Zaman Aşımına uğramışmıdır.

MBOZO

Katkı Sunan Üye
2004/12 dönemine ait beyanımız 16/11/2009 tarihinde taktire sevk edilmiş.
19/03/2010 tarihinde taktirden çıkmıştır. 31/05/2010 tarihinde ise bana tebliğ edildi

Bu durumda zaman aşımına uğramışmıdır

Ynt: Zaman Aşımına uğramışmıdır.

16/11/2009 de takdire sevk ettiği zaman zaman aşımını bozmuş zaten. Yapılan işlem doğrudur.

16/112009 tarihinde zaman aşımı dolmasına 44 gün vardı taktire gitti zaman aşımı durdu.
19/03/2010 tarihinde zaman aşımı tekrar çalışmaya başladı ve 44 gün sonra yani 03/05/2010 tarihinde zaman aşımı doldu. Bu süreden sonra bana tebliği edildiğinden dolayı zaman aşımına uğramıştır diye düşünüyorum.

Sayın üstadlarımın görüşlerini bekliyorum. Teşekkürederim.

Yanlış yorumluyorsunuz; :)
MBOZO ' Alıntı:
16/112009 tarihinde zaman aşımı dolmasına 44 gün vardı taktire gitti zaman aşımı durdu.
19/03/2010 tarihinde zaman aşımı tekrar çalışmaya başladı ve 44 gün sonra yani 03/05/2010 tarihinde zaman aşımı doldu. Bu süreden sonra bana tebliği edildiğinden dolayı zaman aşımına uğramıştır diye düşünüyorum.

Zaman aşımı sizin de söylediğiniz gibi 44 gün kala kesilmiş. Bundan sonra tekrar çalışmaya başlar ama artık süre tekrar beş yıldır.Yani şöyle hesaplayacaksınız 16/11/2009 başlıyor 15/11/2014 bitiyor

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 114
Kapsam
Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlıyarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğrar.
şu kadar ki, vergi dairesince matrah takdiri için takdir komisyonuna başvurulması zamanaşımını durdurur. Duran zamanaşımı mezkur komisyon kararının vergi dairesine tevdiini takip eden günden itibaren işlemeye devam eder.

(5228 sayılı Kanunun 5'inci maddesiyle değişen fıkra) Şarta bağlı istisna veya muafiyet uygulamaları sonucu kısmen veya tamamen alınmayan vergilere ilişkin zamanaşımı süresi, istisna veya muafiyet şartlarının ihlâl edildiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren başlar.(*)

(3239 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle değişen fıkra) Damga vergisine tabi olup vergi ve cezası zamanaşımına uğrayan evrakın hükmünden tarh zamanaşımı süresi dolduktan sonra faydalanıldığı takdirde mezkûr evraka ait vergi alacağı yeniden doğar.

(*) (Değişmeden önceki şekli) (3239 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle eklenen fıkra) Yatırım indirimi uygulamasında yatırımcının yatırım veya işletme döneminde öngörülen özel şartları ihlal etmesi halinde, zamanaşımı bu şartların ihlal edildiği yılı takip eden yıl başından itibaren başlar.

Zamanaşımının durması halinde kaldığı yerden devam eder.
Zamanaşımının kesilmesi halinde yeniden başlar.

MBOZO ' Alıntı:

Katılıyorum.

2004/12 kdv beyannamesi verilmediği için taktir kom. gönderilmiş ve tarafımıza 1700 tl
kdv 1700 v.ziya cezası tahakkuk ettirlmiştir.

sn mbozo,

vuk 114'ün 2 paragrafında görüleceği üzere taktire sevk zamanaşımını durdurur ve kararın vergi dairesine tebliği ile kalan süre tekrar işlemeye başlar.

ancak komisyonda geçen sürenin zamanaşımını durdurması anayasaya aykırılığı nedeni ile anayasa mahkemesince iptal edilmiş ve karar 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 08 Ocak 2010 tarihli resmi gazetede yayımlanmıştır.

anayasa mahkemesinin verdiği 6 aylık süre temmuz 2010 da dolmaktadır.

yeni hazırlanan taslakta anladığımız kadarı ile komisyonda geçen süre 1 yıldan fazla olamayacaktır.

her durumda bu gün için anayasa mahkemesince zamanaşımının kesilmesinin iptal edilmesi nedeni ile tasarının yasalaşmasına kadar dava açarsanız kazanma olasılığınız çok fazladır.

saygılarımla

günaydın bu yoğun hafta da herkese kolaylıklar,
bir sorum olacaktı 2002 yılında tasfiyesi tamamlanan bir firmamızla ilgili 1996 yılına ait kdv beyanları verilmediği için re'sen takdir edilen kdv ve kaçakçılık cezası çıktı,
herhangi bir tebligat yok olayı tarafımıza gönderilen torba yasadan yararlanın yazısı üzerine gittiğimiz vergi dairesin de öğrendik,
bu işlem de idare haklımıdır herhangi bir itirazımız olabilir mi zamanaşımı varmıdır?
sayglarımla;

tebligat sözkonusu olmadığından birşey diyemiyorum ama şunu söyleyebilirim ki bir çok avukat arkadaştan duyduğuma göre mükellef dava konusu ettiğinde çoğu zaman davayı kazanmakta çünkü bildiğiniz gibi klasik daire ya takdir komisyonuna sevk etmekteydi bu durum çözüldü anayasa mahkemesi kararı ile ya da kısmi tahsilat yolu uygulaması vardı bunda da yine avukat savunmasında kısmi tahsilatın borcun tutarına karşılık cüzi miktarda tahsilatın tam da zamanaşımına yakın bir tarihte yapılmasının düşündürücü olduğunu ;D
veyahut ta yine zamanaşımına yakın ilgisiz kişiye hatalı tebliğ edilmesi ;D
işin özü konuyu uzman bir avukat ile görüşür iseniz faydalı olacaktır..

Vergi daireleri malesef uyanıklık yaparak zaman aşımını kesiyorlar. Tebliat yapılmış olabilir, ya da ilanen tebligat diye uydurabilirler.

ilk açılan soruya cevap olarak şunu söyleyebilirimki, takdir komisyonu süreyi durdurur vergi dairesine tevdiinden itibaren işlemeye başlar yani önemli olan kararın vergi dairesine geliş tarihidir