fonradar

Yurtdışındaki Bir Şirkete Türkiye'de Danışmanlık Vermek

Arkadaşlar merhaba,

Bir konuda sizlerin değerli görüşlerine ihtiyacım var.

Türkiye'de internet uygulamaları olan; fakat Türkiye'de herhangi bir iletişim ofisi ve yasal çatısı bulunmayan İsveç merkezli bir teknoloji/bilişim şirketinden bir teklif aldım. (rakamı örnek olarak veriyorum) Aylık €2.000 karşılığında benden Türkiye'deki danışmanlıklarını yapmamı istiyorlar. Aramızda bir bağımsız yüklenici (independent contractor agreement) sözleşmesi imzalayacağız.

Ben kendilerine bu 2.000 Euro'nun %18 KDV + %15-35% arası değişen gelir vergisi + bağkur min. 450TL + 350TL defter parası gibi maliyetlere gideceğini söyledim. Acaba bu işi illa şahıs şirketi olmadan almanın yolu yok mudur? Yani bu saydığım giderler ödenecek mi? Ben, kendime net 2.000€ kalması için ne yapabilirim?

Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim, iyi akşamlar.

Mehmet

Söyleyin şirkete sizi bordrosuna alıp net 2000 euro maaş ödesin.

Nizam Bey merhaba, yanıtınız için teşekkürler.

Anlayamadığım şey, neden aşağıdaki yasal süreçten yararlanamıyorum?

GVK’nın 23. maddesinin 14 numaralı bendi uyarınca “Kanuni ve iş merkezi” Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler ülkemizde ayrıca vergiye tabi tutulmamaktadır.

Yabancı ülkelerde bulunan işverenler tarafından Türkiye’de mukim şahıslara hizmetleri karşılığında yapılan ödemelerin Türkiye’de tevkifata tabi tutulması GVK’nın 23/14. maddesi uyarınca mümkün değildir.

Buna göre kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan yani dar mükellefiyete tabi işveren tarafından ödenen ücretlerde;

• Ücretin dar yükümlü işveren tarafından yurtdışındaki kazançlarından ödenmesi,
• Yapılan ücret ödenmesinin Türkiye’de gider veya maliyet hesaplarına kaydedilmemesi,
• Döviz olarak ödenmesi, koşulları ile Türkiye’de ayrıca vergilendirilmeyecektir.

Maliye Bakanlığı’nın 28.03.2005 tarih ve B.07.0.GEL.0.42.4205-212.14018 sayılı özelgesinde, Türkiye temsilciliğinde görevli personele yurt dışı fonlarından karşılanmak şartıyla döviz olarak ödediği ücretlerin GVK’nın 23. maddesinin 14 numaralı bendine göre gelir vergisinden müstesna tutulması gerektiği belirtilmiştir.

-*-*-*-

Sonuçta bana aylık 2.000 euro maaş yatacak, döviz üzerinden oluyor ve yukarıdaki tüm şartlar sağlanıyor? Dolayısıyla neden tüm vergilerden muaf olmuyorum?

Nizam Bey merhaba, yanıtınız için teşekkürler.

Anlayamadığım şey, neden aşağıdaki yasal süreçten yararlanamıyorum?

GVK’nın 23. maddesinin 14 numaralı bendi uyarınca “Kanuni ve iş merkezi” Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler ülkemizde ayrıca vergiye tabi tutulmamaktadır.

Yabancı ülkelerde bulunan işverenler tarafından Türkiye’de mukim şahıslara hizmetleri karşılığında yapılan ödemelerin Türkiye’de tevkifata tabi tutulması GVK’nın 23/14. maddesi uyarınca mümkün değildir.

Buna göre kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan yani dar mükellefiyete tabi işveren tarafından ödenen ücretlerde;

• Ücretin dar yükümlü işveren tarafından yurtdışındaki kazançlarından ödenmesi,
• Yapılan ücret ödenmesinin Türkiye’de gider veya maliyet hesaplarına kaydedilmemesi,
• Döviz olarak ödenmesi, koşulları ile Türkiye’de ayrıca vergilendirilmeyecektir.

Maliye Bakanlığı’nın 28.03.2005 tarih ve B.07.0.GEL.0.42.4205-212.14018 sayılı özelgesinde, Türkiye temsilciliğinde görevli personele yurt dışı fonlarından karşılanmak şartıyla döviz olarak ödediği ücretlerin GVK’nın 23. maddesinin 14 numaralı bendine göre gelir vergisinden müstesna tutulması gerektiği belirtilmiştir.

-*-*-*-

Sonuçta bana aylık 2.000 euro maaş yatacak, döviz üzerinden oluyor ve yukarıdaki tüm şartlar sağlanıyor? Dolayısıyla neden tüm vergilerden muaf olmuyorum?

Benim söylediğim şey farklı mı? Yabancı firma size ücret ödesin dedim. Vergileri de yurt dışında yatacak zaten.