zirve

Yurt Dışından Getirilen Telefonların IMEI Bilgilerinin İnternetten Kayıt İmkânı

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
ANKARA - A.A. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yeni nesil akıllı telefonların ortaya çıkması sonrasında yurt dışından gelen giden yolcuların beraberinde getirdiği cep telefonu sayısının artmaya başladığını söyledi.

Bu kapsamda kayıp-kaçağın önüne geçmek için ilk etapta kayıt zorunluluğu getirdiklerini anımsatan Yıldırım, ''IMEI numaralarının tespiti sayesinde kayıp-kaçağın önüne geçtik. Ayrıca bireysel yolla getirilen cep telefonlarının Mobil Cihaz Kayıt Sistemi'ne kaydı için 100 lira harç bedeli de belirledik. Böylece haksız kazanç sağlamanın da önüne geçmiş olduk'' diye konuştu.

Yıldırım, ''Cep telefonlarının kaydettirilmesi hususunda yaşanan beklemenin önüne geçmek için telefon kayıtlarının internet ortamında yapılabilmesinin önün açtık. Yarından itibaren vatandaşlarımız kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerine gitmeden yapabilecekler'' dedi.

-----------------------------------------
Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kaydında yaşanan sorunların önlenmesi ve kayıt işlemlerinde vatandaşlara kolaylık sağlanması amacıyla bugün saat 10.00’dan itibaren internet üzerinden kayıt uygulamasına başlanacak.

Vatandaşlar artık yurt dışından getirdikleri cep telefonlarının kayıt işlemlerini, abone kayıt merkezlerinin yanında internet üzerinden de gerçekleştirebilecek. Yurt dışından telefon getiren vatandaşlar, 100 TL harç bedelini vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara yatırdıktan sonra e-Devlet Kapısı üzerinden BTK’nın sunduğu hizmetler başlığı altında yer alan “IMEI Kayıt Başvurusu” başlığını tıklayarak talep edilen bilgileri sisteme girecek, böylece kayıt işlemi gerçekleşmiş olacak.

Bu uygulama ile yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt işlemlerinde yaşanan sorunların azaltılması, vatandaşların bayilere herhangi bir ücret ödemeksizin daha kısa zamanda, daha kolay bir şekilde ve herhangi bir belge veya dilekçe yazılmasına gerek kalmaksızın (sistem üzerinden doğrulama yapılmak suretiyle) cihazlarını kaydettirebilme imkânının sağlanması hedeflenmektedir.
 
Son düzenleme:

artcrimes

Silver Üye
Üyelik
28 May 2008
Mesajlar
60
Konum
Ankara
Devlet bence haksız kazancın önüne geçmek istiyorsa telefon distribütörlerine bir sınır uygulamalıdır. Bu elektronik cihazlar ülkemizde biraz daha uygun fiyata satılsa ne kaçakçılık diye bir suç olur, nede insanlar imei kayıt , harç parası vs uğraşmaz.

Avrupada 850 TL'ye alınabilen sıfır mobil cihazlar ülkemizde malesef 2.500 TL'ye satılmaktadır. Ülkemizden 2.500 TL'ye almak yerine pasaportu olan bir vatandaş haftasonu 2-3 günlüğüne avrupaya gider, telefonunu alır yemeğini yer otelinde konaklar gezer ve ülkesine döner. Maksimum 2.000 TL harcar fakat hem telefonu almış olur hemde tatil yapmış olur.

Devletin distribütör firmaları korumak için yurtdışından " elektronik ürün getirmeyin" politikasını anlamıyorum. Yerli üretim olsa ve firmalar zarar etse anlayacağım fakat zaten ithal gelen bu ürünleri yüksek kar oranıyla satan firmalara halkı mahkum etmeleri yanlış diye düşünüyorum.
 
Üst