Fazla Mesai Ve Saatlik Maaş Hesabı Nasıl Yapılır ?

Efendim bir firmada danışman eleman olarak çalıştım,aylık net maaşım 880 tl dir ve günlük 11 saat çalıştırıldım,fiili çalışma gün sayısı 60 + izinli gün sayısı 14 = toplamda 74 gün çalışma hizmetim oldu,bu duruma göre öğrenmek istediğim

1-Saatlik ücretim nedir ?
2-İş kanununa göre normal çalışma mesai süresi 3.5 saat aşılmıştır 3.5 fazla mesai ücretimin hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
3-ilgili çalışma günlerinde 5 gün pazar günü çalıştım pazar günü için hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
3-yazılı ve sözlü bana bildirilmeden işten çıkarıldım ihbar tazminatım ne kadardır ?
4-sgk prim ödemesi 42 gün yatırılmamıştır bu durumda zararım için firmadan ne kadar ücret talep etmem gerekiyor ?

NOT: firma ile gerekli yazışmalar noterden yapıldı mahkeme aşamasındayım,emeği geçeceklere şimdiden teşekkürler.

1-Saatlik ücretim nedir ?
880/225= kadar TL dir saat ücretiniz.

2-İş kanununa göre normal çalışma mesai süresi 3.5 saat aşılmıştır 3.5 fazla mesai ücretimin hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
İş kanununa göre fazla çalışma süresi dediğiniz şekilde hesaplanmıyor. Fazla çalışma demek, haftalık 45 saati aşan çlışma demektir. Fazla çalışma süresini bulabilmek için öncelikle , haftanın kaç günü işe gidiyorsunuz, İşe başlama ve bitiş saatleriniz nelerdir, gün içindeki yemek-çay vs şeklindeki ara dinlenme süreleriniz nelerdir onları bilmek gerek. Ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.Yani örneğin;sabah 8 işe başlama , akşam 19 işyerinden çıkış saatiniz ise, 1 saat öğle yemeği+2 kez 15 dk lık çay molası şeklinde ara dinlenme süreniz varsa, günlük 1saat 30 dk ara dinlenme süresini o gün işyerinde bulunduğunuz toplam süre olan 11 saatten düşmeniz gerekir, bu durumda günlük çalışma süreniz 11 saat değil 11-1,5=9,5 saat olur. Haftada 6 gün değil de 5 gün bu şekilde çalışıyorsanız, 5x9,5 = 47,5 saat toplam çalışma süresi yapar, haftalık yasal çalışma süresi de 45 saat olduğundan 47,5-45= 2,5 saat haftalık fazla çalışma yapar!

3-ilgili çalışma günlerinde 5 gün pazar günü çalıştım pazar günü için hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
Pazar mutlaka tatildir diye bir kural kanun yok, pazartesi de hafta tatili günü olabilir, bu durumda pazar günü sizin için normal çalışma günü olacaktır. Sİzin hafta tatili gününüz ne idi, pazar mı? Pazar çalıştığınız haftanın sonrasında çalışmadığınız bir gün oldu mu?
Normalde hafta tatilinde çalışma yaptıysanız o gün için ayrıca 1 günlük daha ücret ödenmesi gerekir.
3-yazılı ve sözlü bana bildirilmeden işten çıkarıldım ihbar tazminatım ne kadardır ?
2 haftalık net ücretiniz karşılığı ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

4-sgk prim ödemesi 42 gün yatırılmamıştır bu durumda zararım için firmadan ne kadar ücret talep etmem gerekiyor ?
Sıfır TL talep edebilirsiniz ancak. SGK primleri SGK na ödenir, çalışana değil, kuruma şikayet edersiniz, gerekirse dava açarak o günlerde orada çalıştığınızı ıspatlarsınız, kurum da o günlerin primlerini firmadan tahsil eder ve o 42 günlük kayıt dışı çalışmanız kayıt altına alınmış, toplam prim gününüze ilave edilmiş olur.

NOT: firma ile gerekli yazışmalar noterden yapıldı mahkeme aşamasındayım,emeği geçeceklere şimdiden teşekkürler.
Hayırlısı olsun

efendim öncelikle ilginize teşekkür ederim,sorularıma kafi derecede yanıtlar aldım,sadece 2 nolu sorunun yanıtını anlayamadım iş yerinde hafta içinde 2 vardiye çalışma sistemine göre bazı günler 20:00 ile 08:00 arası bazende 08:00 ile 20:00 arası günlük yemek molası haricinde 12 saat - 1 saat yemek molası düşüldüğünde 11 saat fiili olarak çalıştırıldım,iş kanunu günlük işçi normal çalışma süresini 7,5 saat olarak ve haftalık 6 güne göre 6*7.5=45 saat olarak belirledi ise 11-7.5=3.5 saat günlük fazla mesai hakkım doğmuş olması gerekiyor BEN BU 3.5 saat günlük çalıştığım mesainin karşılığı ücretin nasıl hesaplanacağını öğrenmek istedim, pazar günü tatil yapıyorum bazende çalıştırılıyorum saygılarımla.

Son düzenleme:
Haftada kaç gün çalışıyordunuz, çalışma düzeniniz nasıldı?
Örneğin pazartesi-salı-çarşamba-perşembe-cuma çalışıp, c.tesi pazar dinlenme sonra ptesi aynı şekilde gibi mi?

Son düzenleme:
İş kanunu günlük çalışma süresi belirlememektedir, çalışma süresini haftalık 45 saat ve günlük çalışma süresi üst sınırını da en çok 11 saat olarak belirlemiştir, yani 5 gün 9 saat çalışma da sorunsuzdur, 4 gün 10 saat .ctesi 5 saat ( iş saati olarak) çalışmada da sorun yoktur yasal olarak ve 9 saat olduğunda günlük 1,5 saat fazla çalışma var demek değildir bu, haftalık çalışma süresi toplam 45 saati aşmadığından fazla çalışma hiç yok demektir.

60 günün tamamında 11 saat çalıştıysanız günde 3.5 saatten iki ayda 210 saat. günlük ücretiniz 3.91tl 60 günlük fazla mesai ücretiniz de 1232 tl

Keremcem bey
"2 haftalık net ücretiniz karşılığı ihbar tazminatı ödenmesi gerekir." demişsiniz.
ihbar tazminatı giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanır gv ve dv kesilir diye biliyorum.

Merhaba

İşverenin çıkış nedeni olarak deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi şeklinde bir işten ayrılış bildirgesi verdi ise malumunuz üzere iki aylık deneme süresinde işten çıkarma olduğu için kıdem ve ihbar tazminatı hakkı doğmuyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Saygılarımla...

Deneme süreli iş sözleşmesi
Madde 15 - Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak
deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.
Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin
çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.

sayın nguroy,
haklısınız hatalı bilgi olmuş.
deneme süresi yoksa ihbar doğar
deneme süreli iş aktinde deneme süresi içinde yapılan fesihlerde ihbar ve kıdem yoktur.

alo maliyeden alıntı
Abdurrahman ÇALIK

İş Müfettişi
İhbar Tazminatı Açısından

4857 sayılı İş Kanunu’nda deneme süresinin en önemli uygulama alanı ihbar öneli ve ihbar tazminatı müessesesidir. Zira, yukarıda belirtilen yasa maddesi, deneme süresi içinde tarafların iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız olarak feshedebileceğini açıkça belirtmektedir. İş Kanunu’nda, kıdem tazminatı ve iş güvencesi hükümlerinin aksine, ihbar öneli ve ihbar tazminatı için herhangi bir asgari çalışma şartı aranmamıştır. Bu nedenle, deneme kaydının bulunmadığı hallerde, iş sözleşmesi 1 gün bile sürse en az 2 hafta ihbar öneli / ihbar tazminatı söz konusu olacaktır. (1) Deneme süresinin varlığı halinde ise, iş sözleşmesini deneme süresi içinde feshedecek olan işçi ve işveren açısından, bildirim şartı ve ihbar tazminatı yükümlülüğü bulunmamaktadır. Ancak, deneme süresi geçtikten sonra yapılan fesihlerde -doğal olarak- deneme kaydından yararlanılması mümkün değildir

Keremcem bey
"2 haftalık net ücretiniz karşılığı ihbar tazminatı ödenmesi gerekir." demişsiniz.
ihbar tazminatı giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanır gv ve dv kesilir diye biliyorum.
Aslinda kasten o sekilde yazdim, biraz kafa karistirmak icin.
Sozlesmeyi isverenin ihbar suresi icinde feshetmek istemesi durumunda, ihbar suresine karsilik gelen ucreti odeyerek demekte is kanunu, yani ihbar suresinde calissa alacak oldugu ucretin odenmesinden bahsediyor kanun, adini tazminat olarak belirlememis :), ucretten yapilan kesintilerse herkesce malum.
Sozlesmenin feshinde ihbar suresine uymayan taraftan alinabilecek olan ise ihbar tazminatidir, ucret degil, tazminattan yapilacak kesintiyi ise zaten aciklamistiniz. Yani feshetmek icin odenmesi gereken ucrettir, ucrette nettir,o yasa maddesine gore de sgk primi dahi kesilip odenmelidir, fesihten sonra odenen ise tazminattir, dediginiz gibi brutten hesaplayip gelir vergisi vs ile hesaplanir.

Simdi ricam, ihbar suresi ve ihbar tazminati ile ilgili tekrar okuyup hatanin nerede olduguna, yada arada fark olup olmadigina tekrar bakip degerlendirmenizdir.

Merhaba

İşverenin çıkış nedeni olarak deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi şeklinde bir işten ayrılış bildirgesi verdi ise malumunuz üzere iki aylık deneme süresinde işten çıkarma olduğu için kıdem ve ihbar tazminatı hakkı doğmuyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Saygılarımla...
Ilk mesajda 74gunluk calisma suresinden bahsedilmis, 74 > 2ay ! Deneme suresi sebep olamaz

Aslinda kasten o sekilde yazdim, biraz kafa karistirmak icin.
Sozlesmeyi isverenin ihbar suresi icinde feshetmek istemesi durumunda, ihbar suresine karsilik gelen ucreti odeyerek demekte is kanunu, yani ihbar suresinde calissa alacak oldugu ucretin odenmesinden bahsediyor kanun, adini tazminat olarak belirlememis :), ucretten yapilan kesintilerse herkesce malum.
Sozlesmenin feshinde ihbar suresine uymayan taraftan alinabilecek olan ise ihbar tazminatidir, ucret degil, tazminattan yapilacak kesintiyi ise zaten aciklamistiniz. Yani feshetmek icin odenmesi gereken ucrettir, ucrette nettir,o yasa maddesine gore de sgk primi dahi kesilip odenmelidir, fesihten sonra odenen ise tazminattir, dediginiz gibi brutten hesaplayip gelir vergisi vs ile hesaplanir.

Simdi ricam, ihbar suresi ve ihbar tazminati ile ilgili tekrar okuyup hatanin nerede olduguna, yada arada fark olup olmadigina tekrar bakip degerlendirmenizdir.

sayın keremcem bey
cevabı okurken bende şaşırdım , önceki cevaplarınızı takip ettiğimden, başka bir şey anlatmış olabileceğinizi tahmin ettim.
keşke karışık olan kafamızı daha çok karıştırmaya
çalışmadan soru soran arkadaşın istediği cevabı kestirmeden verseydiniz.
çünkü sorunun cevabından şu anlaşılıyor; ihbar tazminatınızın karşılığı 2 haftalık net ücretinizdir.

Son düzenleme:
1021,50/225=4,54 brüt saat ücretiniz 4,54+(%50)=6,81 günlük fazla çalışmalı brüt saat ücretiniz