Zayi veya ziyan edilen kargolarda fatura düzenlenmesi

Merhabalar,

X Spor Mağaza A.Ş, A Lojistik Ltd.Şti'ne 90 adet şemsiyeyi son kullanıcıya göndermek üzere teslim ediyor.

Bunun karşılığında A Lojistik Ltd.Şti, X Spor Mağaza A.Ş'ye KDV dahil 90,00 TL. olmak üzere nakliye hizmet bedeli faturası kesiyor.

A Lojistik Ltd.Şti. de malları B Paket Servisi A.Ş'ye taşıtıyor. B Paket Servisi A.Ş. de A Lojistik Ltd.Şti.'ne KDV dahil 70,00 TL. nakliye hizmet bedeli faturasını kesiyor.

Ancak şemsiyeler son kullanıcıya giderken taşıma esnasında B Paket Servisi A.Ş. tarafından zayi veya ziyan ediliyor.

Şemsiyelerin değeri ise KDV dahil 1.800,00 TL. olmaktadır.

Şimdi sorum şu; bahsettiğim A, B ve X firmasının mağdur oldukları ve birbirilerinin mağduriyetlerini de gidereceklerinden dolayı faturaların tekrardan kesilmesi gerekiyor. Faturalar kesilecek ama kim kime ne faturası kesecek. Kim kimin kestiği faturanın KDV'sini indirebilecek. A Lojistik Ltd.Şti. elde ettiği KDV dahil 20,00 TL'yi ne şekilde ifade edecek veya önemi var mı. Özellikle bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

İyi akşamlar.

Ynt: Zayi veya ziyan edilen kargolarda fatura düzenlenmesi

Yanlış yorumluyorsunuz. Kesilen faturalar bir mal veya hizmet karşılığı bedel değildir. Bu nedenle KDV tahakkuku yapılmaz.
Hangi firmaya ne kadar ödeme yapılacaksa o firma ödeme tutarı kadar tazminat bedeli olarak fatura kesmelidir.

Şu şekilde bol bol ayrıntısını verdiğim bir soruya yorum yapmadığım halde yanlış yorumluyorsunuz diyerek başladığınız cevap benim için pek bir tatmin edici olmadı.

nguroy ' Alıntı:
Yanlış yorumluyorsunuz. Kesilen faturalar bir mal veya hizmet karşılığı bedel değildir. Bu nedenle KDV tahakkuku yapılmaz.
Hangi firmaya ne kadar ödeme yapılacaksa o firma ödeme tutarı kadar tazminat bedeli olarak fatura kesmelidir.

Yorum yapmam gerekirse eğer;

A ve B firması için dediğiniz araştırdığım kadarıyla doğru tazmin faturası kesilecek fakat akla gelen ve henüz cevabını bulamadığım şey X firması KDV dahil 1.800,00 TL değerindeki ticari malını zayi ettirdi, mal elinden öyle veya böyle çıkmış oldu ve bu nedenle de malın çıkışını muhatabı bulunan A firmasına yaparak faturasını kesmesi gerekir. Çıkışı yaparken de bunun KDV'si hesaplanmadan çıkış yapabilir mi? Bu husus devleti ilgilendirmez mi? Çünkü X firması malın girişini yaparken KDV'sini indirmiştir. Bu durumda burada mal karşılığı bir bedel oluşmaz mı?

Teşekkürler.

Bakın yine aynı yerdesiniz. :(
Aslında bu cevabınız karşısında en ufak bir yorum yapmamam daha doğru olurdu.
Ancak iyi niyetli olduğunuza inandığım için tekrar söylüyorum.
Ortada mal alışverişi yoktur. Ödeme bir "tazminat" tır. Bu nedenle kdv olmaz.
Malları stoktan çıkarmanın usulu farklıdır.

Elbette iyi niyetliyim, şüphesiz siz de öylesiniz... Zaten ilginize teşekkürümü ederek sorumun devamını da size yönlendirdim. Ancak burası bir forum, paylaşım ve tartışma platformu yani, burada olduğunuz sürece bu tarz sorulara daha çok cevap vereceksiniz, sabırlı olacaksınız, hoşgörülü olacaksınız ya da hesabınızı sileceksiniz.

İyi günler dilerim.

Öylemi?

Siz benim mesaj sayımı bir göz atın isterseniz. Açılından beri bu forumdayım ben. ;D

Bilginin paylaşılmasından yanayım. Bu sebepten ötürü sorularımı olabildiğine açık şekilde sorma gayreti gösteririm ve aynı şekilde olabildiğince net cevabı bulana kadar uğraşırım. Burası herkes için faydalı bir yer, yoksa benim aklıma takılanları sorup cevap alabileceğim onlarca üstadım var. Şu durumda sizin farklılığınız, herkes için üstad olabilmeniz.

Umarım iyi niyetimden zerre kuşku duymamanızı sağlayabilmişimdir.

Çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim. ;D

nguroy ' Alıntı:
Ben teşekkür ederim. ;D

Size rica ederim.

Ancak şu ana kadar soruma henüz doğru bir cevap gelmedi, diğer üyelerin yorumlarını da bekliyorum. Çünkü burada birden fazla olmak üzere KDV tahakkuku yapılması gerekmektedir.

İyi akşamlar.

Ancak şemsiyeler son kullanıcıya giderken taşıma esnasında B Paket Servisi A.Ş. tarafından zayi veya ziyan ediliyor.

Şemsiyelerin değeri ise KDV dahil 1.800,00 TL. olmaktadır.

Şimdi sorum şu; bahsettiğim A, B ve X firmasının mağdur oldukları ve birbirilerinin mağduriyetlerini de gidereceklerinden dolayı faturaların tekrardan kesilmesi gerekiyor. Faturalar kesilecek ama kim kime ne faturası kesecek. Kim kimin kestiği faturanın KDV'sini indirebilecek. A Lojistik Ltd.Şti. elde ettiği KDV dahil 20,00 TL'yi ne şekilde ifade edecek veya önemi var mı. Özellikle bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

İyi akşamlar.
[/quote]

Şimdi olayı tek tek inceleyelim.
Yukarda sorunuzun nakliye bedelleri ile ilgili bölümlerini sildim. Çünkü olayımız artık nakliye bedeli değil.
Bizim burdaki sorunuzmuz tazminat bedeli:

A firması ana taşımacı B firması ise taşaron taşıyıcı.

B firması şemsiyeleri taşırken kaybediyor.
Bu firmalar birbirlerine yük taşıtırlarken her halde matbu bir taşıma sözleşmesi imzalatıyorlar.

Malın sahibi X firması 18000 tl mal bedelini tazminini aralarındaki taşıma sözleşmesine istinaden taşıyıcı A firmasından isteyecek.
A firması da bu bedeli sözleşmeye dayanarak taşıma tazminatı olarak X firmasına ödeyecek. Burda faturaya bile gerek yoktur. Eğer illa kesilmek istenirse kdv siz 1800 tl lik fatura X tarafında A ya kesilir.
Bu tazminatı taşıtana ödeyen A firması da kendi sözleşmesine dayanarak B firmasına rücü edecektir
Yukardaki prosedür aynen B için de geçerlidir.

Eğer böyle yorumlarsanız siz X firmasının ticari kimliğini atlayıp, devletin KDV'sini cebinize atmış sayılmaz mısınız?

Bakın tazminat ödemeleri herhangi bir hizmet veya mal satışı değildir. Bu nedenle kdv den muaf tutulmuştur.
Şöyle düşünün. X firması bu talebini sulhen değil de yasal takip sonucu kazandı. Mahkeme ilamnıan veya icra emrine dayanarak taşıyıcı A da ödeme yaptı. Taşıma tazminatı olarak. Buna fatura kesilecekmidir?
Hayır kesilmeyecek. İşte olay bu.

merhaba öncelikle ben bu siteyi uzun süredir takip ediyorum.Moderatör nguray a teşekkür etmek istiyorum hiçbir menfaati olmadan bilgisini paylaştığı ve uslubu için.

2. Yasal Düzenleme

KDV Kanununun 30 uncu maddesinde;

"Aşağıdaki vergiler mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden indirilemez:

a) Vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilmiş bulunan malların teslimi ve hizmet ifası ile ilgili alış vesikalarında gösterilen veya bu mal ve hizmetlerin maliyetleri içinde yer alan katma değer vergisi,

b) Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi,

c) Deprem, sel felaketi ve Maliye Bakanlığının yangın sebebiyle mücbir sebep ilân ettiği yerlerdeki yangın sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait katma değer vergisi,

d) Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisi."

hükmü yer almaktadır.

burada zayi olan mallar (c) maddesine girmiyormu.bu şemşiyeler için yüklenilen kdv nin durumu ne olur.tutar çok daha yüksekte olabilirdi.benim düşüncem yüklenilen kdv nin indirim konusu yapılamayaçağı yönünde.

Tazminat, bir kişinin başka bir kişiye verdiği maddi veya manevi zararın tazmini için zarar görene verdiği para olarak tanımlanır, bu tanımdan anlaşılacağı üzerine tazminat, bir malın veya hizmetin bedeli değildir.

KDV?nin ana konusu ise, ticari, sınai, zirai ve mesleki alanda ?Mal Teslimi? ve ?Hizmet İfası? olup KDV?nin matrahı da bu teslim ve hizmetlerin bedelidir. Bu nedenle, tazminatı tahsil eden KDV mükellefi olsa ve bu tazminat, mükellefiyeti ile ilgili bir konudan kaynaklansa bile KDV hesaplanması gerekmez. Başka bir ifadeyle tazminat olarak alınan paralar (gerçek mahiyeti mal veya hizmet bedeli veya bu bedelin eklentisi olmamak kaydıyla) KDV?nin konusuna girmez. Tazminat olarak alınan paralar ve tazminata dair işlemler hakkındaki görüşleriniz, KDV boyutu itibariyle KDV Kanunu madde 30'a göre tam olarak bu şekildedir diye yorumluyorsunuz, çok doğru ancak sorumdan da anlaşılacağı üzere burada A, B ve X firmasının birbirileriyle ticareti söz konusudur. Bir de bilgi açısından GV Kanunu madde 40'a merak edenler göz atabilir. Alakasız ama neyi indiririm neyi indiremem diyenlerin işine yarar.

Ben o aradaki önemsiz 20,00 TL'den bahsederken, A firmasının tam olarak rolünü anlayabildiniz saymıştım. A firması burada 2 firmanın tek muhatabı olmakta ve aracı firma olmaktadır. Yani arada kalmaktadır. Bu durumda burada A firması aracı olduğundan ve X firması ile B firması birbirini tanımadığından DURUMU TEREDDÜTLÜ VEYA ÇELİŞKİLİ TAZMİNAT TÜRLERİ akla gelmektedir.

KDV?nin matrahı, KDV?ye tabi işlemin bedelidir. KDV mevzuatımız, ismi ne olursa olsun bedelin bir parçası veya eklentisi olan unsurların da KDV matrahına dahil edilmesini öngörmektedir.

Matraha dahil olan unsurlar KDV Kanunu?nun 24. maddesinde sayılmış olup, ismi tazminat olmakla beraber mal veya hizmet bedeline ek olarak ortaya çıkan ödemeler, bu maddedeki ?vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat hizmet ve değerler? hükmüne istinaden KDV?ye tabi bulunduğu iddiasına açıktır. Gerçek mahiyetinin tazminat mı yoksa, vade farkı, fiyat farkı gibi KDV matrahına dahil bir unsur mu olduğu konusunda tereddüt veya çelişkili bir sürü örneği de araştıranlar bulacaklardır.

Sorumdaki B firması A firmasına, A firması da X firmasına, mal taşınmadan önce; kendi kusurlarımızdan kaynaklanan kargo muhtevasına ilişkin ziyan ve hasarı tazmin etmeyi taahhüt eder ve gönderen sigorta prosedürlerinin gerektirdiği evrak ve bildirimleri ibraz etmekte yükümlü olduğunu da bildiririz demektedir.

Şimdi siz eğer A firması olarak kendinizi görürseniz; kendimi nasıl emniyete alabilirim dersiniz. Çünkü aradasınız.

Umarım sorum iyice açıklığa kavuşmuştur. Daha cevap netleştikten sonra yevmiye kayıtlarına geçeceğiz. :)

İyi günler.