Vergi Dairesinin Kabul Etmediği Gider KDV lerin Durumu Hk.

Merhaba,

KDV İadesi isteyeceğim vergi dairesinden, fakat elektrik, telefon, benzin fişlerinin bu gibi giderlerin KDV leri, hem beyannamede hemde indirilecek KDV listesinde olmayacakmış, ama bu giderlerin hepsi banka kanalıyla ödeniyor, şirketin banka hesabının tutulması gerektiği ve bir şekilde bakiyelerde doğru olması gerektiği için, KDV dahil tutarlı rakamın karşılığındaki KDV yi nereye atacağımı bilemiyorum..

örneğin,
770 elektrik gideri xx
?? xx ----------> buradaki KDV yi vergi dairesi beyannameden çıkar diyor sadece ihracat ile ilgili KDV'ler İnd. KDV listesine girecekmiş.
102 bankalar xx

Nereye yazacağım ben bu KDV yi banka hesabı tutması gerekiyor?

KKEG mi olacak, olmazki...

Selamlar
Şu konuyu netleştirmek lazım.İhraç edilen mal (veya hizmet) direkt (dışarıdan) tedarikçiden alınıp satılmış mıdır (al-sat mı yapılmıştır),yoksa,ihraç edilmeden önce işletme bünyesinde herhangi bir üretim aşamasına tabi tutulmuşmudur veya da tamamen firma tarafından mı üretilip gönderilmiştir?
Şayet,
A-) ihracat işlemi,sadece al ve sat şeklinde ise,bahsettiğiniz elektrik,telefon vs. gibi giderleri ihracatla ilgili kdv yüküne dahil edemezsiniz.İndirilecek kdv yoluyla,devreden kdv içinde yer alırlar.
B-) İhraç edilen mal,herhangi bir üretim safhasından sonra ihraç ediliyorsa haliyle üretim aşamasında kullanılan elektrik,su,hatta doğalgaz gibi giderlerin (üretimle ilgili olan tüketim miktarı kadar) kdv'leri iade konusu yapılabilir.

Size yapılan uyarıyla,bu anlatılmak istenmiştir.
Saygılar

merhaba ,

Tahsin bey teşekkür ederim.. Şuandaki durum A) daki tespitiniz ile alakalı.
yani alıp satıyor..fakat yüklenilen kdv listesinde zaten beyan etmiyorum, indirilecek kdv listesinden ve kdv beyannamesindeki indiirlecek kdv nin içinden çıkarıcakmışız. Sadece ihracat konu malın bünyesine giren mal ve hizmetlerin kdvleri beyan edilecekmiş..
fakat banka olayı var kayıtlarda, orayı çözemedim :(

Son düzenleme:
Bilindiği gibi kdv iadelerinde hem indirilecek kdv listesi hemde yüklenilen kdv internet ortamında verilmektedir. Belki bahsettiğiniz faturaları yüklenilen kdv listesinde göstermiş olabilirsiniz, bunların çıkartılması istenmiş olabilir. Bunun dışında elektrik telefon vs. gibi giderlerin kdvlerinin indirilecek kdv listesinden çıkarılmasını isteyemezler.

indirilecek KDV listenizdeki her gideri yeterki ihracat ile alakalı olsun buna muhasebe ücreti ve telefon faturasıda dahil iade alabilirisiniz.Bunun için oran orantı yapınız yani yurtiçi gelir ile yurtdışı geliri oranlayın buna göre yüklenim listesi hazırlayın.

merhaba ,

Tahsin bey teşekkür ederim.. Şuandaki durum A) daki tespitiniz ile alakalı.
yani alıp satıyor..fakat yüklenilen kdv listesinde zaten beyan etmiyorum, indirilecek kdv listesinden ve kdv beyannamesindeki indiirlecek kdv nin içinden çıkarıcakmışız. Sadece ihracat konu malın bünyesine giren mal ve hizmetlerin kdvleri beyan edilecekmiş..
fakat banka olayı var kayıtlarda, orayı çözemedim :(

Bence memur arkadaşın hatalı yaklaşımı var..İhracatla ilgili değilse,yüklenilen listede yer almıyor,fakat normal ind.kdv listesinde yer alıyorsa bunları kayıtlardan çıkarın diyemezler.Bunlar 191 içerisinde yer alır.İhracata konu edilir edilmez,ayrı mevzuu.Ama 191'de de gösteremezsiniz diyemezler..

Bu elektrik telefon abonelikleri mükellef adına mı yoksa 3. bir şahıs adına mı? Kanun gereği sadece size ait ft kdv ind. konusu yapabilirsiniz.