Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

Türkiyede faaliyet gösteren uluslararası bir firma Yurtdışındaki şubesi (aslında şube değil ama ör: Coca Cola Türkiye, Coca Cola İsviçre şeklinde düşünelim) ile 3. ve 4. parti ülkelere satış gerçekleştirecek olan bir personelin giderlerini paylaşmak için sözleşme düzenliyorlar. Mallar Türkiyede ve yurtdışında üretiliyor. Satım yapılan ülkelerse daha farklı 2 ülke.

Türkiyedeki firma, personelin giderleri belli olduktan sonra yurtdışı firmaya fatura kesecek. Soru şu:

"Faturada KDV hesaplanmalı mı?"

Kolay Gelsin.

Ynt: Yurtdışı Hizmetlerinde Kdv Uygulaması?

Merhaba,
Bahsedilen personel Türkiye'de çalışıyorsa, KDV kanununun 1. maddesine gereğince Katma Değer Vergisine tabi olmalıdır.
Eğer başlıkta yazdığın gibi, personel fiilen yurtdışında çalışıyorsa o zaman KDV kanunu kapsamında olmayacaktır.

personel Türkiye'deki firmanın personeli ancak çalışma alanı yurtdışı.yani mal satışını yurtdışında türkiye ve yine yurtdışındaki firmalar adına yapacak.

Yurtdışındaki firmaya, yurtdışında yapılacak olan hizmet KDV kapsamında olmayacaktır.

peki şu durumda ne olacak sayın başkan?

bu personel türkiye'de de satış yaptığı durumda türkiyedeki masrafların yurtdışı firmaya yansıtılması durumunda kesilen faturada kdv olmalı mı?

bir de burdaki durumlarda yorumlar yaparken dayanak kaynaklarımız nelerdir? yani kdv kanunu 11. ve 12. madde dışında bu konuda yazılmış bir makale bilginiz dahilinde mevcut mudur?

teşekkür ederim.

Merhaba,
KDV kanununun 11 ve 12. maddelerine bakmana gerek yok. Kanunun 1. maddesinin birinci fırasında "Türkiye'de yapılan aşağıdaki işlemler katma değer vergisine tabidir:" demektedir. Sizin hizmeti yurtdışında yaptığınızı söylediğine göre zaten kanun kapsamına girmemektedir.

11 ve 12. madde ihracat ve yurtdışı hizmet istisnasına ait hükümlerini içeriyor. Madde kapsamında düşünmek için şöyle bir örnek vermek istiyorum. Eğer siz Türkiye'de herhangi bir yabancı firmaya proje çizimi yapıyorsanız ve müşteriniz bu projelerle yine yurtdışında bir inşaat yapıyorsa bu bir hizmet ihracıdır. Dikkat edersen hizmet Türkiyede gerçekleşiyor ama yurtdışında faydalanılıyor. Sizin olayda ise hem hizmeti yurtdışında yapıyorsunuz hemde yurtdışında faydalanılıyor.

Biraz araştırırsan konuyla ilgili bir çok makale bulabileceğine eminim.

Ben de aynen sayın Başkan gibi düşünüyorum. Hizmetin nerde verildiği ve bu hizmetten nerde yararlanıldığı önemlidir.