fonradar

Yurtdışından Getirilen Ürün Satışı Hk.

Merhaba arkadaşlar konuyu yalnış yeremi açtım bilmiyorum yanlış yere açtıysam özür dilerim forumda yeniyim direk soruma geçiyim.

Bir e-ticaret sitesi kurmayı düşünüyorum yurtdışından amazon ebay gibi sitelerden bilgisayar bileşenleri ( ekran kartı vs gibi ) ve araba parçaları ( bodykit vs gibi ) parçalar getirip satmayı düşünüyorum şimdi şöyle sorum şu satışım vesaire şu şekilde olucak.

Müşterim sipariş vericek 1 parça 2 parça nekadar aldıysa genelde aynı üründen 2 adet sipariş vermicek yani anakart+işlemci+ekran kartı gibi bende bu siparişi amazondan vericem şimdi örneğin 100$ tutan bir ürün için gümrükte $18 bir fiyat ödüyorum. Ben ürünü 200$ +KDV olarak satıyorum.

118$ geldi 236$ satışını yaptım devlete 36$ KDV mi vericem fakat bir mali müşavir arkadaşım gümrükteyken verdiğimiz 18$ o 36$ dan çıkartılabilir dedi.
Fakat emin değiliz bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa gerçekten yardımlarını bekliyorum

+E-ticaret sitem şuanda hazırlanıyor bu anlattığım işlemler için ithalt vesaire için bir belge veya başka bişey almam gerekli midir ?

+ Ayrıca arkadaşlar sanırım aşşağı yukarı sitemi ve satışımı anlattım bu olaylar esnasında ekstra bir sorun ile karşılaşırmıyım sizce ? veya ekstra bir ücret masraf yada sınırı varmıdır getirebilceğim ürün sayısının yıllık aylık gibi veya şöyle yap diyerek akıl vericek arkadaşlar şimdiden sağolun.

Son düzenleme:
Hayırlı olsun;
-Öncelikle bir firmanız olduğunu var sayıyorum. Yani fatura kesebiliyorsunuz.
-Firmanınz var ise getirdiğiniz ürünün faturası da firmanıza kesilmiş olmalıdır. Şahsi fatura olmaz.
-Gelen mal mutlak gümrüklenmiş olmalıdır.
-Ödediğiniz 18$ kdv mi? Başka gümrük vergisi ardiye , vb maliyet yok mu?
-Bu 18 $ resmi belgeli gümrük makbuzlu ise KDV beyannamenizde beyan edebilir ödeyeceğiniz kdv den düşebilirsiniz.
-Firmanız var ise düzgün fatura kesiyor ve defter tutuyorsanız sayılar tutarlar önemli değil. Ne kadar kazanırsanız o kadar beyan eder vergi ödersiniz.

- Aslında o işlemler ile uğraşıyoruz şuanda homeoffice kurma gibi bir düşüncemiz var ve evet fatura kesicez bunun için özel online fatura kesme modülü aldık.
-Ürünleri amazondan getiricez ürün internet ödendiği için parası ticari kart ile alışveriş yapıcaz.
-Gümrüklenmiş ne tam olarak bilmiyorum fakat amazon 100$ bir ürün aldığınızda otomatik deposit ekleyerek yani vergi parasınıda ekliyor 118$ yapıyor ve evinize kadar malı teslim ediyor. Gümrükte karşılaştığı sorunlarıda kendisi çözüyor.
-Fakat biz bu işin ticaretini yapıcağımız için bir sıkıntı teşkil eder mi bilmiyorum ekstra dediğiniz gibi maliyetler çıkarmı aslında öğrenmek istediğimde bu.
-O para gümrükde ödenmiş olucak zaten ben internetten ödüyorum nasıl bişey yapabilirim bilmiyorum. Ama ürün geldiğinde vergisi orda ödendiği için zaten bi fatura almazmı bu faturada büyük ihtimalle üzerine yapıştırılır kargonun diye düşünüyom.

Hayırlı olsun;
-Öncelikle bir firmanız olduğunu var sayıyorum. Yani fatura kesebiliyorsunuz.
-Firmanınz var ise getirdiğiniz ürünün faturası da firmanıza kesilmiş olmalıdır. Şahsi fatura olmaz.
-Gelen mal mutlak gümrüklenmiş olmalıdır.
-Ödediğiniz 18$ kdv mi? Başka gümrük vergisi ardiye , vb maliyet yok mu?
-Bu 18 $ resmi belgeli gümrük makbuzlu ise KDV beyannamenizde beyan edebilir ödeyeceğiniz kdv den düşebilirsiniz.
-Firmanız var ise düzgün fatura kesiyor ve defter tutuyorsanız sayılar tutarlar önemli değil. Ne kadar kazanırsanız o kadar beyan eder vergi ödersiniz.

- Aslında o işlemler ile uğraşıyoruz şuanda homeoffice kurma gibi bir düşüncemiz var ve evet fatura kesicez bunun için özel online fatura kesme modülü aldık.
-Ürünleri amazondan getiricez ürün internet ödendiği için parası ticari kart ile alışveriş yapıcaz.
-Gümrüklenmiş ne tam olarak bilmiyorum fakat amazon 100$ bir ürün aldığınızda otomatik deposit ekleyerek yani vergi parasınıda ekliyor 118$ yapıyor ve evinize kadar malı teslim ediyor. Gümrükte karşılaştığı sorunlarıda kendisi çözüyor.
-Fakat biz bu işin ticaretini yapıcağımız için bir sıkıntı teşkil eder mi bilmiyorum ekstra dediğiniz gibi maliyetler çıkarmı aslında öğrenmek istediğimde bu.
-O para gümrükde ödenmiş olucak zaten ben internetten ödüyorum nasıl bişey yapabilirim bilmiyorum. Ama ürün geldiğinde vergisi orda ödendiği için zaten bi fatura almazmı bu faturada büyük ihtimalle üzerine yapıştırılır kargonun diye düşünüyom.

Online fatura olmaz. Öncelikle bir muhasebeci ile görüşüp firma kurmalısınız. anlaşmalı matbaa ile fatura bastıaracaksınız. E fatura demek istiyorsanız ona daha çok var

Kurduğunuz firma adına ticari kart alarak ödemeleriniz yapabilirsiniz.

amazon satıcı bir organizsyon. Mallarınız Türkikye gümrüklerinde (özel gümrük ) yurt içi yapılmaz ise kaçaktır. Satamazsınız. suçlu duruma düşerisniz. Kendi ihtiyacı için mal getirmek başka şeydir. Ancak ticari amaçla mal getirip satmak farklıdıır.

Extra maliyetler malı gümrüklediğiniz zaman çıkar. Öyle o kadar kolay olsaydı herkes internetten mal alır üstüne kar koyar satardı. Bir gümrükçü ile konuşun.

Öyle şey olmaz düşünmekle mevzuat uymaz birbirine

Son düzenleme:
Öyle şey olmaz düşünmekle mevzuat uymaz birbirine

Doğru söylüyorsunuz fakat şöyle bişey buldum amazon sizden vergi ücretini aldıktan sonra kendi sorumluluğuna alıyormuş ardiye ordiyo vesaire hiçbir ücret ödemiyormuşsunuz bunları amazon karşılıyormuş ayrıca kargom istanbul a geldiğinde bana mesaj ve mail ile bildiriyorlar ve yetki belgesi yolluyorlar bunu imzalayıp geri yolluyoruz ve onlar hallediyor ama yinede sizin dediğiniz gibi ben ticaret yapıcam ne gibi sorun teşkil eder bilmiyorum.

Sorunları söyledim. Bir süre sonra hem vergi kaçırmakla, hem de kaçakçıkla suçlanırsınız. Amazon sadece kendi tarafını hal ediyor.Bireysel alıcı değilsiniz. Aldığınız ürünü kendiniz kullanmayacaksınız. Çok farklı şeyler.