Zarar Nedeniyle Sermayesi Eksilen Şirketin Durumu?

İki ortaklı bir ltd.firmasının zarar nedeniyle özsermayesi aşağıdaki şekilde eksiye geçmiştir.
Bu durumda yapılması gereken işlemler (hem şirket olarak, hemde ortaklar olarak) var mıdır? Sermaye arttırımı yapılabilir mi? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Bilgiler:
Sermaye Hesabı : 5.000
Sermaye Düz.Olumlu Farkları : 49.563
2004 Sonu Enf.Düz.Zararı : 121.785
2005/6 Aylık Kar : 3.270

Her ne kadar kayıtlarda 2004 sonu itibariyle enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuş zararı 121.785 YTL gözüksede şirketin mali zararı 58.952 YTL.dir

İsmail Hakkı ÇELİK

sayın ihçelik

sermaye artırımına gitmenizi tavsiye ederim

saygılarımla
taner ozturk

Sayın ihçelik

Şirket sermayesinin üçte ikisinin karşılıksız kalıp, genel kurul bunun tamamlanmasına veya kalan üçte bir ile iktifaya karar vermediği taktirde şirket infisah eder. (TTK. md. 434, 436 ve 324)

Bu durumda limited şirket müdürlerinin sorumlulukları devreye girmektedir.

Konu ile ilgili olarak TTK. 324 ve 546. maddelerini okuyunuz.

Selamlar
Osman Erol

sayın ihçelik

degerli üstadımız osman erol tüm prosedürü yazmış fakat sorunuzdan anladıgım kadarıyla şirketin feshini düşünmediginiz için benim sahsi görüşüm sermaye arttırımı daha uygun gözüküyor

saygılarımla taner ozturk

Değerli meslekdaşlar;

Teoride ve mevzuatta böyle bir hüküm var. Öz sermayenin 2/3 si kaybolduğunda şirket fesholur deniyor ama; ben meslek hayatım boyunca öz sermayesinin 2/3 sini kaybettiği halde fesihe giden bir şirkete veya bu konuda bir uygulama ya da denetime rastlamadım. Bu bakımdan bunda tedirgin olunacak bir şey yok aslında.

Ancak yine de tabi şirketin mali yapısını ve öz varlık yapısını güçlendirmek için sermaye artırımına gitmek doğru olur kanısındayım.