fonradar

Z Raporunun Deftere İşlenmesi

muratt

Katkı Sunan Üye
Selam.İşyerlerime ait yazarkasalardan alınan Z raporlarını tek tek işlemek yerine yazarkasadan aylık rapor alıp tek kalemde onu işliyoruz.Bu uygulamanın sakıncası varmı.Bilgi sahibi arkadaşlardan rica ediyorum.saygılar..

Ynt: Z Raporunun Deftere İşlenmesi

günlük z raporlarını işlemelisiniz.

sn muratt;

Dediğiniz şekilde işlemeniz bi sorun çıkaracağını sanmıyorum...

aylık raporu tek kalemde işlemek kayıt nizamına uymamak demektir.

nane ' Alıntı:
aylık raporu tek kalemde işlemek kayıt nizamına uymamak demektir.

Katılıyorum

VUK Madde 219' Alıntı:
Kayıt Zamanı :
Madde 219 - Muameleler defterlere zamanında kaydedilir. Şöyleki :
a) Muamelelerin işin hacmine ve icabına uygun olarak muhasebenin intizam ve vuzuhunu bozmayacak bir zaman zarfında kaydedilmesi şarttır. Bu gibi kayıtların on günden fazla geciktirilmesi caiz değildir.
b) Kayıtlarını devamlı olarak muhasebe fişleri, primanota ve bordro gibi yetkili amirlerin imza ve parafını taşıyan mazbut vesikalara dayanarak yürüten müesseselerde, muamelelerin bunlara işlenmesi, deftere işlenmesi hükmündedir. Ancak bu kayıtlar, muamelelerin esas defterlere 45 günden daha geç intikal ettirilmesine cevaz vermez.
c) Günlük kasa, günlük perakende satış ve hâsılat defterleri ile serbest meslek kazanç defterine muameleler günü gününe kaydedilir.

Alaaddin_ÖZÇELİK ' Alıntı:
en iyisi 10'ar günlük işlemek...

10'ar günlük mahsup fişlerinin içine işliyebilirsin.Ancak 10'ar günlük mahsup fişlerinin içine tek tek işlemen lazım.Z raporlarınıda bir fatura gibi düşünün.Siz fatura cildinden kestiğiniz faturaları hepsinin toplamlarını toplayıp tek kalemde işlemediğiniz gibi, bunlarıda işleyemezsiniz.

Kolay gelsin.