ACCA Hakkında Bilgilerimizi Paylaşalım..

Ynt: ACCA Hakkında Bilgilerimizi Paylaşalım..

cpa belgenizi aldığınızda ingiltere'de ofis açabiliyormusunuz?ankara anlaşması uyarınca yatırımcı vizesi alınabilir mi?diyelim ki aldık cpa belgesi ve izinleri ve sonrasında da londra'da ofis açsak müşteri bulabilme durumu nasıl?

bu arada türmob smmm üretimini hızlandırdı sm'den smmm'ye geçiş ile belki yakın dönem ihtiyacı olan ülkelerle anlaşmalar yapıp smmm ihracatına da başlar ;D ;D ;D

evvelki sene avustralya'da muhasebeci açığı var diye duymuştum ::)

TMS sonrası yurt dışından SMMM ithali olmasın da. Nasıl olsa, özelleştirme hızlandı, yabancı sermayeye teşviklerde var, sermayedarlar derse ben kendi muhasebecimle çalışmak isterim, nasıl olsa muhasebe standartları evrensel. Vergi de baştan yazılacak o veya bu şekilde.

Dil için ingiltereye gitmeyi düşünüyorum,umarım giderim ve oraya gidince accayı araştırmayı düşünyordum.Sormak istediğim bu sınavlar için hangi kaynaklardan çalıyorsun.dersler için bire bir kaynak var mı yoksa SMMM mesleki yeterlilik sınavındaki gibi belirli bir kaynak yokmu.Şİmdilik öğrenmek istediğim en önemli konu bu.

hilalp ' Alıntı:
merhaba arkadaslar. ben ACCA finalist im, son 3 sinavim kaldi girmem gereken ve 2 sine bir kac hafta icinde giriyor olacagim.

ACCA ingilterede bir doktor ya da yeminli avukat ile ayni degerde sayginlik olarak. bilirkisi rapolarinda aranan, imzasi noter tasdigi niteliginde bir diploma. Uluslararasi firmalar IFRS ( UFRS ) standardinda raporlama yapmak durumunda kaliyorlar ki ancak bu sekilde uluslararasi borsa da islem kazanabiliyorlar. bu rapolarin, bilancolarin denetimini ve hazirlamasini da ACCA mezunlari yapabiliyor.

Globallesen ekonomi bereberinde Turkiye de ACCA ragbeti olusturacaktir zaman icerisinde. butun bunlar olurken bir cok yabanci ortaliklarda oldugu gibi yabanci profesyoneller (muhendisler, mimarlar) para kazanirken bizim musavirlerimizin geride kalmasi hic hos olmayacaktir. TURMOB un girisimini bu anlamda takdir ediyorum. Bu girisim size ileride olusabilecek buyuk bilgi boslugunu , ve uluslararasi musavirlerle aranizda olusabilecek kazanc farklarini korumaya yoneliktir bence.

52 ulke su ACCA i tanimakta ve Amerika dahil bircok ulke IFRS (UFRS) standartlarinda raporlama yapmaya gecis surecinde su an. su durumda Turkiyenin de ayni asamaya gelmesi kisa bir surec meselesi.

Beni tek dusunduren konu, dil konusu. gercekten iyi ingilizce gerektiren sianvlardan bahsediyoruz burada. koca bir Turmob ordusunun ACCA den once dil sorunu cikiyor simdi, iste malesef bu da Turkiyenin globallesmenin gerisinde kalmasi, yetersiz politik ongoruler neticesinde yetersiz dil egitimi ve bunun bedelini odeyecek bir suru profesyonel insan. ne Turmob ne baskasi suclu burada. tek suclu egitim bakanligi, hukumet ve yillarca bos gecen ingilizce derslerimizdir.

dil sorunu asildiktan sonra da sinavlar inanin agir. ciddi azimle calisma gerektiriyor. benim dil sorunum olmadigi halde ben ciddi sekilde ders calismaktayim. dun gece 3 te yatip bugun ise geldim mesela!

tavsiyem, eger ongoruleriniz benimle ayni yonde ise, ki Turmob da oyle ongormus olmali ve Turmob a guveniyorsaniz, bir adim geride kalmamak icin simdiden birseyler yapmaya baslayin. inanin zamana ihtiyaciniz olacak bu sinavlari gecmek icin. ( benim copsuz uzum hayatimda baska bir onceligim yokken dahi 4 yil bitti ve 1 yil daha var bitirmem icin). ve ben bunu Turkiyede saygin bir universitede aldigim muhendislik diplomasiyla karsilartirdigimda inanin, muhendislik egitimim devede kulak kaliyor.

korkunun ecele faydasi yok. ve azimle basarilamayacak is de yok arkadaslar. herkese basarilar.

Merhabalar

sinavlara calismak icin cok iyi 2 yayimci var , secim yapabilirsiniz . BPP ve Kaplan. Ben bugune kadar 12 sinava BPP kaynaklarindan calistim ve memnun kaldim. Bazi arkadaslarim Kaplan in kitaplarini tercih ettiklerini soyluyorlar.

almaniz gereken kitaplar oncelik sirasina gore soyle

Practice and revision kit ( fiyat 20 pound, sadece soru ve cevaplar var, ben yogunlukla bunu kullaniyorum)
study text ( fiyat 30 sterlin, konu anlatimi ve kisa ornekler oluyor )
pass card (fiyat 10 sterlin kucuk bir kitapcik, trende, otobuste filan notlari okumak icin)

10 gun sonra sinavim var yine, dualarinizi eksik etmeyin.

herkese basarilar

akara ' Alıntı:
paylaşımınız için çok teşekkürler sorulara ulaşmak hakikaten zor rica etsem en basit başlangıç için önerebileceğin kaynakları yazabilir misiniz..ayrıca zorundan bir soru demişsiniz bir kaç adet te kolayından örnek verebilirseniz arkadaşların da belki biraz daha aklına yatar..

merhaba

daha kisa bir soru buldum, F5 Audit sinavinda cikmis, hem kisa , hem hesaplamasiz oldugundn bir onceki soruya gore degisik oldugunu ve faydali olabilecegini dusundum.

ayrica asagidaki linkte eski sinavlarda cikmis soru ve cevaplar var butun dersler icin. yalnizca cevaplar #guidance only# aklinizda bulunsun ve caydirici olmasin. cunku bu kadar duzgun bir sekilde cevaplar yazmak pek mumkun olmuyor sinav sartlarinda.

http://www.accaglobal.com/students/acca/exams/f5/past_papers

akara ' Alıntı:
paylaşımınız için çok teşekkürler sorulara ulaşmak hakikaten zor rica etsem en basit başlangıç için önerebileceğin kaynakları yazabilir misiniz..ayrıca zorundan bir soru demişsiniz bir kaç adet te kolayından örnek verebilirseniz arkadaşların da belki biraz daha aklına yatar..

2009 Haziran F8 Audit sinavinin 3 uncu sorusu

3 ) Following a competitive tender, your audit firm Cal & Co has just gained a new audit client Tirrol Co. You are the
manager in charge of planning the audit work. Tirrol Co?s year end is 30 June 2009 with a scheduled date to complete the audit of 15 August 2009. The date now is 3 June 2009.

Tirrol Co provides repair services to motor vehicles from 25 different locations. All inventory, sales and purchasing
systems are computerised, with each location maintaining its own computer system. The software in each location is
the same because the programs were written specifically for Tirrol Co by a reputable software house. Data from each location is amalgamated on a monthly basis at Tirrol Co?s head office to produce management and financial accounts.

You are currently planning your audit approach for Tirrol Co. One option being considered is to re-write Cal & Co?s
audit software to interrogate the computerised inventory systems in each location of Tirrol Co (except for head office) as part of inventory valuation testing. However, you have also been informed that any computer testing will have to be on a live basis and you are aware that July is a major holiday period for your audit firm.

Required:

(a) (i) Explain the benefits of using audit software in the audit of Tirrol Co; (4 marks)

(ii) Explain the problems that may be encountered in the audit of Tirrol Co and for each problem, explain
how that problem could be overcome. (10 marks)

(b) Following a discussion with the management at Tirrol Co you now understand that the internal audit department
are prepared to assist with the statutory audit. Specifically, the chief internal auditor is prepared to provide you
with documentation on the computerised inventory systems at Tirrol Co. The documentation provides details of
the software and shows diagrammatically how transactions are processed through the inventory system. This
documentation can be used to significantly decrease the time needed to understand the computer systems and
enable audit software to be written for this year?s audit.

Required:
Explain how you will evaluate the computer systems documentation produced by the internal audit
department in order to place reliance on it during your audit. (6 marks)
total (20 marks)

hilalp süpersin, çok teşekkürler paylaşımın için. Ben de ACCA sınavlarını hazırlanmaya başladım. Gerçi aralık sınavlarını kaçırdım, yazın F5 ve F6 sınavlarına katılacağım. Sana sınavlarında başarılar ve iyi şanslar. Bilgilerini bizimle paylaşmaya devam edersen sevinirim.

Bir de genelde ACCA'yı Pakistanlılar tercih ediyor diye duydum ben, doğru mu??

sayın hilalp ,
verdiğiniz bilgiler gercekten cok değerli öncelikle tesekkur etmek isterim.
ben ACCA ile alakallı bilgi arastırması yaparken forumda yazdıklarınıza ulastım ve foruma üye oldum.Sertifikanın meslek mensuplarının uluslararası anlamda yeterliliini belgelediği asikar.ancak belge sahibi meslek mensuplarının kazancları ile alakalı ne gibi bir farklılıktan bahsedebiliriz bu konuda yorumunuz nedir ?
tesekkurler

Arkadaşlar haziranda ACCA sınavlarına giriyorum. Aranızda bu dönem sınava girecek olan var mı?

Sayın akronium,
Gerçi siz sorunuzu sayın hilap'e yönelmişsiniz ama ben yine de naçizane görüşümü paylaşmak istiyorum. ACCA gerçekten profesyonel bir kuruluş ve yeterlilik sınavları da Türkiye'de ki kadar kolay değil. Bunun ücretlere yansıması da tabii ki olumlu olacaktır. Ancak ACCA sertifası sırf ücret artışı için alınabilecek bir belge değil. Oldukça zor bir süreç var önümüzde. Mesela benim ACCA belgesi istemekte ki amacım, uluslararası arenada biz Türk vatandaşlarının da yetkin olduklarını kabul ettirebilmek.

Dün forumda bu paylaşımı görünce biraz araştırma yaptım şöyle bir fikir oluştu bende. Acca belgesini almak zorlu bir süreç evet ama bunun karşılığı ülkemizde ne kadar anlaşılacak ? İşverenlerin mesleğimize bakış açıları malum. Onlara Acca belgesini anlatamayız bile. Belki çok sığ bir düşünce içerisindeyim ama fayda maliyet açısından hayata bakmaya başladım artık. Sizler neler düşünüyorsunuz arkadaşlar, yanılıyormuyum aceba ?

DEĞERL? MESLEK MENSUPLARIMIZ,
9-10 Ekim 2004 tarihinde gerçeklestirilen TÜRMOB Genel Kurulunda, meslek
mensuplarımızın, ?ngiltere?de bulunan ACCA (Tescilli Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği)
sınavlarına, belirli derslerden muaf olarak, katılmalarına imkan veren bir sözlesme
imzalanmıstır. ?ki kurulus arasında varılan anlasma neticesinde, SMMM üyelerimiz dört
dersten, YMM üyelerimiz ise bes dersten muaf olmaları sağlanmıstır.

SMMM?lerin Muaf Oldukları Dersler
F1 - Accounting in Business
F2 - Management Accounting
F3 - Financial Accounting
F4 - Corporate and Business Law

YMM?lerin Muaf Oldukları Dersler
F1 - Accounting in Business
F2 - Management Accounting
F3 - Financial Accounting
F4 - Corporate and Business Law
F6 - Taxation

ACCA Müfredatı
KNOWLEDGE
F1 - Accounting in Business (AB)
F2 - Management Accounting (MA)
F3 - Financial Accounting (FA)

ESSENTIAL
P1 ? Professional Accountant (PA)
P2 ? Corporate Reporting (CR)
P3 ? Bussiness Analysis (BA)

SKILL
F4 - Corporate and Business Law (CL)
F5 ? Performance Management (PM)
F6 ? Taxation
F7 ? Financial Reporting (FR)
F8 ? Audit and Assurance (AA)
F9 ? Financial Management (FM)

OPTIONS (any 2)
P4 ? Andvanced Financial Management (AFM)
P5 ? Advanced Performance Management (APM)
P6 ? Advanced Taxation (ATX)
P7 ? Advanced Audit and Assurance (AAA)

Haziran ve Aralık aylarında yılda iki kere İngilizce olarak düzenlenen ACCA sınavlarının;
Haziran dönemi basvuruları bir önceki yılın 15 Aralık tarihinde, Aralık dönemi basvuruları ise
aynı yılın 31 Temmuz tarihinde son bulacaktır.
Kesin kayıt islemlerine baslamak üzere, sınavlara katılmak için taraflarına basvuru formu
gönderilmesini isteyen meslek mensuplarının (son basvuru tarihinden en az 1 ay önce); adsoyad,
ruhsat numarası ve iletisim bilgilerinin bulunduğu dilekçelerini, konu kısmına ?ACCA
Sınavı? yazarak [email protected] adresine göndermeleri gerekmektedir.

İlgili arkadaşlar bu belgeyi almaya hak kazanmak için SMMM olarak 4 dersten muafız.Bunların haricinde
F5,F6, F7, F8 ,F9 P1,P2,P3,P4,P5,P6,P7 kodlu tüm derslere girip başarılı olmak mı gerekiyor.

4 dersten muaf olduğumuza göre geriye 12 ders kalıyor.Bununda 2 si seçmeli oldğuna göre 10 dersten sınava girilmesi gerekiyor.1 Günde anladğım kadarıyla iki sınav yapılıyor.

Sayın Hilalp veya bilgili arkadaş hangi derslere gireceğiz izlediğiniz yol ne oldu bilgilendiebilirmisiniz?

Merhaba arkadaslar, yogunluktan oturu yazamadim uzun zamandir.

aokten ' Alıntı:
Sayın Hilalp veya bilgili arkadaş hangi derslere gireceğiz izlediğiniz yol ne oldu bilgilendiebilirmisiniz?

Hazirandan P5 sinavina giriyorum. ( Advance Performance Management). izledigim yol soyle :

1. Eski sinav sorularini ve cevaplarini okuyorum ( pek birsey anlamiyor olsam bile ve elektrik soku yemis etkisi yaratiyor)

2. Practice and Revision kitabindan Section B ( yani kisa ) sorular ile calismaya basliyorum. soru - cevap okuyorum. o arada El yazisi ile not cikariyorum. notlari alirken Konuyu genisletmek icin Study Text ten gerekli bolumu bulup notlari genisletiyorum.

3. sinavdan 2 hafta once sinav kosullarinda (yani 3 saat tutarak) ,3 ya da 4 Mock Exam yapiyorum. Mock examlar Practice and Revision kitabinda bulunuyor. sonrasinda kendime not veriyorum. Genelde ilk mock exam im 20- 30 puan arasi birsey oluyor. :eek: sonra panik halinde calismaya devam ediyorum.

4. Opentuition.com/acca websitesinden var ise anlamadigim konularin videolarini izliyorum. Paha bicilemez bir kaynak o Videolar . Yalniz henuz yeni yeni olustugundan her sinavin ya da her konunun videosu bulunamayabiliyor.

5. eger sozel agirlikli sinava giriyorsam, yine ayni siteden Audio Lecture lari, cep telefonuma yukleyip, trende vs dinliyorum. parka gidip yuruyus yaparak, kulakliktan duydukarimi sesli tekrarla ezberliyorum. kafa gitmis sanip hafiften yan gozle bakanlar oluyor gerci ama kimin umurunda :D

iremsezin ' Alıntı:
Arkadaşlar haziranda ACCA sınavlarına giriyorum. Aranızda bu dönem sınava girecek olan var mı?

basarilar irem. hangi sinava giriyorsun? ben de ayni haftalarda ter dokuyor olacagim. 11 haziran buyuk gun :-\
akronium ' Alıntı:
sayın hilalp ,
verdiğiniz bilgiler gercekten cok değerli öncelikle tesekkur etmek isterim.
ben ACCA ile alakallı bilgi arastırması yaparken forumda yazdıklarınıza ulastım ve foruma üye oldum.Sertifikanın meslek mensuplarının uluslararası anlamda yeterliliini belgelediği asikar.ancak belge sahibi meslek mensuplarının kazancları ile alakalı ne gibi bir farklılıktan bahsedebiliriz bu konuda yorumunuz nedir ?
tesekkurler

akronium; Sahsen ben Londra da kendime issiz kalmamayi garantilemis durumdayim. En azindan part-qualified accountant isteyen her isi alabiliyorum. Burdaki kazanc icin, iki aralik var, part-qualified ve qualified. Yani belgeyi alana kadar kazanc pek degismiyor. 5 ya da 13 sinav gecmis olmaniz pek birsey degistirmiyor . Ancak belgeyi aldiktan sonra bir cok kapi aciliyor. Su anda kazancim orta uzeri. Ama sinavlarin en iyi yani, nereye gidersem gideyim, en az bu maasi alirim. yani isyeriyle sabit degil. Piyasa degeri var ACCA in.

Turkiyeye gelince, ben Tr de endustri muhendisligi mezunuyum. Muhasebe / musavir kazanclarini ve piyasasini , ben de Turkiyeye donunce ogrenecegim. Yalniz Turkiye gelismekte olan bir ulke olarak, ozellikle de egitim konusunda Avrupayi takip etmekte. Hemen yakin gelecekte olmasa bile , onumuzdeki yillarda ACCA piyasasi Turkiyede de olusacaktir.

kacirdigim sorular varsa lutfen bana hatirlatin, elimden geldigince bildiklerimi paylasmaya , yardimci olmaya hazirim.

herkese basarilar

yüksek lisans yaptınız mı?özellikle cpa programlarını içeren?sınava hazırlığınız kurs veyahut çalışma ortamındaki arkadaşlar yönlendirmesi ile mi oldu?anladığım kadarı ile şu anda bir firmada çalışıyorsunuz belgeyi aldıktan sonra ofis açmayı veyahut herhangi bir denetim firmasında ortak veya çalışan olmayı düşünüyormusunuz?bir de belgeyi aldığınızda ingiltere ile yapılan ankara anlaşması uyarınca işyeri açabiliyorsunuz ama tabi bu meslek için de geçerli mi?

bir de yakın zamanda avustralya'da muhasebeci açığı olduğunu duymuştum aldığınız bu belge ile avustralya'da veya amerika,kanada yeni zelanda vb.ülkelerde çalışabiliyorsunuz zannedersem konu hakkında fikriniz nedir?

Paylaşım için teşekkürler .
4 dersten muaf olduğumuza göre geriye 12 ders kalıyor.F5,F6, F7, F8 ,F9 P1,P2,P3,P4,P5,P6,P7 . Bununda 2 si seçmeli oldğuna göre 10 dersten mi sınava girilmesi gerekiyor.

Bu bilgiler doğrumudur?

hamdilevent ' Alıntı:
yüksek lisans yaptınız mı?özellikle cpa programlarını içeren?sınava hazırlığınız kurs veyahut çalışma ortamındaki arkadaşlar yönlendirmesi ile mi oldu?anladığım kadarı ile şu anda bir firmada çalışıyorsunuz belgeyi aldıktan sonra ofis açmayı veyahut herhangi bir denetim firmasında ortak veya çalışan olmayı düşünüyormusunuz?bir de belgeyi aldığınızda ingiltere ile yapılan ankara anlaşması uyarınca işyeri açabiliyorsunuz ama tabi bu meslek için de geçerli mi?

yuksek lisans yapmadim. endustri muhendisliginden mezunum. Forum sayfalarindan tanisdtigim bir kac arkadas oldu, study-buddy olup birlikte ders calistik. fakat hepimiz full-time calistigimizdan bir araya gelmek zor oluyor. genelde yalniz calisiyorum.

ingilterede kalirsam eger, denetim firmasinda calismak ve ilerleyen yillarda calistigim firmaya partner olarak katilmak istiyorum. Turkiye ye donersem de niyetim ayni yalniz baska firsatlari da degerlendirecegim.

ankara anlasmasina gore isyeri acabilirsiniz. bu muhasebe burosu ya da baska bir isyeri olabilir.