İsveç'teki Bir Şirkete 18 Ay Sürecek Danışmanlık Hizmetinin Faturalandırılması

Merhaba,

Mart 2013'den itibaren en az 18 ay süre ile düzenli olarak İsveç'deki bir internet şirketine Türkiye'de ikamet ederek danışman ve tasarımcı olarak hizmet vereceğim. Şirketin Türkiye'de hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır.

Vereceğim hizmeti yasalara uygun biçimde faturalandırmak istiyorum.

Hizmet Detaylar:
  1. Hizmet Türkiye'de yurtdışındaki müşteri için verilecek.
  2. Fatura ve benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenecek.
  3. Hizmet bedelinin döviz olarak Türkiye'ye getirilecek.
  4. Hizmetten yurtdışında yararlanılacak.

Durumum:
  • Şu an sigortalı olarak özel bir şirkette çalışıyorum ama Şubat 2013'de işimden ayrılacağım.
  • Kendi üstüme bir şahıs şirketim yok.
  • Vergi mükellefi olarak bir kaydım yok. Hiçbir ticari faaliyet içerisinde değilim.

Sorularım:
  1. Bu hizmet için serbest meslek erbabı sayılır mıyım yoksa şahıs şirketi mi kurmalıyım?
  2. Faturaya yansıtmam gereken vergi oranı nedir? Yoksa bu hizmet, durumu itibariyle vergiden muaf mıdır?
  3. Çifte vergilendirmeyi önlemek amacıyla İsveç ile Türkiye arasında özel bir anlaşma var. Eğer faturaya vergi yansıtacaksam bu konuda bir yere başvuru yapmam gerekiyor mu?

Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

konu hakkında fazla bilgim yok ancak fatura kesebilmen için en azından yapacağın faaliyetle alakalı kendi üzerine bir şirket açmış olman gerekir.
yada yapacağın iş ile ilgili faaliyette bulunan bir firmada ilişiğin olması lazım ki fatura kesilebilsin.

Cevabınız için teşekkür ederim. Belki serbest meslek erbabı olma şansım varsa makbuz da kesebilirim.

Benim için önemli olan bu hizmetin faturaya veya makbuza nasıl yansıtılacağı.

Konu hakkında bilgisi olanların yardımlarını rica ediyorum.

konu hakkında fazla bilgim yok ancak fatura kesebilmen için en azından yapacağın faaliyetle alakalı kendi üzerine bir şirket açmış olman gerekir.
yada yapacağın iş ile ilgili faaliyette bulunan bir firmada ilişiğin olması lazım ki fatura kesilebilsin.

Sayın koraybektas,

Tüm verdiğiniz bilgiler içinde bir noktayı açıklığa kavuşturmanız gerekir. Anladığım kadarıyla sitenin yapımı için desteğiniz olacak. Durum buysa gerçekten yararlanma yurtdışındadır ve "Hizmet İhracı" sayılır. sizin bu faaliyetiniz serbest meslek kapsamında değerlendirilebilir. Veya başlangıçta ikinci sınıf tüccar olarak da mükellefiyet tescil ettirebilirsiniz. bu çerçevede tanzim edeceğiniz makbuz veya faturalar KDV ve herhangi bir vergiye tabi olmayacaktır.

Bunun dışında bir şey varsa sorunuz.

Kevork Bey,

Cevabınız için teşekkürler. Dediğiniz gibi hizmetten yurtdışında faydalanılacak. Şirketin Türkiye'de hiçbir faaliyeti bulunmamakta.

Bunu serbest meslek olarak mı, ikinci sınıf tüccar olarak mı yapmalıyım? Sizce hangisi daha uygundur?

Sayın koraybektas,

Tüm verdiğiniz bilgiler içinde bir noktayı açıklığa kavuşturmanız gerekir. Anladığım kadarıyla sitenin yapımı için desteğiniz olacak. Durum buysa gerçekten yararlanma yurtdışındadır ve "Hizmet İhracı" sayılır. sizin bu faaliyetiniz serbest meslek kapsamında değerlendirilebilir. Veya başlangıçta ikinci sınıf tüccar olarak da mükellefiyet tescil ettirebilirsiniz. bu çerçevede tanzim edeceğiniz makbuz veya faturalar KDV ve herhangi bir vergiye tabi olmayacaktır.

Bunun dışında bir şey varsa sorunuz.

Yaptığınız iş zaten tanım olarak Serbest meslek erbabıdır. Bu şekilde mükellefiyet açtırmanız daha uygundur. Bunu dışında sn Simkeşyan'ın cevapları aynen doğrudur.

Nizam Bey,

İlginiz için teşekkürler. Peki serbest meslek erbabı olarak makbuz kestiğimde, stopaj da %0 olarak mı hesaplanacaktır?

Yaptığınız iş zaten tanım olarak Serbest meslek erbabıdır. Bu şekilde mükellefiyet açtırmanız daha uygundur. Bunu dışında sn Simkeşyan'ın cevapları aynen doğrudur.

Stopaj zorunlu değildir. Sadece sorumlu sıfatıyla beyanname verenlere kesilen makbuzlarda stopaj vardır

Sayın koraybektas,

Bir noktayı yeniden açıklamamda yarar var, yanılmayın diye özellikle yazıyorum. Yurtdışındaki firmanın Türkiye içinde hiçbir faaliyette bulunmaması değildir önemli olan. sizin vereceğiniz destekle Türkiyede yarar sağlayıp sağlamayacağıdır. Sizin açıklamalarınızla firmanın kendisi için hazırlayacağı bir internet sitesi için destek olacağınız varsayımıyla cevap verdim. belirtiyorum yeniden.

Kevork Bey,

Konuyu doğru anlamışsınız. Açılacak web sitesinden ve vereceğim danışmanlıktan Türkiye'de fayda sağlamayacak.

İki sorum daha var:

Serbest meslek erbabı olarak nasıl kayıt yaptırabilirim? Bunun hakkında bir kaynak paylaşabilir misiniz?
SGK'lı olarak özel bir şirkette çalışırken serbest meslek erbabı olarak mükellef olabilir miyim?

Sayın koraybektas,

Bir noktayı yeniden açıklamamda yarar var, yanılmayın diye özellikle yazıyorum. Yurtdışındaki firmanın Türkiye içinde hiçbir faaliyette bulunmaması değildir önemli olan. sizin vereceğiniz destekle Türkiyede yarar sağlayıp sağlamayacağıdır. Sizin açıklamalarınızla firmanın kendisi için hazırlayacağı bir internet sitesi için destek olacağınız varsayımıyla cevap verdim. belirtiyorum yeniden.

Sayın koraybektas,

Sorunuzun asıl cevabını verdiğimi sanıyorum. Bende Nizam dostuma katılıyorum. Meslektaşlarımız da geçinmeliler.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Elbette zamanı geldiğinde profesyonel yardım alacağım. Muhasebe veya vergi dairesiyle ilgili işlemleri tek başıma yürütmek gibi bir düşüncem yok. Buna vakit ayırabileceğim vaktim de yok açıkcası. Şu an araştırma içerisindeyim ve kendime bir yol haritası çizmek istiyorum. Size sorduğum sorular sadece bu kapsamdadır.

Bu cevaplara göre çalışacağım şirkete nasıl fatura / makbuz keseceğimi izah edeceğim. Bu sebeple aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız memnun olurum:

SGK'lı olarak özel bir şirkette çalışırken serbest meslek erbabı olarak mükellef olabilir miyim?
- Forumdan araştırdığım kadarıyla bunu işverene belirtmem gerekiyor. Bu benim için uygun değil, o yüzden işyerimden ayrılmayı bekleyeceğim.

Serbest meslek erbabı olarak nasıl kayıt yaptırabilirim? Bunun hakkında bir kaynak paylaşabilir misiniz? Şahıs şirketi için 300 TL gibi bir masraf öngörülüyor, bunun masrafı ne olur?

Sayın koraybektas,

Sorularınız askıda kalmasın. Bundan sonrası için bildiğiniz yakınınızdaki bir meslektaşımızdan profesyonel destek almanız doğru olacaktır. Çünkü sorularınız çoğalacak.