fonradar

Yurtdışı Hizmet Borçlanması İçin Gereken Belgeler

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Yurtdışı hizmet borçlanması için gereken belgeler

30.11.1954 doğumluyum. İlk SSK'lı olduğum tarih 01.01.1977. Türkiye'de 1032 gün SSK'lı hizmetim var. 600 gün askerlik borçlanması yaptım, bedelini ödedim. 1259 gün Libya'daki çalışmam için de borçlanma yaptım ve bedelini ödedim.
Moskova'da 10.07.1990-10.11.1998 tarihleri arasında bir Türk firmasının çeşitli şantiyelerinde çalıştım (Bu süre içinde iki aylık bir boşluk var). Rusya'da çalıştığım süreyi de borçlanıp emekli olmak istiyorum. Ancak elimde pasaportumdaki giriş-çıkış kayıtlarından başka bir belge yok. Firma da zamanaşımı olmuş diyerek bu tarihler arasında çalıştığıma dair bir belge vermiyor. Rusya'daki çalışmamı bu durumda nasıl borçlanabilirim? Emekli olmamın başka bir yolu var mı? M..B

.
Sosyal güvenlik sözleşmesi akdedilmemiş ülkelerde iş üstlenen işverenlerin yanlarında çalıştırdıkları Türk işçileri 01.09.2003 tarihine kadar 506 sayılı Kanunun 86. maddesine göre malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları yönüyle topluluk sigortasına tabi tutulmaktaydılar. Buna göre 10.07.1990-10.11.1998 tarihleri arasında Moskova'daki çalışmanızdan dolayı topluluk sigortasına tabi olmanız gerekirdi. Öncelikle bu konuyu araştırın. Topluluk sigortasına tabi tutulmamışsanız, bu süreleri borçlanabilirsiniz.
Borçlanma için Moskova'da geçen sigortalılık sürelerinizi;
l Moskova'daki Türk temsilciliğinden (konsolosluk, çalışma ve sosyal güvenlik müşavirlikleri veya ataşelikler v.b.) alınacak gerekçeli hizmet belgesi,
l Yurtdışında çalıştığınız iş yerlerinden alacağınız hizmet sürelerini gösterir bonservisleriniz ile birlikte pasaportunuzda bulunan çalışma izinlerinin tasdikli tercümeleri, gibi hizmetin niteliğine uygun bir belge ile belgelendirilmesi gerekiyor.

GÜNÜN SÖZÜ
'Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür. Gerçekçi ise tünelle birlikte ışığı ve gelen treni görür.' (J.Harris)

Metin Taş