Yurtdışından Alınan Programların Vergilendirilmesi

Merhabalar,

Benim sorum yurt dışından alınan bilgisayar programları hakkında olsa da forumdaki mevcut paylaşımlarla kendi durumumu örtüştüremiyorum. Açıklayayım:

Örnek:
1. Türkiye'de 5 farklı firmaya iPad için uygulama yapıyorum.
2. Uygulamayı üretmek için kullandığım programın üretim ekranı ücretsiz. Ancak yayınlama kısmı ücretli. Dolayısıyla üretmek için ödeme yapmıyorum.
3. Her müşterinin, uygulamalarını kendi adları altında yayınlayabilmeleri için her müşteriye bir tane lisans almak zorundayım. Bunlar ücretli. Ödemeler aylık sabit bedel + indirme miktarına göre değişken bedel olarak fatura ediliyor.
4. Her bir müşteri için aldığım lisans ayrı ayrı bana fatura ediliyor. Ben müşteriye bunu yansıtmıyorum, mevcut hizmet bedelim içinden masraf ediyorum.

Toparlarsak:
Programı çoğaltmıyorum, satmıyorum, değiştirmiyorum.
Kendi işletmem için kullanmıyorum.
Kendime özel yaptırmadım.

Sorum:
Bu durumda aldığım bu programlar için stopaj ödemeli miyim, ödemeliysem yüzde kaç ve KDV %18 mi?
Bir de konunun muhasebe tarafını hiç bilmediğimden, belki bu nedenle örtüştürememişimdir, basitçe şunu söyleyebilir misiniz; program sağlayıcısı bana aylık 5000 $ fatura kesiyorsa, reel olarak benim cebimden kaç para çıkacak?

Teşekkürler
Bülent Akgül

Yurtdışından alınan hizmetlerde KDV
sorumluluğu doğmaması için ;
- Ya bu hizmet, KDV’nin konusuna
girmeyen bir hizmet olmalıdır,
- Ya bu hizmet, Türkiye’ye ithal
edilmemiş (Türkiye’de icra edilmemiş
ve Türkiye’de faydalanılmamş bir
hizmet olmalıdır,
- Ya da, ithal edilen hizmet, KDV
istisnasına konu bir hizmet olmalıdır.
Yurtdışından alınan ve bu üç şartın
sağlanamadğı› tüm hizmetler, KDVsorumluluğu gerektirir. Hizmeti yapanın mukimi olduğu ülke ile Türkiyearasında vergi anlaşması bulunması,
vergi anlaşmalarının KDV’yi kapsamamas› sebebiyle, KDV sorumluluğunu etkilemez.

Yani 5000$ öderseniz 900$ kdv stopajı yapıp bunu devlete ödeyeceksiniz demektir. Yani toplam 5900$ ödersiniz.

Son düzenleme:
Sayın Nizam Gürsoy,

Benim diğer kullacınıların sorduklarına verilen yanıtlardan anladığım; 5.000 $ için önce %20 stopaj, ortaya çıkan toplam 6.000 $ üzerinden de %18 KDV ödeyeceğim şeklindeydi. Yani 5.000 $'lık ürünün bana 7.080 $ gibi bir maliyeti olacağı yönündeydi. Gerçi KDV'yi maliyet olarak saymamak gerekir ama sizin cevabınızdan anladığım kadarıyla %20 stopaj söz konusu değil.

Teşekkür ederim.
Bülent Akgül

Sayın Nizam Gürsoy,

Benim diğer kullacınıların sorduklarına verilen yanıtlardan anladığım; 5.000 $ için önce %20 stopaj, ortaya çıkan toplam 6.000 $ üzerinden de %18 KDV ödeyeceğim şeklindeydi. Yani 5.000 $'lık ürünün bana 7.080 $ gibi bir maliyeti olacağı yönündeydi. Gerçi KDV'yi maliyet olarak saymamak gerekir ama sizin cevabınızdan anladığım kadarıyla %20 stopaj söz konusu değil.

Bülent Akgül

stopaj değil. Çünkü muhtemelen ürünü aldığınız ülke ile çifte vergilemeyi önleme anlaşması vardır. Batı ülkelerinin çoğu ile var. Bu nedenle gelir veya kurumlar vergisi stopajı söz konusu değildir.
KDV konusuna gelince verdiğim örnekte ödemiş olduğunuz 900 $ kdv yi. Sizin normal kesmiş olduğunuz satış faturalarınızdan doğacak KDV den düşeceksiniz. Dolayısıyla sadece karınıza isabet eden kısma ait kdv yi ödemek durumu olacaktır.