fonradar

Zararına Daire Satışı Olur mu ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
İşveren daha yenı 600.000 tl ye ltd ye kayıtlı bir daire alıyor.Uzun yıllardan beri yanında çalışan işçisi ev alıp evlenmek ıstıyor.İşveren iyi n,yet çerçevesinde ben bu evi sana düğün hediyesi olarak 500.000 tl ye satayım diyor.Bu mümkün mü işverenin 1-daire alım muhasebe kaydı nasıl olmalı? 2-İşverenin daire satışı muhasebe kaydı nasıl olmalı?3-vergisel açıdan ne gibi durumla karşı karşıya daireti satan işveren ve alan işçi?

Ülkemizdeki genel durum göz önüne alındığında taşınmazların alındığından daha düşük bir bedelle satılması pek mantıklı değil. Üstelik yeni alınan bir dairenin kısa sürede daha düşük bir bedelle satılması durumunda, vergi incelenmesinde aradaki fark için cezalı tarhiyat yapılması kesindir. Hiçbir denetmen bunu kabul etmez.

Merhaba, emin olamamak ile birlikte aradaki fiyat farkı (piyasa değeri - çalışana satış fiyatı) çalışana sağlanan ayni yardım olarak değerlendirilebilir mi acaba? Net bilgim olamamak ile beraber emin olmak için yazdım. Belki konuya vakıf birisi bunu da teyid edebilir

Merhaba, emin olamamak ile birlikte aradaki fiyat farkı (piyasa değeri - çalışana satış fiyatı) çalışana sağlanan ayni yardım olarak değerlendirilebilir mi acaba? Net bilgim olamamak ile beraber emin olmak için yazdım. Belki konuya vakıf birisi bunu da teyid edebilir
Çalışana ayni yardım olarak verilmesi durumunda ücret sayılır % 35 lere ulaşan gelir vergisi kesintisi yapılması gerekir. Yasaları eğip bükmeye, zorlamaya gerek yok. Doğru olan neyse onu yapınız.

bu durumda işveren cezalandırılmış oluyor hatta asıl gariban işçi cezalandırılmış oluyor işverende ben enayimiyim hem dünya kadar bağış yapayım hem de bağış yapıyorum diye devlete bir sürü para ödeyim diyor ve vazgeçiyor