Yurtdışından Kesilen Reklamasyon Faturası

Cemmm

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar. Tekstil ürünleri üreten ve ihraç eden bir firmayız. Tedarikçilerimizin çoğu yurtiçinden. Birkaç hafta önce yaptığımız bir ihracattaki (Almanya'da bir firma) işlerin düğmesinde sorun çıkmış. Düğmeler kalite kontrolde dökülmeye başlamış ve taşları dökülmüş. Doğal olarak da müşteri bu düğmeleri Almanya'dan tedarik etmiş ve düğmeleri söktürüp kendi aldığı düğmeleri taktırmış. Doğal olarak da bu işlem orada pahalı olduğundan bu işlemlerin bedelini de bize reklamasyon faturası olarak kesip gönderdi. Bu fatura 2.600 euro civarındadır. Tabiki bize fatura edildiğinde kdv siz olarak fatura edildi. Şimdi biz bunu düğmeleri aldığımız firmaya reklamasyon olarak yansıtacağız fakat nasıl yansıtacağım konusunda emin olamadım. Şimdi reklamasyon bize kdv siz kesildiği için ben de kdv siz mi kesmem gerekir ? Yoksa düğmeleri % 18 kdv ile aldığım için % 18 mi kdv dahil edip kesmem gerekir ? Yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Yurt içi firmadan aldığın malın kdv oranı neyse , o malın iadesinde de aynı oranı uygulamanız lazım.

Bu durumda 2.600 € + KDV kesmem lazım sanırım. Yan KDV dahil 2.600 € değil. Değil mi ? Doğru mu anladım acaba?
Cevaplar için teşekkürler

Bu durumda 2.600 € + KDV kesmem lazım sanırım. Yan KDV dahil 2.600 € değil. Değil mi ? Doğru mu anladım acaba?
Cevaplar için teşekkürler

Maliyete intikal eden 2600 ise , sizin bunu telafi edebilmeniz için 2600+kdv olarak kesmeniz gerekir doğru. İçinde keserseniz 2600 euro sıfırlanmaz.