fonradar

Yurtdışı Hizmet Bedeli

mursey2001

Katkı Sunan Üye
Selamlar geçmişe yönelik arama yaptım ama pek istediğim yanıtı bulamadım.Yardımcı olabilir misiniz.

Yurtdışında hizmet veriyoruz ve buraya kdv muaf hizmet faturası kesiyoruz.Örneğin 5000 usd fatura kestim bunu tcmb alış kurundan çevirip işledim.Karşıdan 4800 usd geldi (aslında 5000 usd gönderiyorlar fakar arada kesinti olarak bize ulaşıyor benim bankam kesinti yapmıyor) bunu ;

1-eğerki geldiği gibi hemen bozdurursam bankanın bozdurduğu şekille hesaplara alıyorum.120 hesaptaki farkı Kur farkları olarak hesaplara alıyorum.
2-Eğerki hemen bozdurmazsak döviz alışı ile hesaplara işliyorum.Farklı dönemlerde kısım kısım bozdurulup hesapta para bitiyor.Yalnız benim hesaplarımda kalan tl bazındaki farkı da kur farkı olarak işleme alıyorum

yanlış yada uygunsuz yaptığım bir durum var mı acaba ?Bu arada kur farkları ile ilgili fatura kesme gibi bir durumum olmadı.Şimdiden teşekkürler

Ynt: Yurtdışı Hizmet Bedeli

Yaptıklarınız doğrudur.
Ancak bir konuya açıklık getireyim. 5000 fatura kestim 4800 geldi diyorsunuz. Bunu kayıt ederken yine firmayı 5000 alacaklandırmalısınız. Kalan 200 banka masrafı olarak işlenir.
Yurt dışına kur farkı için fatura kesmenize gerek yoktur.