Yurtdışı Faturasız Gider Gösterme

Öncellikle Merhabalar sitenize yeni üye oldum ve maliye konusunda bilgim sıfır. Basit bir şekilde bir mal satıyorsan Vergisini vereceksin bildiğim tek şey bu. yeni başlayacağımız bir iş için biraz bilgiye ihtiyacim var fakat ne yazik ki ne okuduklarımı anladım nede sorunuma çözüm bulabildim.

Basitçe sorunumu yazacak olursam :

Türkiye de bir web sitesi açacağım. Açacağımız web sitesi Yurt dışından Digital ürün olarak Türkiye de satacaktır . Fakat Bizim digital ürünler bireysel satıcılardan alınan ürünler ve ben bu ürünleri direk yayınlacağım. Üzerine +1 +2 TL kar marjı koyacağım Sistemi özetlemem gerekirse

Yurt dışı sitesi 100 TL -> 100 <- Ben <- 101 TL -> Kullanıcı

Yani Ben 1 TL kar edeceğim. Fakat %18 KDV olduğu için Mantıken zararda olacağım fatura kesemeyeceğim .

Sitede ki yardım sever arkadaşlar bana bir çıkar yol gösterirse sevinirim.

Fatura kesemeyeceksn nasıl gelir elde etmeyi düşünüyorsun. Açıktan para alırsan kaçakçı durumuna düşersin. Bedeli çok ağır olur.

bir de bir meslek mensubu ile çalışın 1 2 tl kar edeceğim derken ciddi cezalar ile karşılaşmayın
Kar Marjını örnek olarak verdim. Fatura keseceğim taktirde 100 TL de 1 TL kar ederken 18 TL zararda oluyorum. Gider göserme hususum çok önemli.

Fatura kesemeyeceksn nasıl gelir elde etmeyi düşünüyorsun. Açıktan para alırsan kaçakçı durumuna düşersin. Bedeli çok ağır olur.

Merhabalar Evet Nizam bey Fatura kesmek istiyoruz Ama Var olan 100 TL 'lik Bedel üzerinden değil Kar marjımız üzerinden Fakat Gider gösteremiyoruz söyle anlatayım 1-2 TL düşük bir rakam olarak verdim fakat yanlış yapmışım Örneğin

100 TL + 18 TL benim Kar Marjım

118 TL teknik olarak benim fatura kestiğim zaman Digital Üründe Bu 18 TL'yi devlete vermem lazım Benim 100 TL Giderim var zaten. Fakat ben ürünü yurt dışında Bireysel satış odaklı sitelerden alıyorum. Bu yüzden Digital ürünün faturası bana kesilmiyor. Benim Nasıl gider göstereceğim hakkında bilgiye ihtiyacim var en azından Kime sormalıyım ?

Çünkü Etrafımda Maliye bilgisi olanların genellikle İnternet ile ilgili noktaları kaçırdıklarını düşünüyorum

Olay internet de olsa başka şekilde de olsa ülkemizde sistem aynıdır. Mutlaka yurt içi veya dışı yaptığınız harcamalar için bizim yasalarımıza uygun belge almak zorundasınız..

Örneğinizde aldığınız 100 tl bedel için fatura veya bunun yerine geçen bir belgeyi almak durumundasınız. Ayrıca hizmet ithali kapsamına girdiğiniz için KDV 2 beyanı verecek, bunu ödeyecek ve bunu kendi kdv beyanınızdan düşeceksiniz.
Kendi beyanınızı da satışlarınız üzerinden yapacaksınız. Bunun da kdv sini ödediğiniz zaman . Karınıza isabet eden kısım kadar kdv ödersiniz.

Olay internet de olsa başka şekilde de olsa ülkemizde sistem aynıdır. Mutlaka yurt içi veya dışı yaptığınız harcamalar için bizim yasalarımıza uygun belge almak zorundasınız..

Örneğinizde aldığınız 100 tl bedel için fatura veya bunun yerine geçen bir belgeyi almak durumundasınız. Ayrıca hizmet ithali kapsamına girdiğiniz için KDV 2 beyanı verecek, bunu ödeyecek ve bunu kendi kdv beyanınızdan düşeceksiniz.
Kendi beyanınızı da satışlarınız üzerinden yapacaksınız. Bunun da kdv sini ödediğiniz zaman . Karınıza isabet eden kısım kadar kdv ödersiniz.

Yazınız için teşekkürler fakat ben kendimi ifade problemi yaşıyorum sanırım.

Söyle anlatayım konuyu daha da açmak babında

Ben internet üzerinden "KARGOSUZ" digital ürün satıyorum bu ürün diyelim ki bir "Masaüstü Duvar kağıdı" Şimdi ben bu masaüstü duvar kağıdını orda ebay.com'dan alıyorum.

fakat ebay.com bana fatura kesmiyor

Benim sorunum budur. BEN FATURA KESMEK İSTİYORUM. Yasadışı bir iş yapmak istemiyorum ama ben faturamı KAR'ım üzerinden kesmeliyim ki 110 TL kullanıcıdan aldım 100 TL EBAY'e verdim. 10 TL bana kaldı bu mantığıa göre ben %18 de devlete 8 TL kdv yi cebimden ödemek mecburiyetindeyim.

Yani bunun için ne yapmam lazım

Belgesi Temin Edilemeyen Harcamaların Gider Kaydı ve Katma Değer Vergisi İndirimi (Zekai Özcan - SMMM, Baş Denetçi)

Şunları buldum fakat anlıyamadım. Muhasebecim bulunmuyor Eğer bir muhasebe öneriniz varsa oda kabulum. Yeterki sorunum çözülebilsin

Malesef vergi kanunları mantıkla hareket etmezler. Siz E bay dan bir hizmet alıyorsanız bunun için mutlaka bir belge almak durumundasınız. Ebay neden fatura kesmiyormuş. Siz bunu yazılı olark talep ettiniz mi?

Burdaki ebay bizim için bir örnek biz internetteki bireysel sitelerden alıyoruz. Yani biz ürünü 2. el alıyoruz yani söyle düşünün simdi siz gittiniz telefonunuzu sahibinden'e koydunuz bireysel bir kullanıcı olarak bunun faturasını kesebilirmisiniz ?

Bizim ürünümüzüde böyle düşünün biz bireysel olarak kullanıcan ürün alıyoruz. Fakat bu ürün digital ortamda aktarılıyor.

Yurt içi alımlar için firma kurduktan sonra gider makbuzu düzenleyebilirisniz. Bu da ancak küçük tutarlar için geçerlidir. Belge alamazsanız satışınızın tamamı kar olarak görünür malesef.

Alış yaptığınız kişi bireysel kullanıcı olduğu için "Esnaf muaflığından yararlanan kişilerden yapılan " mal alımları için %5 stopaj, hizmet alımı içinde %10 stopaj vergisi ödeyerek, diğer kişiler için stopajsız Gider Pusulası düzenleyebilirsiniz.

Gider Pusulasını herhangi bir kırtasiyeden 50 sayfa olarak alıp herhangi bir Noterden onaylatacaksınız.Bunun için vergi mükellefiyetinizi başlatmanız gerekecek.