Yurtdışına iade faturası kesilmesi hakkında

Selamlar,
yurtdışındaki firmadan bize, ithalini yaptığımız ticari mal için hatalı bir fatura geldi, fatura içeriğinde KDV var, yanlışlıkla yurtiçi faturası gibi kesmişler. Bizde faturanın KDV li olduğunu görmeden gümrükte bu fatura ile işleme girdik ve işlem sonrası farkettik. İthalatta bu fatura kullanıldığı için resmi kayıtlara da bu fatura girmeli. Firmadan bu hata için credit note istedim. Firma ise hatayı onları aktardıktan sonra kendi kayıtlarında zaten düzeltmiş ve geri dönüşü yok diyor. Anlayacağınız credit note çözümüde benim için kapandı.

Aklıma sadece, yurtdışına iade faturası olur mu gibi bişey geldi?
çözüm öneriniz var mı?
Konuyu çözemezsem, ve firmada sıkıntı çıkarmazsa (ki kendinde görünmediği için sıkıntı çıkarmaz), borcumuz bu şekilde ömür boyu gider mi? Bir sıkıntı olur mu?
Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Ynt: Yurtdışına iade faturası kesilmesi hakkında

Madem kendi kayıtlarını düzeltmişler. Kendi yaptıkları düzeltmeye dayanarak bir credit note göndermeleri gerekir.
Ayrıca sizin her halde yine de kdv den zararınız var, ama bu düzelmez. Dönem geçirmeden fiyat farkı faturası kesip işleyin. Usulsuz ama kimseye zararı yok. Hiç olmazsa kyıtlarınız düzelir.

Sayın Güroy,

Cevabınız için teşekkürler.
Yurtdışına iade fatura kesilmesi gibi bir durum sözkonusu olamaz o zaman?
KDV (faturada fazladan kesilen kısım) tutarı kadar credit note almış olsak bile mi Kdv (TR de ödenecek KDV) den zararımız var?
KKDF den de küçük bir zarar ortaya çıktı, ama ne ilginçtir ki KKDF ve TR de ödenecek KDV için credit note düzenleyebiliyor.

Yurt dışına iade faturası kesebilmeniz için malın iade edeceğiniz kısmını yurtdışı yapmanız gerekir. Bu da olamıyacağı için fiyat farkı kesebilirsiniz.

Sadece hatalı kesilen KDV kısmı için demek istemiştim iade fatura konusunu.

Bakın aynı şeyi konuşuyoruz. Ona fiyat farkı faturası denir zaten. İade faturası olabilmesi için iade edilen malın satıcıya geri gönderilmesi gerekir.

yorum için teşekkürler, fiyat farkı faturası dendiğini bilmiyordum.