fonradar

Yurtdışı İşlemler?

metyo

Tanınmış Üye
Merhabalar;
Limited şirketimiz ticaret firması olup mal alım satımı yapmaktadır.Genelde ithal ettiğimiz mallar yurt içi piyasaya satıyoruz.Fakat yurt dışından aldığımız bir malı başka ülkelere satmak istiyoruz. Hiç yurda sokmadan.işlemler yurtdışında yapılacak.Ama tabi Türkiyedeki şirketimiz üzerinden olacak bu.yasal bir engel varmıdır.KDV gelir ve kurumlar vergisi açısından nelerle kaşılaşabilirz.Bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekürler..

Ynt: yurtdışı işlemler?

Yapılan ticaret ,İthalat mevzuatı ve İhracat mevzuatı dışında değerlendirelecek olup
TİRANSİT TİCARET Kapsamında değerlendirilmektedir.

Tiransit ticaretin usul ve esasları belirlenmiştir.
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/mevzuat/BANKACILIK/TRANSITTICARETUYGULAMATALIMATI.pdf

Pek çok transit ticaret yapan biri olarak, ne çektiysem bankamdan çektim.
-Bankan bu işi bilen banka şubesi olsun
-Kar etme zorunluluğun var

vergisel açıdan herhangi bir problem yok, alış faturanı maliyet, satış faturanı gelir yazıp vergilendiriyorsun
maliyeden çok kambio mevzuatı devrede.

Ynt: Yurtdışı İşlemler?

sayın basar03;
ilgin için çok teşekür ederim ilgili dökümanı inceliyorum.KDV açısından herhangi bir sorumluluk yok diye biliyorum yanılıyormuyum.

doğru biliyorsunuz

İthalat mevzuatı dışında olduğu için, ve mal yurt içine girmediği için gümrük indirilecek kdv yok
İhracat mevzuatı dışında olduğu için, ve yurtdışı satış olduğundan hesaplanan kdv yok
dolayısı ile kdv iade yok

kdv beyannamesinde kısmi istisnalar 16/1.c gösteriyorsun.

Merhaba;
Ana sözleşmede konuları ile ilgili ithalat ihracat yapmak şeklinde madde var.Fakat transit ticaret tanımlaması yok.ana sözleşme tadilatına gerek varmıdır sizce.