Zirat Ürünleri Pazarlaması

canan

Katkı Sunan Üye
mrb; Arkadaşlar biz zirat ürünleri pazarlayan bir firma kuracaz.
Örnek ne satacaz kübre ve sulama ürünleri; Şimdi Sorum?
1-Biz gübreyi aldık bir firmadan koop.satarken fatura olayı nasıl herhalde %18 ile bize girecek bizden de aynı şekilde kop.satacaz herhalde burda yalnış bir şeyyok.
2-Sulama için biz millete proje çizeceğiz bunun karşılığında para almayacaz sadece kendi ürünlerimizi yani boru falan satacaz.Ben maliyeye kayıt yaptırırken zirat mühendisi olan arkadaşı sahış olarak kayıt yaptıracaz.işinede zirat ürünleri toptan pazarlama diye yazacam. Biz burda projede serbest meslek kazançı var gibi görünüyor ama bunu karşılığında sadece ürün satışı olduğu için serbest meslek defterine gerek yok diye düşünüyom. Sadece ben gelir vergisi mükellefi yapıp işletme defteri tutacağım.
Fikirlerim de yalnışlık varsa düzeltmenisi söylerim herkese iyi günler.

Sayın canan merhabalar;

Sorunuzda kullandığınız kelimeleri anlam yükü bakımından düzenli bir şekilde sıralarsanız sormak istediklerinizde inanın daha anlaşılır olacaktır. Bu durumda size yardımcı olmak isteyenler de olacaktır.

Saygılarımla,

slm

kısaca toparlamak gerekirse;
1- gübre satışlarında kdv oranı %18 bunda bir değişiklik yok herhalde.
2- ziraat mühendisi proje çizdiğinde buna serbets meslek kazancı olarakmı gösterecek.
3- Ziraat mühendisi proje çizdiğinde bunun karşılığındaki para almıyorsa sadece bunun karşılığındaki o projeye ait Tic.malları satıyorsa, bence serbest meslek kazanc defteri tutmaya gerek yok sizce

saygılarımla

Re: slm

1-% 18
2-Doğru serbest meslek kazancıdır.
3-Proje çizmiyor ise Mal alım satımı yapıyor ise serbest mesleğe gerek yok.

Sayın Dinçer Kum,Canan Hanım'ın sorduğu ikinci soruya cevabınız evet serbest meslek kazancıdır diyorsunuz.Üçüncü soruda da bu sefer ikinci soruda vermiş olduğunuz cevaba ters düşecek şekilde bir açıklama yaparak hayır serbest meslek defteri dutmaya gerek yok diyorsunuz.Sizce burada bir çelişki yokmu ?

Sayın Celal
Cevaplarım sorulan soruları ayrı olarak değerlendirdiğim içindir.Bundaki sebep ise soruyu soran Sn.Canan ın ayrı sorması sorusunun net olarak belirtilmemesinden kaynaklanıyor.

Soru şu şekilde olursa
s1-Ziraat mühendisi müşterim alım satım işi yapmakta ve bu işe ilave olarak Proje çizimi yapabilirmi?
c1-Alım satım yanında proje çizimi yapacak ise Serbest Meslek defteri olması gerekir.
s2-Proje çizimi yapmayacak sadece alım satım yapacak?
c2-İşletme Defteri yeterlidir.

Sayın Kum, size hak vermemek elde değil.Canan hanıma daha öncede söylemiştim ama maalesef soru halen tam olarak anlaşılır pozisyona girmiş durumda değil.Şimdi sayın Canan Hanım kuracağınız firmanın iştigal alanı tam olarak nedir.Zirai mühendis firmanıza bağlı ücretli bir personelmi yoksa kendi hesabına ve namına çalılşan serbest meslek erbabımı?Ayrıca zirai mühendis proje çizimi karşılığında bir ücret talep etmeyim buna karşılık neden ticari mal satsın.Bu durumda hem ticari mal satışından dolayı hemde proje çiziminden dolayı iki farklı hak ( mal satma ve hizmet sunma ) talep etme durumu olmuyormu?

slm

net yazmak gerekirse 3 soruyu;
Bir yerden iş aldık bunun karşılığında Ziraat mühendisine çiftçiye proje çizdirecek ve bunun karşılında bankadan kredi çekecek.
Banka proje ve alınacak malzemeye göre çiftçiye banka kredi verecek.Olay bu.

soru: Şimdi biz zirat Mühendisi olarak sattığımız malzemeye işletme defteri tutacağım bunda aynı fikirdeyiz.Ama çizdiğimiz projelerde biz para talep etmeyeceğiz için Bu nedenle bedelsiz diye serbest meslek makbuzu kesmeye gerek yok ben bunu anlatmaya çalıştım.
Ama projeler bankaya kredi verilmesi için şart mühendis onaylı olması gerekli.Yarın biz bu konuda sorun yaşarmıyız.

slm

az önceki soruya ilave edeyim kendi ziraat mühendisi. Olayı şöyle düşünün siz kendi malınızı satmak için mutfak dolapı için bir dikkana gittiniz.Size esasında bir mimar yada şimdi herkes yapıyor pc başında oturuyor kapa taslak bir mutfak dolapı çiziyor ücretsiz, ama ondan mutfak dolaplarını almazsanız projeyi elinize vermiyorlar.
Şimdi benimkide aynı ben müşteri elde etmek için kendi malımı satmak için ziraat mühendisi olarak malı benden alacaksa ben projeyi çiziyorum zaden belgemde var bu iş için onaylıyom, bankada benim bu projeme karşılık (malıda benden almak koşuluyla tabiki) kredi veriyor.
Şimdi ben burda projeden gelir elde etmiyom sadece sattığım mallara fatura kesiyorum ve onun parasını alıyom. Bu sefer inşallah konuyu anlamışsınızdır. Ben bu konuda yarın ilerde sorun yaşarmıyım? Resimi olarak bankaya proje verdiğimden.

Sayın Canan Merhabalar,

Sorunuz net olarak anlaşıldı.Şimdi siz bankadan kredi çekmek isteyen çiftçilere bu krediyi alabilmeleri için banka tarafından bir koşul olarak öne sürülen zirai projeyi çiziyorsunuz.Çizmiş olduğunuz bu projeyi sahip olduğunuz yetki çerçevesinde onaylayarak ilgili bankaya çiftçiler vasıtasıyla gönderiyorsunuz.Ancak siz yapmış olduğunuz bu hizmeti yani zirai proje çizimine ilişkin hizmeti fatura etmeyip,proje kapsamındaki zirai ürün yada malzemeyi satmış olmaktan ötürü fatura kesiyorsunuz.Bu nedenlede acaba ben zirai proje çizip onaylayarak resmi kurum ve kuruluşlara göndermekten dolayı bu hizmete ilişkin bir kazanç elde etmemiş olmama rağmen serbest meslek erbabı sayılırmıyım sayılmazmıyım,eğer sayılırsam serbest meslek kazanç defteri tutmak durumunda kalırmıyım? sorusunun cevabını istiyorsunuz.

Sayın Canan, öncelikle yapmış olduğunuz iş arızi nitelikte ise serbest meslek defter tutmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir,sadece arızi kazanç olarak vergilendirilir.Ancak arızi olma vasfını yitirmiş ve sürekli bir iş yada hizmet vasfını kazanmış ise yapmış olduğunuz işi serbest meslek faaliyeti olarak değerlendirmek gerekir.Ayrıca çizmiş olduğunuz zirai projeleri onayladığınızı ifade etmişsiniz.Zirai projeleri onaylıyorsanız bu durumda mesleki faaliyette bulunmak üzere ilgili kuruluşlara kayıtlı durumdasınız. Nitekim serbest meslek erbabında işe başlamanın belirtileri konusunu düzenleyen VUK.Madde 155'in birinci fıkrasının 4.bendi "Mesleki faaliyette bulunmak üzere ilgili kuruluşlara kayıt olunması" ibaresi onay vermiş olmanızdan ötürü fiilen bu iş yada işlemlerle uğraştığınızı gösterir.Bu durumda her ne kadar çizmiş olduğunuz proje için bir kazanç elde etmemiş olsanızda sonuçta yapmış olduğunuz işler arasında bir illiyet bağının olduğu ortadadır.Yani illiyet bağı, zirai mal yada ürün satmak için proje hizmetinin bedelsiz olarak sunulması şeklinde cereyan ediyor.

Kısacası yapmış olduğunuz iş arızi nitelikte olmadığı için ve sahip olduğunuz zirai proje onayını kullanmış olmanızdan ötürü karşılığında bir bedel tahsil elde etmemiş olsanız dahi bu durum serbest meslek faaliyeti niteliğindedir.Benim görüşüm yapmış olduğunuz bu iş yada işlemi serbest meslek faaliyeti olarak nitelendirmeniz ve buna mukabil yasal olarak yapmanız gereken şeyleri yapmanızdır.

Yinede yapmış olduğunuz bu uygulama hakkında ilgili yerlerden gerekli bilgileri almanızı öneririm.

Saygılarımla,