Zamanında Calısma Bakanlığı İşyeri Numarası Alınmamış

Üyelik
23 Haz 2005
Mesajlar
49
İyi ÇalışmalarArkadaşlar,

Patronın kapıcısı emekli olacağı için işten çıkıyorsa doğal olarak ek2 vermek gerekecek.

Fakat işyeri açılışında Çalışma Bakanlığından numara alınmamış.

Bölge Müdürlürlüğün'den İşyeri numarasıda yoksa ne olur ceza uygulanır mı?
Yada geçte olsa Bölge Müdürlüğü'ne başvurup numara mı almak lazım?

Ne önerirsiniz?

Saygılarımla,
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
FİLİZ HN.
EK1 VE EK2 'ler bundan böyle bankanlıga bildirilecek yani sizin şuanda bölge müdürlüğü ile bir işiniz yok
iyi çalışımalar..
 
Üyelik
23 Haz 2005
Mesajlar
49
PEKİ AMA BUGÜNE DOSYA NUMARASI ALINMADIYSA NE OLACAK
CEZA UYGULANIR MI DERSİNİZ?
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,058
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Merhaba ;

Bence emekli olacak personel için bir bildirimde bulunmayın ama sonraki işe alınacak olan personel için de önce işyeriniz için B.Ç. m den numara alın daha sonra da Bakanlık ile giriş ve çıkışları bildirmeye devam edin.

Sadece bir öneri. Kolay gelsin.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
615
Konum
istanbul
muhasebe' Alıntı:
.....Bence emekli olacak personel için bir bildirimde bulunmayın ama

Sadece bir öneri. Kolay gelsin.

sayın muhasebe. bu öneri muhasebeye uygun düşmez.


bir meslektaşımızın anısı

BÜROMDA ÇALIŞAN 2 SİGORTALI ÇALIŞAN DAN BİRİSİ 31.03.2005 DE ASKERLİK NEDENİ İLE İŞDEN AYRILDI. SSK YA İŞÇİ ÇIKIŞINI BEYAN ETTİK.
EK-2 Yİ UNUTMUŞUM.İYİ NİYETLİ BİR VATANDAŞ OLARAK BU EKSİKLİĞİ TESBİT ETTİĞİMİZDE YASAL SÜRE DOLMUŞTU GENEDE BEN EK-2 Yİ KAYSERİ BÖLGE ÇALIŞMAYA İADELİ TAAHHÜTLÜ 1 AY GEÇ GÖDERDİM. NE OLACAK DİYEDE MERAKLA BEKLEMEYE BAŞLADIM.BU GÜN SKANDAL GERÇEKLEŞTİ
POSTACI SAVCILIK DAVETİNİ BÜROMA GETİRDİ.(ŞÜPHELİ ŞAHIS) SIFATIYLA
SAVCILIĞA DAVET EDİLİYORDUM 3 GÜN İÇERİSİNDE GİTMEZSEM EMNİYET GÜÇLERİ VASITASIYLA GÖTÜRÜLECEĞİM YAZIYORDU.25 SENEDE SAVCI KARŞISINA HİÇ ÇIKMAMIŞTIM.HEYECANLA SAAT 3 DE SAVCILIĞA GİTTİM ÇALIŞANLARDAN BAŞKA KİMSE YOKTU. BUYRUN DEDİLER BENDE TEBLİKATI VERDİM. OTUR DEDİLER SAVCI BEYE SÖYLEYELİM. OTURDUM .....1 SAAT SONRA SAVCI BEY ODASINA ÇAĞIRDI.CEKETİMİ DÜĞMELEDİM ODAYA GİRDİM OTURABİLİRMİYİM DEDİM OLMAZZZZ.... SEN SANIKSIN YANITINI ALDIM.RAHATSIZIM DEDİM OTUR BARİ DEDİ VE OTURDUM.KATİBE İŞLERİMİN YOĞUNLUĞUNDAN EK-2 Yİ ZAMANINDA GÖNDERMEDİM VE BU SUÇU KABUL EDİYORUM DİYE YAZDIRDI BENDE İFADEYİ İMZALADIM.SANA 100 YTL CEZA KESİYORUM DEDİ BENDE TEŞEKKÜR EDİP ÇIKTIM.......
aman. olsa olsa usulsuzluk cezası yersiniz. ama sakın ihmal etmeyin.


saygıyla
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
filiz hn.

4857 sayılı İş Kanunun’ nun 3. maddesi gereğince, Kanun kapsamına giren bir işyerini kuran, her ne suretle olsun devralan, çalışma konusunu kısmen ve tamamen değiştiren, her hangi bir sebeple faaliyetine son veren ve iş yerini kaptan işveren, işyerinin unvan ve adresini,çalıştırılan işçi sayısını, çalışma konusunu, işin başlama ve bitme gününü, kendi adını ve soyadını yahut ünvanını, adresini, varsa işveren vekilini veya vekillerinin adı, soyadı ve adreslerini bir ay içerisinde Bölge Müdürlüğüne bildirmek zorundadır hükmü yer almaktadır..

yani mutlaka bölge müdürlüğünden dosya numarası almanız gerekecektir
aksi taktirde hiç bir işlemin yapılmayaagı kanaatindeyim.
 
Üyelik
15 Haz 2005
Mesajlar
21
Filiz Hanım,
Bölge Çalışma 'dan işyeri numarası alınmadıysa işyeri bildirgesini vermeniz halinde işçi başına 74,15 YTL idari para cezası + Ek 1 ve Ek 2'yi de süresinde vermediğinizden birde onun için idari para cezası ödemeniz gerekecek.Bende muhasebenin önerisine katılıyorum.Emekli olmuş kişi için bildirimde bulunmayın,işe yeni girecek kişi için sıfırdan işlem yapın derim.Tabi yine de siz bilirsiniz.
Saygılarımla,
 
Üyelik
6 Mar 2009
Mesajlar
99
Ynt: Zamanında Calısma Bakanlığı İşyeri Numarası Alınmamış

sayın heerdeem yazının linki çalışmıyor. kontrol edersen sevinirim.

Benim sorum çalışma bakanlığında hiç numarası olmayan işyerlerine ne yapıyorsunuz. Bu aydan sonra sgk ya bildirmek mecburu ama bizde bir iki tane işyerinin dosya numarası zamanında alınmadı.

Ne yapmamızı önerirsiniz.
 
Üst