fonradar

Yurtdışında Çalışan Eş İçin Agi

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba, eşi amerika da çalışan bir personelim var.
personelim eşi için agi alabilir mi?

Hiç karşılaşmadığım ve bilmediğim bir durum.

Ama mantıken bakıldığında agi alabilmesi için ilk şart eşin çalışmamış olmasıdır. Bu açıdan bakılırsa alamaz gibi duruyor.

Kesin bilen arkadaşlar var ise cevap verecektir.

Hiç karşılaşmadığım ve bilmediğim bir durum.

Ama mantıken bakıldığında agi alabilmesi için ilk şart eşin çalışmamış olmasıdır. Bu açıdan bakılırsa alamaz gibi duruyor.

Kesin bilen arkadaşlar var ise cevap verecektir.

TR kayıtlarında çalışan olarak görülmediği için alabilir diye düşünüyorum aslına bakarsanız.
ama net bilgisi olan arkadaşlardan yanıt bekliyorum...

Mevzuatta mutlaka Türkiye'de çalışması veya çalışmaması gibi bir yazı göremedim. Sadece çalışmayan veya herhangi bir geliri olmayan eş diyor.

sanırım net bilgisi olan yok. ben eşi çalıştığı için faydalandırmayacağım. yalnızca okuyan 1 çocuğu için AGİ alacak personelim.

şahsi kanaatim. bu tarz flu durumlarda kendinizi inceleme geçiriyor ve müfettişe durumu izah etmeye çalışıyormuşsunuz gibi hayal edin.
sgk müfettişi geldi ve getir bakalım personelin agi listesini dedi.
bu eşi yurtdışında çalışan personele agi verdiğinizi varsayalım.
aile durum bildirim formuna baktı. eşinin yurtdışında çalıştığına dair bir bilgi yoksa oturup bunu araştıracak değil zaten.
ama diyelim ki böyle bir bilgi var. size diyeceği şey nedir? geliri olan bir eş için neden agi verdin. hadi bakalım gelsin cezalar.
Diyelim ki vermediniz... SGK'nın kaybı yok. personel de formda eşinin geliri olduğunu beyan etmiş. Size en fazla diyeceği personeli neden mağdur ettin?
Siz de "eşinin geliri olduğu için vermedim". bu açıklama için size ceza kesemez.
bu durumda ben olsam formdaki veriye göre hareket eder. durumu izah edilebilir düzeyde tutmaya çalışırdım.

şahsi kanaatim. bu tarz flu durumlarda kendinizi inceleme geçiriyor ve müfettişe durumu izah etmeye çalışıyormuşsunuz gibi hayal edin.
sgk müfettişi geldi ve getir bakalım personelin agi listesini dedi.
bu eşi yurtdışında çalışan personele agi verdiğinizi varsayalım.
aile durum bildirim formuna baktı. eşinin yurtdışında çalıştığına dair bir bilgi yoksa oturup bunu araştıracak değil zaten.
ama diyelim ki böyle bir bilgi var. size diyeceği şey nedir? geliri olan bir eş için neden agi verdin. hadi bakalım gelsin cezalar.
Diyelim ki vermediniz... SGK'nın kaybı yok. personel de formda eşinin geliri olduğunu beyan etmiş. Size en fazla diyeceği personeli neden mağdur ettin?
Siz de "eşinin geliri olduğu için vermedim". bu açıklama için size ceza kesemez.
bu durumda ben olsam formdaki veriye göre hareket eder. durumu izah edilebilir düzeyde tutmaya çalışırdım.

teşekkürler, ben de sizin gibi düşündüm. geliri olduğu için faydalandırmayacağım.

Maliye 4-a sigortalısı hariç yani bağkur tabi çalışanı çalışmıyor kabul ettiğine göre yurt dışı sigortalı 4-a tabi çalışmadığına göre çalışmıyor olarak değerlendirilebilir.

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

Sayı:62030549-120[32-2015/585]-13339

17/02/2016

Konu:Yurt dışında çalışan eşten dolayı ücretli çalışan eşin asgari geçim indiriminden faydalanıp faydalanmayacağı

İlgide kayıtlı özelge talep formunda; eşinizin yurt dışında çalıştığı, Türkiye'de ücret gelirinin bulunmadığı belirtilerek, eşinizden dolayı asgari geçim indiriminden faydalanıp faydalanamayacağınız hususunda bilgi talep ettiğiniz anlaşılmış olup konu hakkında Başkanlığımız görüşü aşağıda açıklanmıştır.

.......

Bu hüküm ve açıklamalara göre, eşinizin yurt dışında çalışıyor olması nedeniyle eşinizden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmanız mümkün bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.