fonradar

Yurtdışı Yemek Otel Masrafı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Yurtdışındaki otel ve yemek faturalarından kdv ayırıp indirmiyoruz değil mi arkadaşlar ?

Teşekkür ederim

Diyelim Yurtıdışından otel konaklama hizmeti aldınız ve invoice'de 5.000 EURO yazıyor ve invoice ilgili ülkenin tax oranı ve tutarıda belirtilmiş invoice şirketinizin adına düzenlenmiş ise faturayı aşağıdaki şekilde muhasebe kayıtlarınıza almanız gerekir.

320 ALACAK
740 BORÇ

102 ALACAK

Yurtdışı belgelerinde KDV hesaplanmamaktadır.

İyi Günler.

740borç
320 alacak yaptınız.
320-102 kaydından sonra geçici dönemde 102 yi değerlemeyi unutmayın. ayrıca yurtdışından mesela 5 eurolukta bişey alınmış olabilir. mesela taxi ücreti olsun bu. 770-100 (döviz kasa ya attıktan sonra ) kaydından sonra aynı şekilde 100 kasayıda değerlemeyi unutmayınız.
iyi günler.

Sayın canan_ieu,Hangi hesaplar olur ise olsun dövizli işlemlerin hepsinde kur değerlemesi mutlak suretle olacaktır.Yalnız yurtdışı harcamaları hizmet üretim harcamaları ve satış pazarlama harcamaları ile ilgili olduğundan 740 ve 760 hesaplarda takip edilmesi uygun olur. 770 hesap kullanılması her zaman olmaz.Yurtdışı harcamalar genelde genel yönetim giderleri olmazlar 770 hesap.İyi Günler.

Sayın Arkadaşlar,

Çok özel bir durum yoksa yurtdışı seyahat harcamalarının bedeli zaten ödenmiş olur. Genellikle seyahate giden kişiler için ya harcırah verilir yada harcama avansı. durum bu olduğuna göre böyle bir kayıtta 320 hesabın bulunması sonra da değerlemeye gidilmesi söz konusu olamaz. ne 320 nede 102 hesabın burada bulunması doğru değil. Harcırah yöntemi uygulanmışsa zaten bu bedel doğrudan gider yazılır, faturalar da ispat belgesi olarak arşivlenir. Değil harcama avansı verildiyse, gelen faturalar karşılığında avans hesabı karşılaştırılır ve +/- duruma göre hesap kapatılır.

Sayın Arkadaşlar,

Çok özel bir durum yoksa yurtdışı seyahat harcamalarının bedeli zaten ödenmiş olur. Genellikle seyahate giden kişiler için ya harcırah verilir yada harcama avansı. durum bu olduğuna göre böyle bir kayıtta 320 hesabın bulunması sonra da değerlemeye gidilmesi söz konusu olamaz. ne 320 nede 102 hesabın burada bulunması doğru değil. Harcırah yöntemi uygulanmışsa zaten bu bedel doğrudan gider yazılır, faturalar da ispat belgesi olarak arşivlenir. Değil harcama avansı verildiyse, gelen faturalar karşılığında avans hesabı karşılaştırılır ve +/- duruma göre hesap kapatılır.

Sayın kevork,

Size katılamıyorum tek düzen hesap planını görmezden gelemezsiniz.

İyi Günler.

Sayın kevork,

Size katılamıyorum tek düzen hesap planını görmezden gelemezsiniz.

İyi Günler.

Sayın Demiral,

TDHP 'nın bu konuyla ilgisini anlayamadım. 320 hesabı neden kullandığınızı açıklarmısınız ? Yurtdışında otel konaklama faturasını seyahatteki arkadaşımız ben ülkeme döner sonra da sana bedelini havale ederim diyerek alıp dışarı mı çıktı ? Otel de ne demek tabiki diyerek yolcu mu etti ?