fonradar

Yurt Dışında Yaşayan Ortak

Selamlar,

Turkiyede kayitli LTD sirketin turk ortagi fiili olarak yurtdisinda yasiyor. (yillik 182 gunden fazla).
Ortak bulundugu sirketin faliyetleri (toplanti, tanitim, vb) icin ikamet ettigin ulkeden Turkiyeye; ulasim (ucak bileti vb), Turkiyede arac kiralama, Turkiyede konaklama masraflarini sirkete masraf olarak gosterebilir mi?

Bu masraflarda herhangi bir sinir (makul olmasi acisindan) var mi?

Saygilar

Gösterilebilir. Ancak, önce bu konuda şirket yetkili organında karar alınmalı geçerli belgeleri mutlaka olmalı ve masraflar ciro ve karla uyumlu olmalıdır.

Vergi mevzuatı açısından toplantı için (ort. yurt dışından gelmesi/konaklaması) yapılacak masraflar kkeg'dir. Diğer durumda evden işe/işten eve gelip gitmede kullanılan araç masraflarıda gider yazılabilirdi. Şirket tarafından şirket mallarını pazarlamak için tanıtım yapmakta görevlendiriliyor ise masraflar gider olarak kaydedilir.

Vergi mevzuatı açısından toplantı için (ort. yurt dışından gelmesi/konaklaması) yapılacak masraflar kkeg'dir. Diğer durumda evden işe/işten eve gelip gitmede kullanılan araç masraflarıda gider yazılabilirdi. Şirket tarafından şirket mallarını pazarlamak için tanıtım yapmakta görevlendiriliyor ise masraflar gider olarak kaydedilir.

Sn Merkür bu yorumunuzn dayanağı nedir.?

Vergi kanunları iş ile ilgili giderleri kabul etmektedir. İşyeri sahibinin giyim kuşam, işe gelip gitme, işle ilgili müşteri veya satıcı ile yediği yemek dışında yemek yeme gibi masraflar şahsi masraf olarak kabul edilmektedir. Toplantıya gelip gitmede mesafenin öneminin olmadığı kanısındayım. Dolayısı ile buda bir işe gelip gitmedir.

Yönetim kurulu veya ortaklar kurulu toplantıları ile ilgili giderler kurumlar vergisi matrahında indirim olarak kabul eilmektedir. Yurt dışı veya yurt içi gideri diye bir ayrım ben duymadım.

Toplantıya geliş,gidiş sizce toplantı ile ilgili ilgili bir masrafmıdır yoksa ortağın ulaşımla ilgili şahsi bir masrafı mıdır?