zirve

Yurtdışı Komisyon Hk

Üyelik
8 Nis 2013
Mesajlar
1
Konum
izmir
merhabalar,
cok enteresan bir durum ile karşı karşıyayım, bilgisi olan ve yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Konu şöyle;
Türkiyede var olan bir şirket var. bu şirket için yurtdışından bir şirket yine türkiyeden müşteri buluyor ve bu nedenle yurt dışı firma
komisyon bedeli kesiyor. Bu Yurtdışı firmaya yapılacak olan ödemede stopaj kesintisi yapmamız gerekirmi?
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Aslında çok da enterasan değil. Hizmetten Türkiyede faydalanıldığı ve hizmet Türkiyede ifa edildiği ve de ayrıca hizmeti ifa edenin kanuni veya iş merkezi Türkiyede bulunmadığı için KDV Kanunu madde 6/b, 9/1 ve 117 Nolu KDV Genel Tebliği bölüm 2.1'e göre tam KDV tevkifatı yapılması gerekir.

Diğer taraftan verilen hizmet ticari kazanç olduğu için KVK md.30 uyarınca kurum stopajı yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
 
Üyelik
17 Ara 2012
Mesajlar
9
Konum
istanbul
Merhaba,
Komisyonculuk Ticari Kazanç olduğundan stopaj sözkonusu değildir.
Komisyon işinden Türkiyede faydalanıldığından sözkonusu fatura tutarlarındanSSKDV hesaplanıp 2nolu beyannameile yatırılması 1 nolu beyannamedede indirim konusu yapılması gerekmektedir.
Saygılarımla,
faruk
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Merhaba,
Komisyonculuk Ticari Kazanç olduğundan stopaj sözkonusu değildir.
Komisyon işinden Türkiyede faydalanıldığından sözkonusu fatura tutarlarındanSSKDV hesaplanıp 2nolu beyannameile yatırılması 1 nolu beyannamedede indirim konusu yapılması gerekmektedir.
Saygılarımla,
faruk

Soruya verdiğiniz cevap için teşekkür ederim Sayın Faruk Üstün.
 
Üst