unut hiç dikkate alamazsın. Başlamadan önce firma kurup kayıt yaptırsaydın. Deftere tabi olurdun ve onları düşersin.