Fazla Sermayenin Zararları Nelerdir ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
Merhabalar bir mükellef devamlı 331-525-529 ve geçmiş yıl karlarını sermayeye ekletıyor bu dağ çığ gibi yuvarlanıp dağ gibı oluyor 300 milyona dayandı bu yarın bir gün sorun olmaz mı sermayeyenin çok fazla olmasının dezavantajları nelerdir acaba tesekkurler

Merhabalar bir mükellef devamlı 331-525-529 ve geçmiş yıl karlarını sermayeye ekletıyor bu dağ çığ gibi yuvarlanıp dağ gibı oluyor 300 milyona dayandı bu yarın bir gün sorun olmaz mı sermayeyenin çok fazla olmasının dezavantajları nelerdir acaba tesekkurler
Sayin Mustafa Kayaduman

Sermaye artırımı aslinda bazı vergisel uygulamalar açısından yarar sağlar. Detaylarına girmeden hatırlatacak olursak, artırılan sermaye sebebiyle,

Mesela;

1- Finansman gider kısıtlaması uygulaması acisindan bir kalkandir. Bu yolla gider kabul edilmeyecek finansman gideri tutarı bu yolla azaltılabilir.

2- Nakdi sermaye artırımı nedeniyle vergi matrahından beş yıl süre ile indirilebilecek faiz indirimi imkânı kazanılır.

3- Yillar itibariyle olusacak zararlarda Sermayenin Kaybi, Borca Batiklik durumunu engeller. Kredi kuruluslarina Karar almada yardimci olur.

En onemlisi '' Ben sirkete o kadar para verdim. Nerede benim param diyen ortaga'' !! Iste senin paran deyip Sermaye Azaltmasi yaparak odeme yapar adami mutlu edersin.

Her yerde senin reklamini yapar. Benim Musavir cok akilli der:):) Sen, sen ol Sermayeyi koru

Hoscakal

Ferhat Bey
Karın sermaye ilavesi ile arttırılan sermaye daha sonra sermaye azaltması ile ortaklara verilirse bildiğim kadarıyla kar dağıtımı kabul edilip gerekli vergilerin ödenmesi gerekir
Yanlış mı biliyorum

En onemlisi '' Ben sirkete o kadar para verdim. Nerede benim param diyen ortaga'' !! Iste senin paran deyip Sermaye Azaltmasi yaparak odeme yapar adami mutlu edersin.

Tabi gerçekte böyle bir para varsa ;)

Ferhat Bey
Karın sermaye ilavesi ile arttırılan sermaye daha sonra sermaye azaltması ile ortaklara verilirse bildiğim kadarıyla kar dağıtımı kabul edilip gerekli vergilerin ödenmesi gerekir
Yanlış mı biliyorum
Sayin Erdun

Kesinlikle dogru biliyorsun. Cunku sermaye azatilmasinda devlet Nakit mi arttirdin ? Gecmis yil Karlarindan mi arttirdina bakmaz. Ve vergilendirilmesini ister

Yukarida yazilanlara eklemek isterim, ama yukarida da belirtildigi uzere, sermaye arttirimi cogu zaman iyidir.

Diger avantajlari (ticari ve finansal)
1) Ihalelere girerken yardimci olur. Cogu buyuk ihalenin sermaye limitleri bulunur ve bunun altinda kalan firmalar dahil edilmez.
2) Buyuk firmalar ile is yapiyorsaniz, sizden belli bir sermayenizin olmasini ve bunu korumanizi beklerler. Aksi takdirde sizle calismazlar.
3) Kredi taleplerinde onem arz eder. Daha kolay ve daha ucuz kredi alabilirsiniz. (tek sart sermaye degil tabii ki)
4) Yukaridakilerle benzer sekilde, patronun sirkete guvendigini ve yatirim yaptigini gosterir. Hem calisanlara, hem de musteri ve ureticilerine guven verir.

Dezavantajlari

1) Sermaye arttirmak kolay ve hizlidir ancak azaltmak icin aynisi gecerli degildir. Dolayisi yabanci sirketler (veya yurtdisinda yatirimi olan Turk sirketleri) sermayeyi yasal limitler ve/veya vergisel ve ticari avantajlari maksimize edecek kadar arttirir, uzerine cikmazlar. Sirketin paraya ihtiyaci oldugu zamanda merkezden borc verirler. Parayi ulkeye getirmek kolaydir, ancak cikarmak her zaman kolay degildir.

peki diyelim ki firma tasfiye olacak 300.000 tl de sermayesi var o zaman bunu ortaklara dağıtıp çok yüklü miktarda vergi mi ödemek durumunda kalacak tesekkurler