Yurtdışı Harcırah Hk

Üyelik
29 Tem 2013
Mesajlar
2
Konum
istanbul
Yurtdışı Seyahat Giderleri Hk.

Merhaba,

Çalıştığım şirketin yurtdışı seyahat giderlerini incelemekteyim. İnternette okuduklarım üzerine gerçek gider yöntemiyle hesaplandığını anladım. Fakat yapılan harcamaların içeriğiyle ilgili kafamı karıştıran bir durum var:

Şirket tarafından belirlenmiş günlük yemek ve konaklama ücretleri var. Bu ücretler ilgili çalışana seyahat öncesinde gün süresine göre avans olarak ödeniyor. Çalışan ise seyahat dönüşünde faturaları beyan ederek avansı kapatıyor yada fazla harcama yaptığı takdirde para talep ediyor. Bu noktada yapılan harcamaların içeriği konusunda bir kısıtlama var mı? Yani İlgili personel yurtdışında giyim, hediyelik eşya, duty free, gibi harcamalarının faturalarını getirip masraf göstermesi bir sıkıntı yaratır mı? Zira ilgili giderler "730 Yurtdışı seyahat giderleri" ne yansıtılıyor.

Ayrıca belgesiz beyan edilen (formun üzerine yazılan fakat fatura ibraz edilmeyen) tutarlar da "689 kanunen kabul edilmeyen giderler" olarak yansıtılıyor.

Şimdiden teşekkürler.
 
Son düzenleme:

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,249
Konum
İSTANBUL
http://forum.alomaliye.com/gelir-ve...-disi-harcirahda-gelir-vergisi-hesaplama.html

takip edebilirsiniz.

''Yani İlgili personel yurtdışında giyim, hediyelik eşya, duty free, gibi harcamalarının faturalarını getirip avansı kapatması mevzuat olarak bir sıkıntı yaratır mı?'' bu kısımı anlamadım ne demek istediniz tam olarak açarmısınız konuyu.

''Ayrıca belgesiz beyan edilen (formun üzerine yazılan fakat fatura ibraz edilmeyen)'' harcamaların neden belgesi yok ne harcaması bu kısımı da açarmısınız.

Sorularınız tam net değil.

İyi Günler.
 
Üyelik
29 Tem 2013
Mesajlar
2
Konum
istanbul
Öncelikle ilginiz için teşekkürler. İlk mesajı yazarken yaptığım anlatım bozukluklarını ve yanlış anlamış olduğum hususları düzelttim.

1. Bildiğimiz setur duty free (içki - parfüm) faturaları, seyahat esnasında alınan spor giysiler, turistik amaçla düzenlenen turlar, müze biletleri mevcut. Ve bunlar da Seyahat giderlerine yansıtılmış. Bu durum sıkıntı yaratmaz mı? 193 / 40'ıncı maddesindeki 1 ve 4 bentlerine göre aykırılık oluşturmuyor mu? Sonuçta ticari iş sınırları içerisinde değerlendirilemeyecek masraflar değil mi?

2. Bir de masraf formunda belirtilen "konaklama,yemek, temsili ağırlama" gibi satırların arasında belgesiz beyan edilen tutar(faturasız harcamalar) olarak bir satır eklenmiş. Oraya da toplam fatura(örn:800 usd) tutarlarıyla beyan edilen harcama tutarları(örn 1000usd) arasındaki fark(örn:200usd) yazılmış. Ve sonuç denkleştirilmiş. Yani 40. maddedek bentlere aykırı düşen harcamalar gibi K.K. edilmeyen gider olarak yansıtılmış. Ama bunu sadece faturaları yok diye yapmışlar anladığım kadarıyla... Yanlış mı düşünüyorum? (Kendi sorumu cevaplamış gibi oldum biraz ama)
 
Son düzenleme:
Üyelik
21 Haz 2011
Mesajlar
21
Konum
gaziantep
193 sayılı kanunun 40. maddesinin 1 ve 4 bentlerinde işle ilgili olması ve işin ehemmiyeti için yapılan giderleri ticari kazancın tespitinde indirilecek giderlerden sayılmıştır diğer taraftan mezkur kanunun 61. maddesinde işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışan hizmet karşılığı verilen para ve ayınları ifade etmektedir. aynı maddenin 2. bendinde ücret yerine geçen ödenekler sayılmıştır. Buna göre, Gvk'nun 94. maddesi gereğince yapılan bu ödemeler için 103. ve 104. maddeler uyarınca g.v. ve damga vergisi kesintisi yapılması gerekmektedir.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Günaydın sorularınız kapsamlı ayrı ayrı irdeleyelim:


Öncelikle ilginiz için teşekkürler. İlk mesajı yazarken yaptığım anlatım bozukluklarını ve yanlış anlamış olduğum hususları düzelttim.

1. Bildiğimiz setur duty free (içki - parfüm) faturaları, seyahat esnasında alınan spor giysiler, turistik amaçla düzenlenen turlar, müze biletleri mevcut. Ve bunlar da Seyahat giderlerine yansıtılmış. Bu durum sıkıntı yaratmaz mı? 193 / 40'ıncı maddesindeki 1 ve 4 bentlerine göre aykırılık oluşturmuyor mu? Sonuçta ticari iş sınırları içerisinde değerlendirilemeyecek masraflar değil mi?

Bu harcamalar seyahat gideri olarak düşünülemez. Ancak temsil, pazarlama, satış dağıtım ve ikram olarak düşünülebilir. Ancak bunu da hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde belgelemek açıklayabilmek gerekir. (örneğin ... müşteri için yapılan ikram gideri gibi)


2. Bir de masraf formunda belirtilen "konaklama,yemek, temsili ağırlama" gibi satırların arasında belgesiz beyan edilen tutar(faturasız harcamalar) olarak bir satır eklenmiş. Oraya da toplam fatura(örn:800 usd) tutarlarıyla beyan edilen harcama tutarları(örn 1000usd) arasındaki fark(örn:200usd) yazılmış. Ve sonuç denkleştirilmiş. Yani 40. maddedek bentlere aykırı düşen harcamalar gibi K.K. edilmeyen gider olarak yansıtılmış. Ama bunu sadece faturaları yok diye yapmışlar anladığım kadarıyla... Yanlış mı düşünüyorum? (Kendi sorumu cevaplamış gibi oldum biraz ama)

KKEG olarak yansıtılması doğrudur. Sonuçta belgesiz harcama ama şirketin ticari faaliyetinin temini için yapılmış bir harcama.
 

Benzer konular

Üst