Yurtdışındaki Firmanın Türkiye Hesap Açıp Ödeme Yapması

SinanN

Katkı Sunan Üye
Üyelik
29 Ara 2005
Mesajlar
155
Konum
İstanbul
Merhabalar,

Bir mükellefimiz , yurtdışındaki firmaya mal satıyor. Yurtdışındaki firmada ödemesini yurtdışındaki hesabından yapmıyor. Bizim ülkemizde , kendi firması adı altında bizim mevcut bankalardan (örn, garanti yapıkredi veya devlet bankaları vs.) hesap açıyor. Bize olan borcunu Türkiye'de açtırmış olduğu hesaptan ödeme yapmak istiyor. Bu konuda yasal bir sakınca var mıdır? Ödemesini döviz olarak mı yapacak yoksa bizim para birimine göre yapsa doğru bir işlem olur mudur. ? Kambiyo mevzuatını uygun mudur?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,665
Konum
İSTANBUL
Sayın SinanN;Merhabalar,

Soru :Bir mükellefimiz , yurtdışındaki firmaya mal satıyor. Yurtdışındaki firmada ödemesini yurtdışındaki hesabından yapmıyor. Bizim ülkemizde , kendi firması adı altında bizim mevcut bankalardan (örn, garanti yapıkredi veya devlet bankaları vs.) hesap açıyor. Bize olan borcunu Türkiye'de açtırmış olduğu hesaptan ödeme yapmak istiyor. Bu konuda yasal bir sakınca var mıdır?

Cevap : Bu konuda yasal bir sakınca yoktur


Soru : Ödemesini döviz olarak mı yapacak yoksa bizim para birimine göre yapsa doğru bir işlem olur mudur. ? Kambiyo mevzuatını uygun mudur?

Cevap : Ödemesini ister türk parası yapsın , işter başka para cinsinden hiç sıkıntı olmaz . Kambiyo mevzuatını uygundur
 
Üst