fonradar

ACCA Hakkında Bilgilerimizi Paylaşalım..

Ynt: ACCA Hakkında Bilgilerimizi Paylaşalım..

iremsezin ' Alıntı:
hilalp süpersin, çok teşekkürler paylaşımın için. Ben de ACCA sınavlarını hazırlanmaya başladım. Gerçi aralık sınavlarını kaçırdım, yazın F5 ve F6 sınavlarına katılacağım. Sana sınavlarında başarılar ve iyi şanslar. Bilgilerini bizimle paylaşmaya devam edersen sevinirim.

Bir de genelde ACCA'yı Pakistanlılar tercih ediyor diye duydum ben, doğru mu??

basarilar iremsezin. nasil gidiyor calsmalar?

Evet pakistanli ve hindistanli cok insan yapiyor ACCA. bir de bu irklarin matematiksel ve mantiksal zekalari kuvvetli diye okumustum. tanidigim insanlara bakinca da bunun hakikaten dogru oldugunu dusunuyorum.

aokten ' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler .
4 dersten muaf olduğumuza göre geriye 12 ders kalıyor.F5,F6, F7, F8 ,F9 P1,P2,P3,P4,P5,P6,P7 . Bununda 2 si seçmeli oldğuna göre 10 dersten mi sınava girilmesi gerekiyor.

Bu bilgiler doğrumudur?

merhaba aokten ;

evet toplamda 10 adet sinav kaliyor yapilmasi gereken. ( SMMM ler icin 10, YMM ler icin 9 )

yapilmasi zorunlu sinavlar

F5,F6, F7, F8 ,F9 P1,P2,P3

Asagidakiler secmeli olanlar. bunlardan iki tanesi seciliyor.

P4,P5,P6,P7

Merhaba HilalP verdigin bilgiler ve tecrubelerini bizlerle paylastigin icin cok tesekkurler,merak ettigim sorularin bir cogunun cevabini buldum senin yazdiklarinda.Ben birazcik senin tecrubelerine dayanarak kendi durumum konusunda ve ne yapmam gerektigi konusunda yol gostermeni isteyecegim.

Ben Turkiyede Smmm ruhsatina sahibim ve yaklasik 9 aydir Londrada yasiyorum. Ingilizcem Upper intermediete seviyesinde okula birkac ay gittim ekim ayinda tekrar baslamayi dusunuyorum ayni zamanda Londrada Irakli bir Mali musavirin(Chartered certified account) yaninda part timeve voluntery:( olarak calisiyorum.Calistigim mali musavir 35 yili askin tecrubesi var ve yabanci olmasi benim lehime ama buroda butun gun fatura ve banka ekstresi isliyorum sence bu ne kadar benim lehime 1 ay oldu baslayali burda baslarken amacim en azindan finansal ve muhasebe terimlerini ogrenirim bide muhasebe sistemi nasil isliyo vergi dairesi fln diye dusunmustum,sence calismayami egitimemi agirlik vermelyim,yazdiklarindan ingilizcemi cok cok daha iyi bir seviyeye getrmem gerektigini anliyorum,bunun ardindan is ingilizcesi yada finansal terimler yada muhasebe terimlerini sen nasil ogrendin bununla ilgili tavsiyen nedir.Acca sinav sorularini gorunce ingilizcemin cok yetersiz oldugunu anladim bu sinavlar icin onerebilecegin herhangi bir kurs varmi yazdigin kaynaklar disinda kurs yada herhangi bir yerden destek aldinmi .Ben Acca global stesinde ICFE (International Certificate in Financial English)
kurslarini gordum bunun hakkinda herhangi bir bilgin varmi?
paylasimlarin icin simdiden tesekkurler ve basarilarinin devamini diliyorum,

Hilalp sormayi unuttum ayrica SMMM olan birisinin CAT yada AAT gibi sinavlari vermesi gerekiyormu yoksa sadece ben ACCA sinavlarini vermem yeterlimidir
tesekkurler

arkadaslar biraz once tesadufen bu siteyi buldum..dun tr den geri geldimde moralim bozuldu..kesin donus yapmak istemem beni bu siteye yonlendirdi.neyse burasi isin hikayesi..

8 yildir londra da yasiyorum ve gecen sene ACCA e basladim..turkiye de isletme bitirdim..3 yildirda bir mali musavir ile calisiyorum burda...turkiyede muhasebe uzerine tecrubem hic yok..bir kac kisi ile telde gorustum turkiye de iken ama cok detayli degil..bir mali musavir tanidigim ACCA i bitir turkiyeye gel hemen ortak olalim dedi...bir digeri ACCA i bitirirsen turkiyede imkanlar cok iyi hatta turkiyedeki mali musavirlerden daha oncelikli olursun dedi..gercekci gelmedi gerci...ilk once ACCA nin turkiye deki bana getirecegi avantajlari ogrenmek istiyorum...daha sonra sizlerede yardimci olmaya calisirim eger sorulariniz olursa...

tesekkurler..

minoko ' Alıntı:
Merhaba HilalP verdigin bilgiler ve tecrubelerini bizlerle paylastigin icin cok tesekkurler,merak ettigim sorularin bir cogunun cevabini buldum senin yazdiklarinda.Ben birazcik senin tecrubelerine dayanarak kendi durumum konusunda ve ne yapmam gerektigi konusunda yol gostermeni isteyecegim.

Ben Turkiyede Smmm ruhsatina sahibim ve yaklasik 9 aydir Londrada yasiyorum. Ingilizcem Upper intermediete seviyesinde okula birkac ay gittim ekim ayinda tekrar baslamayi dusunuyorum ayni zamanda Londrada Irakli bir Mali musavirin(Chartered certified account) yaninda part timeve voluntery:( olarak calisiyorum.Calistigim mali musavir 35 yili askin tecrubesi var ve yabanci olmasi benim lehime ama buroda butun gun fatura ve banka ekstresi isliyorum sence bu ne kadar benim lehime 1 ay oldu baslayali burda baslarken amacim en azindan finansal ve muhasebe terimlerini ogrenirim bide muhasebe sistemi nasil isliyo vergi dairesi fln diye dusunmustum,sence calismayami egitimemi agirlik vermelyim,yazdiklarindan ingilizcemi cok cok daha iyi bir seviyeye getrmem gerektigini anliyorum,bunun ardindan is ingilizcesi yada finansal terimler yada muhasebe terimlerini sen nasil ogrendin bununla ilgili tavsiyen nedir.Acca sinav sorularini gorunce ingilizcemin cok yetersiz oldugunu anladim bu sinavlar icin onerebilecegin herhangi bir kurs varmi yazdigin kaynaklar disinda kurs yada herhangi bir yerden destek aldinmi .Ben Acca global stesinde ICFE (International Certificate in Financial English)

merhaba,
imkanın var mı bilmiyorum. ingiltere de üniversitelerin kolejlerinin çoğu muhasebe alanın da yüksek lisans yapmak isteyenlere alternatif paketler sunuyor yüksek lisans yaparken acca sınavına girmek isteyenlere sınava yönelik kurslar düzenliyorlar.. Fiyatlar kolejlerin kalitesine göre değişiyor..londra da meslek odasının düzenlediği seminerlerden herhangi birine katıldın mı? ücretli olmayanlara katılmanı tavsiye edebilirim.
finans ve muhasebe terimlerini açıklamalı anlatan sözlüklerden edinebilirsin.finans dergilerine abone olarak kelime bilgini artırabilirsin bunlara benzer birçok alternatif olabilir..
başarılar..

merhaba hanmiroglu,
ilginize tesekkurler daha onceki msjmdada belirtmis oldugum gibi henuz 9 aydir londrada yasiyorum ve gercekten yazdiklarim disinda ingilteredeki muhasebe sistemi hakkinda birsey bilmiyorum( birde sistemin basit oldugunu turkiyedeki gibi komplike olmadigini bununda vergi ve muhasebe ile ilgili cok fazla kanun olmamasina bagliyorum tr nin aksine)
meslek odalarinin seminer ve kurslari hakkinda biraz bilgi verirseniz sevinirim meslek odasi dediginiz kurumun adi nedir ornegin? yada Kaplan disinda iyi acca kursu varmidir fiyati daha uygun olan?Hangi finans yada muhasebe dergisini yada sozlugu tavsiye edersiniz ben turkce ingilizce olanini bulamadim yoksa ingilizce ingilizce olaninami calismaliyim?Tesekkurler

mrb minoko..meslek odalarinin seminer ve egitim toplantilari genelde ACCA veya ACA yi tamamlamis ve belirli bir sure is tecrubesi olanlar icin yapiliyor..ama daha detayli bilgiyi beraber calistigim arkadaslarimdan alabilirim..kaplan disinda ki diger en iyi kaliteli egitim veren kurs BPP ama ingiltere genelinde kaplan bu konuda en iyisi..irili ufakli ACCA egitimi veren degisik kurslar var..ozellikle londrada...fiyatlari biraz daha uygun ama hem kitaplari hemde egitmenlerini kimse tavsiye etmiyor..turkce ingilizce bir sozlugum var ve asiri derecede cok memnunum...siddetle tavsiye ediyorum...(ingilizce-turkce......iktisadi,ticari,hukiki terimler sozlugu..........prof dr pars tuglaci)...

mkurt

eklemek istedigim diger bir konu..kaplan in ogretmenleri ACCA konusunda ulkedeki en iyileri diyebilirim...ayrica bir konu icin degisik zamanlarda degisik siniflara katilma sansiniz oluyor..ayni dersi hafta ici aksamlari veya hafta sonu tum gun veya hafta ici gunduzleri alabilirisiniz..ve hepsi degisik zamanlarda basliyor...

konu biraz hortlamış olacak ama benim bir sorum var. Accanın sitesini incelediğimde smmm ruhsatına sahip kişilerin acca belgesi için bazı konulardan muaf tutulduğunu okumuştum. Benim sorun acca dan çok başlangıç düzeyi olan CAT belgesi için. Smmm ruhsatı olanlara Cat belgesi alırken sağlanan bir kolaylık var mı?

merhaba minoko

mesajina daha erken cevap veremedigim icin ozur dilerim.

gonullu olarak muhasebede calisman cok iyi. bence patronundan sana odeme yapmasini talep et ve acca e baslayacagini, onlara da daha faydali olabilecegini bildir.

malesef fatura, extre, data entry hepimizin gectigi yollar. bunu dusunme. onemli olan CV n de ki tecrube suresinin zamanla buyuyor olmasi. yine patronundan sana daha farkli sorumluluklar vermesini iste bence.

isteklerin kabul gormezse, uzulme, tepki verme, isine devam et. bir yandan da baska burolara CV ni gonder, eleman aramasalar bile. bana da gonder istersen, londrada olduguna gore , bir kac yere iletirim CV ni.

ingilizceye gelince, lisan kursuna gitmene gerek yok, upper intermediate, acca e baslamak icin kafi. tabi ki ilk baslarda bir gerilme olucak ingilizcenin agir gelmesine bagli olarak, ama sen dersi anlamaya calisirken, otomatik olarak ingilizcen de gelisecektir.

sozluk olarak, ben kendime bir turkce-ingilizce muhasebe sozlugu almistirm, istanbulda, hic bir isime yaramadi. piril piril duruyor bir cekmecede. onun yerine www..............net kullanabilirsin. ya da baska bir ingilizce-ingilizce kaynak.

ekran ziplamaya basaldigindan mesaji burada kesip oteki mesajda devam edecegim

minoko ' Alıntı:

haklisin mkurt

Kaplan egitimi gayet basarili, BPP de ayni olcude iyi. kafa kafaya bir rekabet icindeler zaten, hem kalite, hem fiyat (!) acisindan.

minoko'ya : malesef bu kurslar pahali, bu sene bir sinav icin taught course + revision course satin aldiginizda ortalama £1000 odemek gerekiyor.

bunlarin disinda turlu turlu kurslar var ama hem paraniz en onemlisi vaktinizi ve moralinizi harcama riski tasiyorlar.

tavsiye edebilcegim bir kac baska secenek soyle, London South Bank University ya da Metropolitan University , ACCA 9 uncu derse kadar okutuyor. toplam 9 sinav, 2 yilda tamamlaniyor. fiyat nispeten daha uygun, daha fazla saat ders verildiginden konular daha iyi anlasiliyor, ve sinavlar universite hocalari tarafindan yapiliyor. Kaplan ve BPP den farkli olarak, derli toplu bir sekilde 9 uncu sinav tamamlanana kadar hizadan cikmiyorsunuz, timetable i , disiplini kendiniz saglamak durumunda kalmiyorsunuz

ayrica, BPP nin bazi hocalari ayrilip, kendilerine First Instution isimli bir dersane acmislar, fiyatlari daha uygun diye duydum ama acikcasi incelemedim.

mkurt ' Alıntı:
eklemek istedigim diger bir konu..kaplan in ogretmenleri ACCA konusunda ulkedeki en iyileri diyebilirim...ayrica bir konu icin degisik zamanlarda degisik siniflara katilma sansiniz oluyor..ayni dersi hafta ici aksamlari veya hafta sonu tum gun veya hafta ici gunduzleri alabilirisiniz..ve hepsi degisik zamanlarda basliyor...

CAT ve AAT seviyece daha dusuk programlar, mesela AAT turkcesi on muhasebeye denktir.

SMMM olarak, ilke 4 sinavdan muhafiyet alip, ACCA e baslaman en uygunu senin icin.

Bu arada ingilizce konusunda, 5 yil once ben de ACCA e basladigimda ingilizcem harika degildi, simdi bir profesyonel gibi yazabiliyorum sinavlarda. bu ACCA sinavlarina calisirken zamanla kendiliginden gelisiyor. Not duseyim korkmayin :) benim ACCA in 5 yil surmesi, full-time calisip, part-time okumamdan kaynaklandi. her 6 ayda bir 1-2 sinava girdigimden.

minoko ' Alıntı:
Hilalp sormayi unuttum ayrica SMMM olan birisinin CAT yada AAT gibi sinavlari vermesi gerekiyormu yoksa sadece ben ACCA sinavlarini vermem yeterlimidir
tesekkurler

mrb Hilalp,
uzun zamandir bakma firsatim olmadi bu siteye,tesekkur ederim verdigin bilgiler icin bu arada benim dil okulum hazirana bitiyor bu sebeple Acca e yogunlasmaya karar vedim bu hafta bir arkadasimin tavsiyesi uzerine lsbf in holborndaki subesine gittim,biliyosun tr de malimusavir olan birisi 10 ders vermesi gerekiyo acca da lsbf kaplan ve bpp e gore cok ucuz 10 ders+mba £5270 ama okulun kalitesi hakkinda fikrim yok siniflar cok kalabalik ve cok fazla ragbet var bu okula.Sana aslinda staj konusunu sormak istiyorum ben stajimi trde yaptim tekrar yapmama gerek yok sanirim sen acca le nasil iletisime geciyosun soracaklarini glasgow officeini arayarakmi ogreniyosun.Bu arada ayni buroda halen devam ediyorum.Kursa baslamadan once en azindan goz asinaligi olsun diye sinav icin kitap nerden temin edebilirim bilgi verirmisin? cv icin benm email adresim [email protected] bana email atarsan sevinirim,tesekkurler

F8, P1 ve P3 derslerine yazildim. Hadi hayirlisi...

Herkese merhaba,

Bende ACCA sınavlarına girmeye karar verdim. Yalnız birkaç konuda sorum var:

1- İngilterede ACCA sahibi ve İngiliz vatandaşı olmayan birisinin iş bulması zor mu ? Ne kadar zaman alır ? Kendi işyerini açmak ve müşteri bulmak çok mu zor ?

2- SMMM Belgem var ama şu anda belgeyi kullanmıyorum. Bu bir engel mi ? Sınav kılavuzunda PER ( Practical Experience Requiremnet) bahsediyor. Bu tam olarak nedir. SMMM olduğum için bundan muaf olabilir miyim ?

3- Hangi sınavlar daha kolay ? Her sınava 1 er aylık çalışma yeterli olur mu ( Kaplan BPP ile v.b)

Aslında amacım ACCA ile İngilterede iş bulmak. Bu konuda neler yapabilirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Herkese iyi çalışmalar.

merhabalar, ingiltereye çalışmaya gitmek istiyorum almam sizce zor mu ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar merhaba. Bilgisi olanlara bir sorum olacak. Vergi (F6 ve P6 ) dersleri Türkiye'den sınava girenlere de zorunlu mu? Bunlara İngiltere mevzuatı, bir de İngiliz vergi mevzuatı mı çalışacağız yoksa?

F6 zorunlu, P6 ise opsiyonludur, 4 tane opsiyonlu sinav arasindan 2 tanesini secersin. Ancak sececegin P6 olursa, asagidakiler aynen gecerli;

UK ve INT olarak iki versiyonu bulunuyor ancak UK olani almaz isen Ingiltere de bu isi yapmak icin bu sinavi tekrar vermen gerekir. Ben zaten Ingiltere de yapmam diyorsan INT i alabilirsin. UK versiyonu almak icin diger bir neden; bu belgeyi alip, SMMM belgen oldugunu da varsayarak, Turkiye de Ingiliz firmalara, kisilere hizmet sunmak istersen UK olani almak daha avantajli. Isin her iki ulkede de nasil yapildigini bileceginden verecegin hizmette fark yaratabilirsin. En ucuk senaryo ise Hintliler gibi Turkiye den Ingiliz kisilere ve ufak olcekli firmalara hizmet ihracati seklinde hizmet verebilirsin.

Son düzenleme: