Yurtdışı Hizmet Alımı Faydalanma

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Türkiye Yerleşik şirket yurtdışına tekstil ürünü satmaktadır.
Firma Amerikada bir pazarlama şirketi ile anlaşmıştır.
Türk firmanın amerikadaki satışlarını artırması için Amerikalı firma her ay fatura kesmektedir.
Bu faturalar için kdv 2 ve stopaj olacak mıdır ?

Hizmetten yararlanma Türkiyede olmamaktadır. Türkiye içi hiç fatura kesilmemektedir.

Saygılarımla

Sayın Day-Dream,

Konuyu ik ayrı yasa nezdinde ayrı ayrı ele almak gerekir. "Hizmetten yararlanma Türkiyede olmamaktadır." olarak yazdığınız cümle sadece KDV yasasını ilgilendirir. KDV açısından ilgilendiren bir durum yok.

Ancak GV Md. 94 ve KV Md.30 kapsamında durum biraz daha değişik. Bu kapsamdaki benzer ödemeler, gerekli oranlar üzerinden stopaja tabidir. ( Çifte Vergilendirme anlaşmalarıyla stopajı önleyen engel bir durum yoksa ) ve istisnai durumlar da var tabi.

Bununla beraber;

● Her nevi komisyon ödemeleri,
● Yurt dışında yapılan ilan veya reklam bedeli ödemeleri,
● Yurt dışında gerçekleşen taşıma bedeli ödemeleri,
● Sigorta primi ödemeleri,
● Yurt dışında yaptırılan fason iş bedeli ödemeleri,
● Gözetim ücreti ödemeleri,
● Yurt dışı seyahatlerde ortaya çıkan ödemeler (otel, lokanta, ulaşım, haberleşme vs.),
● Fuar katılım ücreti ödemeleri,
● Uydu kirası ödemeleri,

ile sair benzeri ödemeler, “ticarî” nitelikli olsalar da stopaj kapsamına girmemektedirler.

Bu nedenle size kesilen bu faturaların, gözetim ve reklam.... faaliyetleri kapsamınd olduğunu düşünürsek stopaja da tabi tutulmayacaktır.

Üstad çok teşekkür ederim
Amerikadaki pazarlama şirketini sayesinde Türkiye üzerinden Amerikaya mal satılması kdv 2 nin konusuna girmiyor değil mi doğru anlıyorum
Saygılarımla

Üstad çok teşekkür ederim
Amerikadaki pazarlama şirketini sayesinde Türkiye üzerinden Amerikaya mal satılması kdv 2 nin konusuna girmiyor değil mi doğru anlıyorum
Saygılarımla

Sayın Day-Dream,

Amerikadaki pazarlama şirketini sayesinde "kdv ile ilgisi yok" Türkiye üzerinden Amerikaya mal satılması "İhracat istisnası".

Soru çok yanıltıcı olmuş iki ayrı firma olduğuna göre.