Yeni Kiracı ve Stopaj Hakkında

Sevgili forumdaşlar merhabalar...

Malumunuzdur ki önceki konumda da belirttigim üzere önceki kiracımızın dükkanımızla ilgili çıkış işlemleri tamam olmuştur. Şükürler olsun, dükkanımızı sorunsuz boşaltmıştır. ( O konuda hususi yardımını esirgemeyen @Ferhat hocama sonsuz teşekkürler. )

Ardından kısa bir süre sonra yeni kiracı gelip onunla sözlü olarak anlaşmaya vardık ancak daha kira Sözleşmesi yapmadık.

Fakat bi sorun var ki; bu yeni kiracımız bana, sözleşmeyi hazırlayacağım zaman stopajı düşük ödemek için kira bedelini düşük yazmamı belirtti. Bende o anlık bişey demedim. Fakat sonra düşündüm ki, düşük yazarsam bu ileride benim açımdan bi sorun teşkil edebilir. Diye kendimce düşündüm durdum.

Normalde 1,300 TL'ye anlaştık lakin kiracımız tutarı sözleşmede 500 TL civarında gösterirsin demişti.

Şimdi siz değerli büyüklerimize sormak istiyorum. Bunun benim hakkımda ne gibi yanlış durumları olabilir?

Kiracımız hiç şüphe yok ki düşük yazmam için bana baskı yapacak. Bi sorun olmaz merak etmeyin, herkes öyle yapıyor diye Savunma yapacaktır..

Bu gibi durumda neler yapmam gerek lütfen yardımcı olur musunuz?

Bunun adı vergi kaçırmaktır.Ötesini tartışmak anlamsızdır.Yapacağımız her yorum vergi kaçırmak için yol gösterme olarak algılanabilir.
Kaldı ki özellikle kira gelirlerine maliyenin özel ilgisi olduğu bir dönemdeyiz.
Tartışmasız gerçek neyse ondan gösterin.Sizin başınız yanar.
Kolay gelsin....

Bunun adı vergi kaçırmaktır.Ötesini tartışmak anlamsızdır.Yapacağımız her yorum vergi kaçırmak için yol gösterme olarak algılanabilir.
Kaldı ki özellikle kira gelirlerine maliyenin özel ilgisi olduğu bir dönemdeyiz.
Tartışmasız gerçek neyse ondan gösterin.Sizin başınız yanar.
Kolay gelsin....

Hocam benim burada ne gibi başım yanar? Ayrıca yukarıda da zikrettiğim üzere kiracım bu konu hakkında, bişey olmaz, herkes yapıyor sen merak etme tarzında kendince mazaretler sunsa ve ben kabul etmesem ve de akabinden benden habersiz sözleşme yapıp onu stopajta gösterse o zaman ne olur?

İşyeri kira gelirlerinizi beyan etmiyormusunuz?Kira geliriniz gerçekte 1300-TL iken siz 500 TL beyan ettikten sonra bundan tabiki siz sorumlu olacaksınız?

Eksik ödenen stopajdan dolayı sizde sorumlu tutulabilirsiniz.

Sayın figo102009,
Herhalde başka bir kira geliriniz yok.Örneğin konut dahi olsa kira geliriniz yok anlaşılan.Evet 2012 için istisna sınırı 23.000-TL idi.Ama bu istisnanın kira gelirlerini tam gösteren mükellefler için olduğunu unutmayın.Zaten sınırın bu kadar yüksek tutulmasının sebebi bence nasılsa kiralayanlar tarafından stopajı ödeniyor.Dolayısıyla işyeri sahipleri için külfeti ortadan kaldırmak amaçlıdır.
Şimdi diyeceksinizki benim ne suçum var.Kiracı öyle bildirmiş.Maliye açısından bu durum sizin sorumluluğunuzu ortadan kaldırmaz diye düşünüyorum.Ayrıca işyeri açan bununla ilgili yoklama tutturması gerekiyor.Yoklama fişinde muhtemelen kira kontratınıda ibraz edecektir.İmza benim değil diyebilirmisiniz.
Ayrıca konut gelirlerlerinde elde edilen kira gelirlerinin bildirilmemesi yada eksik bildirilmesi durumunda tespit eidlmesi halinde gelir sahibi bir daha istisnadan yararlanamıyor.Bu durumu işyeri kiralarında da geçerli olduğunu düşünüyorum.
Takdir sizin tespit edemezler.Ben zaten kiranın kontrata bağlı kısmını bankadan geri kalanıda elden alırım diyorsanız diyecek lafım yok.Ama bu durumda da yarın öbür gün kiracı yok ben 500-TL anlaştım kontrat burda derse mahkemeye verecekseniz.Her şey açığa çıkar.
Tekrar ediyorum karar sizin.Şu ana kadar sizi iknaya çalıştım sanırım boşa kürek çekiyorum.
En iyi ihtimalle vergi kaçırılmasına göz yumuyorsunuz.Vergi kaçırılmasına ortak oluyorsunuz.Bişey olmaz herkes öyle yapıyor diyorsanız.Vergi kaçakçılığıdır bu.

Sayın figo102009,
Herhalde başka bir kira geliriniz yok.Örneğin konut dahi olsa kira geliriniz yok anlaşılan.Evet 2012 için istisna sınırı 23.000-TL idi.Ama bu istisnanın kira gelirlerini tam gösteren mükellefler için olduğunu unutmayın.Zaten sınırın bu kadar yüksek tutulmasının sebebi bence nasılsa kiralayanlar tarafından stopajı ödeniyor.Dolayısıyla işyeri sahipleri için külfeti ortadan kaldırmak amaçlıdır.
Şimdi diyeceksinizki benim ne suçum var.Kiracı öyle bildirmiş.Maliye açısından bu durum sizin sorumluluğunuzu ortadan kaldırmaz diye düşünüyorum.Ayrıca işyeri açan bununla ilgili yoklama tutturması gerekiyor.Yoklama fişinde muhtemelen kira kontratınıda ibraz edecektir.İmza benim değil diyebilirmisiniz.
Ayrıca konut gelirlerlerinde elde edilen kira gelirlerinin bildirilmemesi yada eksik bildirilmesi durumunda tespit eidlmesi halinde gelir sahibi bir daha istisnadan yararlanamıyor.Bu durumu işyeri kiralarında da geçerli olduğunu düşünüyorum.
Takdir sizin tespit edemezler.Ben zaten kiranın kontrata bağlı kısmını bankadan geri kalanıda elden alırım diyorsanız diyecek lafım yok.Ama bu durumda da yarın öbür gün kiracı yok ben 500-TL anlaştım kontrat burda derse mahkemeye verecekseniz.Her şey açığa çıkar.
Tekrar ediyorum karar sizin.Şu ana kadar sizi iknaya çalıştım sanırım boşa kürek çekiyorum.
En iyi ihtimalle vergi kaçırılmasına göz yumuyorsunuz.Vergi kaçırılmasına ortak oluyorsunuz.Bişey olmaz herkes öyle yapıyor diyorsanız.Vergi kaçakçılığıdır bu.

Yazik gerçekten

Ben sizden bilmediğim bir husus hakkında en ince ayrıntısına varana değin öğrenme niyetindeyken siz beni vergi kaçakçılığı ile ithamda bulunuyorsunuz. Yazık.

Neyse önceki cevaplarınızın hürmetine Teşekkür ederim.

Sayın figo102009,İtham etmiyorum.Böyle yaparsanız bunun adı vergi kaçakçılığıdır.Göz yummaktır.Ortak olmaktır.Sorumlu olursunuz demişim.son cümlem amacını aşmış olabilir.Böyle yaparsanız adı budur demek istemişimdir.Son cumlem konusunda alınganlık göstermeyin lütfen.

Sayın Figo

Her ne kadar seni tanımasamda formdaki diğer arkadaşlarım kadar seviyorum.Senin zarar görmen özelliklede burda aldığın
bilgilerle bize yakışmaz.Yakışmayacağı gibi çok ,gerçekten çok sevdiğim müşavirlik mesleğine ihanet olur.Kalki meslek mensubunun, hani bize öğretilen standartlarını saymayacağım.

Konuya gelince tartışmasız sayın metyo'nun da dediği gibi Bunun adı vergi kaçırmaktır.Ötesini tartışmak anlamsızdır ayrıca bir büyük olarak,meslektaş olarak beni dinlerseniz.Detaya girmeden, yapmayın. Yukarda dediğim gibi ötesini tartışmak anlamsız.Yani sizden habersiz Kira Kontratı yapacak vergi dairesine verecek. Farz edelim bu kira için Dönemi geldi kira gelirini beyan edeceksin sen 1.300.-tl'den beyan ettin.(Çünkü haberin yok kiracı farklı kontrat verdi) oda 500..-tl'den beyan verdi.Bu seferde cezalardan mı nasıl kurtulacağını tartışacağız.Diğer yönden bakalım ikinizde 500.-tl'den beyan verdiniz.Arkadaşlar Maliye aptal değil son günlerde (sizede ulaşır) sektörlerle ilgili yazılar gönderiyorlar sektörleri kategorize etmişler kira,işçilik gelir yönünden uyarıyorlar.Diyorlarki aynı işkolunda faaliyet gösterdiğiniz diğer iş yerlerine göre,kiranız,karınız v.b. düşüktür.Bunları,bunları yapın yoksa resen yapacağız diyorlar.Belki uzattım ama son bir şey daha yazıp kapatacağım.

Belkide Bu kira gelirinden kaynaklanan stopaj iadesinden 1.300.-TL.yerine neden 500.-tl'nin stopajından yararlanılsın.

Son söz Kiracın bize köprüden atlayın herkes atlıyo derse köprüden mi atlayalım

Ben formdaki samimiyetine güvenerek böyle yazdım seni kırdıysam özür dilerim.Buda abilik hakkım olsun.(Yaşım 49)

Saygılar

Son düzenleme:
Sayın Figo

Her ne kadar seni tanımasamda formdaki diğer arkadaşlarım kadar seviyorum.Senin zarar görmen özelliklede burda aldığın
bilgilerle bize yakışmaz.Yakışmayacağı gibi çok ,gerçekten çok sevdiğim müşavirlik mesleğine ihanet olur.Kalki meslek mensubunun, hani bize öğretilen standartlarını saymayacağım.

Konuya gelince tartışmasız sayın metyo'nun da dediği gibi Bunun adı vergi kaçırmaktır.Ötesini tartışmak anlamsızdır ayrıca bir büyük olarak,meslektaş olarak beni dinlerseniz.Detaya girmeden yapmayın. Yukarda dediğim gibi ötesini tartışmak anlamsız.Yani sizden habersiz Kira Kontratı yapacak vergi dairesine verecek. Farz edelim bu kira için Dönemi geldi kira gelirini beyan edeceksin sen 1.300.-tl'den beyan ettin.(Çünkü haberin yok kiracı farklı kontrat verdi) oda 500..-tl'den beyan verdi.Bu seferde cezalardan mı nasıl kurtulacağını tartışacağız.Diğer yönden bakalım ikinizde 500.-tl'den beyan verdiniz.Arkadaşlar Maliye aptal değil son günlerde (sizede ulaşır) sektörlerle ilgili yazılar gönderiyorlar sektörleri kategorize etmişler kira,işçilik gelir yönünden uyarıyorlar.Diyorlarki aynı işkolunda faaliyet gösterdiğiniz diğer iş yerlerine göre,kiranız,karınız v.b. düşüktür.Bunları,bunları yapın yoksa resen yapacağız diyorlar.Belki uzattım ama son bir şey daha yazıp kapatacağım.

Belkide Bu kira gelirinden kaynaklanan stopaj iadesinden 1.300.-TL.yerine neden 500.-tl'nin stopajından yararlanılsın.

Son söz Kiracın bize köprüden atlayın herkes atlıyo derse köprüden mi atlayalım

Ben formdaki samimiyetine güvenerek böyle yazdım seni kırdıysam özür dilerim.Bunuda abilik hakkım olsun.(Yaşım 49)

Saygılar

Ferhat hocam bakin sizde beni yanlis anladiniz. Ben burada kolay yoldan nasil menfaate sahip olurumun pesinde degilim. Ben sadece bir isin gercek yüzünü ogrenmek niyetindeyim. Bilsem zaten zahmete sokmazdim sizi degil mi...

Her neyse şimdi diyelim ki kiracimla yaptigim sozlesmemi 1, 300 TL olarak gösterdim ve imzamizi da attik dyelim. Ancak benden habersiz kiracim kendince yeni bir sozlesme yapip kirayi 500 lir ad an gosterip benim imzami da taklit ederek kendi attigi bir sozlesmeyi muhasebesel islerinde kullanirsa bundan benim bir sucum olur mu???

Ayrica kiranin tamamini bankaya yatirmasini soyleyecegim fakat o tutarin tamamini yatirmazsa ben napayim simdi??

Bu söyledğiniz ağır cezalık suç oluşturur. Resmi evrakta sahteciliğe girer. Hem hileli vergi suçu hem de sahtecilik içerir. Aman aman.

İşyeri kirası 1 kuruş dahi olsa banka kanalı ile ödenmek zorundadır. Dolayısı ile eksik kira ödemesini bilmediğinizi iddia etmeniz anlamsız olur.

Sayın Figo

Dedim ya benim amacım seni kırmak değil ben seni anlıyorum. Buraya kadar tamam şimdi gelelim konumuza senden alıntılar yaparak cevaplıyorum

** Ben burada kolay yoldan nasil menfaate sahip olurumun pesinde degilim. Ben sadece bir isin gercek yüzünü ogrenmek niyetindeyim.

** İnan buna inancım sonsuz.Çünkü konuyu daha önceleri formda soru, cevap şeklinde tartıştığımız için evet sana inanıyorum.Yukarıda dediğin gibi

**Her neyse şimdi diyelim ki kiracimla yaptigim sozlesmemi 1, 300 TL olarak gösterdim ve imzamizi da attik dyelim. Ancak benden habersiz kiracim kendince yeni bir sozlesme yapip kirayi 500 lir ad an gosterip benim imzami da taklit ederek kendi attigi bir sozlesmeyi muhasebesel islerinde kullanirsa bundan benim bir sucum olur mu???

**Burda bira argo kaçacagı için o cümleyi yazmıyorum.Yapsında görsün.Senin bir suçun olmaz.Sahtekarlığı yapan o sen bu işe ortak olmadığın sürece bir şey olmaz.Ayrıca bu dediğimi yap bakalım o yapabiliyormu 1.300.-tl yaptığın Kira Kontrarının Damga Vergisini (Kontrat kaç Yıllıksa 1.300.-tl net ise Brütleştir. Brüt ise bu rakam üzerinden)hesapla öde yap.Oda istediğini yapsın. Ancak bu şekilde suçsuzluğunu ispat edebilirsin**Ayrica kiranin tamamini bankaya yatirmasini soyleyecegim fakat o tutarin tamamini yatirmazsa ben napayim simdi??

• **Kirayı bankaya yatırmasını söyle.Yatırmasa tahliye nedeni ayrıca 1.300.-tl üzerinden alacağına dava açma hakkın doğar.

Sayın Figo artık insanlarda eski dürüstlük,mertlik yok herkes sahtekarlığa alışmış.İnan şu anda 3 mükellefim kirli çekle dolandırılmış.Kirli çek demek piyasada 1.000.-tl ile 5.000.-tl arasında satılan çekler detayı uzun daha sonra formda da yazacağım.Bu tip çekle mükellefimden 800.000.tl.'lik Plastik Malzeme alınıyor.Yani adam bu çekle dolandırılıyor.Adama nasıl oldu diyorum? Nasıl faka bastın diyorum? Bankayı beraber aradık diyor çekin karşılığı var saygın müşterimiz dediler diyor.

Diyeceksinki bu olayala benim olayımın bağlantısı ne.Onun için bunuda dikkatli oku

Kiracının istediğini yaparsan yani 1.300.-tl yerine 500.-tl Maliyeye bildirdiğin zaman 500.-tl Kontrat üzerinden Damga Vergisi ödeyeceksin ve Kanun önünde bu Kontrat geçerli olacak.Çünkü Damga Vergisi ödenmiş Kira Kontratları Mahkemede göz önünde tutuluyor.

Merhaba. Benim bir sorum olacak. Yardimci olabilirseniz cok memnun olurum. Dayımin dukkaninda Kira sözlesmesinde kira 1300 iken 500 gosterilmis. Kiraci stopaji az odemek için talep etmis. Kalan tutar elden veriliyor. Şimdi kiracı kira bedelinin yuksek oldugunu,dukkandanda cıkmayacagını belirterek kirayı aksatiyor ve gidin mahkemeye verin diyor, Bu durumda hangi yol izlenir. Kontrat feshedilebilir mi veya bu durum nasıl düzeltilebilir. Bilgi verebilirseniz memnun olurum. Teşekkurler

Hem 500 göstermiş , hemde yüksek mi diyor. Kaşınmış. Kira tespit davası açın rayiçe yükseltmez ise tahliye talebi yaparsınız.