Yurtdışı Lokasyonlu Siteden Yurtdışına Satışlardan Gelen Meblağ

Öncelikle selamlar, forumda ilk mesajım. Umarım konuyu doğru yere açmışımdır, diğer şekildeyse şimdiden özür dileyerek giriş yapmak istiyorum.

İlk olarak kafamı kurcalayan en önemli soruyu iletmek istiyorum. Yurtdışında barındırılan bir internet sitesi üzerinden yine Türkiye dışına yapılan satışlardan PayPal'a gelen ödemeleri Türkiye'deki banka hesabına havale etmemiz herhangi bir yükümlülük gerektirir mi? En azından hesabıma gelen miktar ayda 5-10 bin dolar gibi ciddi rakamlara ulaşırsa nereden geliyor bu değirmenin suyu diye sorarlar mı? Sorarlarsa nasıl izah edebilirim?

Ürünler fiziksel değil, kargo gönderimi gerektirmiyor ve internet üzerinden teslim ediliyor. Bununla ilgili sorum da bunların satışı ticari mal satışına mı yoksa hizmete mi giriyor?

Türkiye'de yaşıyor olmam dışında yapılacak işin ülkemizle en ufak bir ilgisi olmayacak. Pazartesi bir muhasebeciyle görüşmeyi düşünüyorum fakat sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. Bu konuda gerçekten yardıma ihtiyacım var, hayatıma yön verecek kararlar almam gerekecek çünkü. Her bir yorumunuz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Hesabınıza gelen paralar için bir yükümlülük gerektirmez.Bu paraların niçin geldiği önemlidir.
Satışlarınızdan dolayı geliyorsa, bu satışların vergilendirilmiş olması gerekiyor.
Bu da satışı yaptığınız an, paranın pay pal hesabına geldiği an faturasının kesilmesi ile olur.
Vergi mükellefiyeti açtırmazsanız, bu rakamlarda her ay ve sürekli olarak olursa, bir gün kesinlikle vergi dairesinden çağrılır ve incelenirsiniz.Kazandığınızdan fazlasını devlet babaya borçlanırsınız.

Hesabınıza gelen paralar için bir yükümlülük gerektirmez.Bu paraların niçin geldiği önemlidir.
Satışlarınızdan dolayı geliyorsa, bu satışların vergilendirilmiş olması gerekiyor.
Bu da satışı yaptığınız an, paranın pay pal hesabına geldiği an faturasının kesilmesi ile olur.
Vergi mükellefiyeti açtırmazsanız, bu rakamlarda her ay ve sürekli olarak olursa, bir gün kesinlikle vergi dairesinden çağrılır ve incelenirsiniz.Kazandığınızdan fazlasını devlet babaya borçlanırsınız.

Biraz daha açar mısınız? Sırf Türkiye'de yaşıyorum diye mi vergisini ödemek zorundayım? Örneğin sadece yurtdışında faaliyet gösteren şirketler kazançlarını ülkeye sokmak istediklerinde vergisini mi ödemek zorundalar? Açıkçası benim biraz ilgili kanunlar referans gösterilerek yapılan bir yoruma ihtiyacım var.

Türkiye' de yaşıyorsunuz ve internet üzerinden yurtdışından bir ürün alıyor ve yine yurtdışına veya yurtiçine satış yapıyorsunuz.Bu vergi bir ülkede vergilendirilmeli.Bu işi de buradan yaptığınız için burada vergilendirilir.Ürünün fiziken olup olmaması önemli değil, onun ile ilgili satışından elde edilen para sonuçta sizin Türkiye' deki bir banka hesabınıza geliyor.
Yurtdışına satışlarınızda kdv hesaplamazsınız.Üründen yurtdışından yararlanıldığı için.
Ancak yurtiçine satışlarınızda kdv hesaplamanız gerekir.Sattığınız ürünün alış durumuna göre ve niteliğine göre kdv' yi sadece komisyonlarınız üzerinden hesaplamanız gerekir diye düşünüyorum.Bunun ile ilgili maliyeden özelgede talep edilmesinde fayda olacaktır.

Türkiye' de yaşıyorsunuz ve internet üzerinden yurtdışından bir ürün alıyor ve yine yurtdışına veya yurtiçine satış yapıyorsunuz.Bu vergi bir ülkede vergilendirilmeli.Bu işi de buradan yaptığınız için burada vergilendirilir.Ürünün fiziken olup olmaması önemli değil, onun ile ilgili satışından elde edilen para sonuçta sizin Türkiye' deki bir banka hesabınıza geliyor.
Yurtdışına satışlarınızda kdv hesaplamazsınız.Üründen yurtdışından yararlanıldığı için.
Ancak yurtiçine satışlarınızda kdv hesaplamanız gerekir.Sattığınız ürünün alış durumuna göre ve niteliğine göre kdv' yi sadece komisyonlarınız üzerinden hesaplamanız gerekir diye düşünüyorum.Bunun ile ilgili maliyeden özelgede talep edilmesinde fayda olacaktır.

Çok teşekkür ediyorum gerçekten değerli bilgiler benim için. O zaman benim yalnızca gelir vergisi ödemem gerekiyor, tabi şahıs şirketi kurmam, bağkurlu falan olmam gerekecek sanırım.

Genel hatları ile firma olarak şahıs işletmesi kurabileceğiniz gibi, şirkette kurabilirsiniz.Şahıs firmasında gelir vergisi, şirkette kurumlar vergisi ödersiniz.Her halükarda da bağkurlu olursunuz.