Yurtdışındaki şantiyelere, geçici gönderilen makina ve araçlar

Üyelik
15 Tem 2010
Mesajlar
2
Yurtdışındaki şantiyelerde kullanılmak üzere gönderilen makina ve araçlar daha önce bedelsiz geçici ile gönderilirken, mevzuatı zorlaştırdıklarından şimdi kiralama yoluyla geçici gönderilmektedir. ( 3. firmaya değil, firmanın kendi yurtdışı şantiyesine)

Bu işlemler için bir kiralama faturası kesmek gerekmekte midir, yoksa kiralama faturası kesip, bedelini de yurtdışı inşaat taahhüt ve inşaat işleri istisnasından yararlandırabilir miyiz - K.V.K 5/1-H maddesine göre)

Mantığıma göre bu bir mal ya da hizmet ihracı olmadığı için hiç fatura kesilmemesi yönünde. Sonuçta burada kullanılmayan atıl araç ve makinaları yurtdışı şantiyelerde kullandırmak için geçici yurtdışına çıkarıyoruz.

Sizin görüşünüz nedir?
 

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
6,822
Konum
İSTANBUL
Ynt: Yurtdışındaki şantiyelere, geçici gönderilen makina ve araçlar

Sevgili formdaş

Yurtdışındaki şantiyelerde kullanılmak üzere makina ve araçlarınızı bedelsiz geçici ile gönderebilirsiniz. mevzuatta herhangi bir zorluk yok.Yanlız bu makina ve araçlar yurtdışına çıkarken Gümrük İdaresine bir depozito yatırılıyor.Geçici gönderilen bu makinalar iş bitiminde yurtdışından getirildiğinde depozito alınıyor.Diğer yönden kiralama içinde gönderseniz bir satış yani ihracat işi olmadığından yine aynı prosedürü uygulayacaksınız.
Ayrıca kiralama işine gelince anladığım kadarıyla kendi şantiyelerinize gönderiyorsunuz.Neden fatura kesesinizki ? İş bitiminde ordaki hasılatı zaten kayıtlarınıza alacaksınız.
 
Üst