fonradar

Ortaklara Borçlar Hesabı

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
hayırlı geceler,

şirketin ödenmiş sermayesi yok,331 hesap bunu karşılıyor.
yıl içinde 331 hesap çalışmış.

şimdi ben yıl içinde 331 hesabı 501 mi yapmalıyım ?

sermayenin hesaba yatması gerekir ?

sermayeyi nasıl ödeyebilirim ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar
Ana sözleşmenin sermaye maddesinde, veya sermaye sonradan arttırılmış ise sermaye maddesinin yeni şeklinde,sermayenin nasıl ödeneceğini belirttiniz...Eğer nakden taahhüt edilecektir (veya nakit ödenecektir) şeklinde belirtmişseniz bu sermayeyi ortaklar hesabı ile ödeyemezsiniz.
Zaten bu uygulamanın yapılması da ayrıca şu anlamda da hatalı olacaktır.
331 hesabının çalışması demek,ortağın şirkete para koyması demek.Sonrasında ortağın; "şirkete koyduğum para sermaye borcuma sayılsın " diyebilmesi bana göre mümkün değildir.
Aslında şu şekilde yapılsa sorun olmazdı;
Ortak şirkete para koyup 331 hesabında alacaklı görüneceği yerde,direkt banka hesabına "sermaye taahhüdü" açıklamasıyla parayı yatırır,şirkette bu parayı çeker kullanırdı..Dolayısıyla hem ortaklar hesabı çalışmaz, hemde sermaye borcu yerine getirilmiş olurdu..
Saygılar

Şayet,ortaklar hesabından da kurtulalım,derdindeyseniz ve şirkette nakit sıkıntısı çekiyor ise;
Önce ortaklar,sermaye borcunu (sermaye maddesinde yazılı olan şekilde) (gerekirse nakden) yerine getirmeli,sonrasında şirket sermaye arttırımına gitmeli,ve bu arttırılan sermayenin de ortaklar hesabından karşılanacağı hususunda karar almalıdır.
Düşüncem böyledir.
Saygılar

331 hesabının çalışması demek,ortağın şirkete para koyması demek.Sonrasında ortağın; "şirkete koyduğum para sermaye borcuma sayılsın " diyebilmesi bana göre mümkün değildir.

üstad bunu açıklarmısınız ?

Basitçe açıklamaya çalışayım..
Fakat şunuda ekleyeyim,en yaygın kullanım şeklini baz alarak yazıyorum.
331 hesap en çok hangi hallerde kullanılır?Genellikle,ortağın şirket namına yaptığı harcamalarda veya şirket kasasında yeterli nakit bulunmaması halinde,şirketin yapacağı bir borçlanma sebebiyle şirketi finanse etmek durumlarında daha sıklıkla kullanılır.Yani şirketin yapacağı harcamayı ortak yapmış olmakla, dolaylı olarak şirkete para vermiş olur.Haliyle şirketten alacağı doğar.
Diğer taraftan bakıldığında zaten ortağın,ayrıca şirkete birde sermaye borcu vardır.Sermaye borcu dururken,neden ortak,şirketi dışardan finanse etmeye çalışır?Parası varsa,önce gitsin,sermaye borcunu yerine getirsin,öyle değil mi?
İşte bu aşamada sermayenin taahhüt edilme şekli bana göre belirleyici unsurdur.
Eğer sermaye maddesinde nakit taahhüt vaadinde bulunulmuşsa,bana göre,331 hesapta ortak alacaklı olsa dahi,yine bankaya veya kasaya sermaye borcunu nakden ödeyerek,önce sermaye borcunu yerine getirir,sonrasında parayı alacağına sayıp geri mi alır,şirkete mi bırakır,o, ortağın veya yönetim kurulunun bileceği iştir.
Ortak önce şirkete sermaye borcunu öder,sonra bu parayı ister alacağına sayar,geri alır,ister şirkete bırakır..Ama bana göre işlem sıralaması ve usül budur..
Saygılar

Ödenecek sermaye tutarını bilmemekle beraber şu anda yapılacak en doğru yol ortağın sermaye taahhüdüne mahsuben bankaya para yatırması, yatırılan paranında tekrar ortağa alacağına mahsuben ödeme yapılmasıdır. Bunu tek işlemde değil, elinizdeki nakit durumuna göre parça parça yapabilirsiniz.

Basitçe açıklamaya çalışayım..
Fakat şunuda ekleyeyim,en yaygın kullanım şeklini baz alarak yazıyorum.
331 hesap en çok hangi hallerde kullanılır?Genellikle,ortağın şirket namına yaptığı harcamalarda veya şirket kasasında yeterli nakit bulunmaması halinde,şirketin yapacağı bir borçlanma sebebiyle şirketi finanse etmek durumlarında daha sıklıkla kullanılır.Yani şirketin yapacağı harcamayı ortak yapmış olmakla, dolaylı olarak şirkete para vermiş olur.Haliyle şirketten alacağı doğar.
Diğer taraftan bakıldığında zaten ortağın,ayrıca şirkete birde sermaye borcu vardır.Sermaye borcu dururken,neden ortak,şirketi dışardan finanse etmeye çalışır?Parası varsa,önce gitsin,sermaye borcunu yerine getirsin,öyle değil mi?
İşte bu aşamada sermayenin taahhüt edilme şekli bana göre belirleyici unsurdur.
Eğer sermaye maddesinde nakit taahhüt vaadinde bulunulmuşsa,bana göre,331 hesapta ortak alacaklı olsa dahi,yine bankaya veya kasaya sermaye borcunu nakden ödeyerek,önce sermaye borcunu yerine getirir,sonrasında parayı alacağına sayıp geri mi alır,şirkete mi bırakır,o, ortağın veya yönetim kurulunun bileceği iştir.
Ortak önce şirkete sermaye borcunu öder,sonra bu parayı ister alacağına sayar,geri alır,ister şirkete bırakır..Ama bana göre işlem sıralaması ve usül budur..
Saygılar

üstad,ana sözleşmedeki ibare ödenecektir diyor.