fonradar

Kiracının Stopaj Beyanı, Ev Sahibinden Farklı Olursa..?

Merhaba.. Kiracımız uzun bir süre, ödediği kirayı düşük göstererek, stopaj ödedi. tam göstermesi konusunda tartışmalar oldu. düzeltme yaptığını tahmin ediyorum.
Ancak kiracı, benim GMSİ beyanımda, tam rakamlardan düştüğüm stopaja göre düzeltme yapmadıysa, verdiğim beyanda sorun olur mu?
Yoksa maliye, kiracıdan tahsil yoluna mı gider?

Siz gerçek tutarlar üzerinden beyanınızı yapın , gerisini kiracınız düşünsün. Eksik beyan edilen stopaj sizden tahsil edilemez merak etmeyin

Stopaj olduğu için işyeri kirası olarak algıladım. Bu durumda sizin banka hesabınıza kiracınız beyan ettiği kadar yatırıp üstünü elden ödedi ise hem siz hem kiracınız bankadan geçme zorunluluğuna uymadığınızdan ceza yersiniz.

Bu kiracı genelde bankadan tam yatırmasına rağmen düşük göstermiş bir kiracı. onun sorun olacağını sonradan farketmiş. ama işin o kısmının, daha çok düşük göstermek isteyen açısından sorun olacağını söylüyorlar.

Yani sonuçta yanlış anlamadıysam; Gerçek kirayı beyan ettiğimde, gerçekte ödenmesi gereken stopajı da düşebiliyorum?
diğer detayları sanırım bir muhasebeciyle birlikte hallederiz.
bilgileriniz için teşekkürler..

Bu kiracı genelde bankadan tam yatırmasına rağmen düşük göstermiş bir kiracı. onun sorun olacağını sonradan farketmiş. ama işin o kısmının, daha çok düşük göstermek isteyen açısından sorun olacağını söylüyorlar.

Yani sonuçta yanlış anlamadıysam; Gerçek kirayı beyan ettiğimde, gerçekte ödenmesi gereken stopajı da düşebiliyorum?
diğer detayları sanırım bir muhasebeciyle birlikte hallederiz.
bilgileriniz için teşekkürler..

Yanlış anlamışınız. Gerçek kirayı beyan edip , sizden kesilen stopajı düşebilrisniz. Zaten kiracıdan sizden yapılan stopajları gösterir yazı alacaksınız. Beyannamenizi de buna göre düzenleyeceksiniz.
Olması gereken buydu diye kesilmeyen vergiyi ödenmiş gibi gösteremezsiniz.